“BU CENNETTE BİZ DE OLMALIYIZ”

Ant Yapı’nın önce Port Alaçatı sonra da Anthaven projesinde yer alan Şenol Tutcu, bir deniz ve yelken tutkunu… Ailesiyle koyları gezmek en büyük keyfi… Kısa süre önce Anthaven Yelken Kulübü’nün kuruluşunda da bulunan Tutcu “Biz yelkenciler rüzgârı severiz. Sağ olsun Mehmet Okay sayesinde hiç rüzgârımız eksik olmadı” diyor.

ŞENOL TUTCU UZUN YILLAR iş dünyasında üst düzey görevlerde yer almış bir profesyonel… 2011’de eşi ve çocuklarıyla Kanada’nın Toronto kentine taşınma kararı vermişler ama Türkiye ile bağları hiç kopmamış. Daha önce Port Alaçatı projesinde yer alan komşumuz geçen sene de ‘Anthaven’lı oldu. Bu süreci “Yelkenli teknemizle Knidos’tan Bodrum’a seyrederken Aspat Koyu’nda mola verdik ve Anthaven’ı gezdik. Bir anda ‘Bu cennette biz de olmalıyız’ diyerek gözümüz hiçbir şey görmeden satın alma kararı verdik” diye anlatıyor. Gelin, komşumuz Şenol Tutcu’yu daha yakından tanıyalım…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1967 Ankara doğumluyum, asker bir ailenin 3. çocuğuyum. Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü mezunuyum. Ortaokulda ODTÜ kürek takımında dümencilikle başlayan spor hayatım üniversite son sınıfa kadar devam etti. 1990 yılında ODTÜ’den mezun oldum. DYO’da Ar-Ge mühendisi olarak iş hayatına başladım. Daha sonra Henkel’e geçtim ve ambalaj tasarım ve geliştirme müdürü olarak çalıştım. Ardından ambalaj üretimi konusunda dünya lideri Alpla Werke GmbH firmasına bağlı İzmir’deki Alpla Plastik şirketinde genel müdür olarak göreve başladım. 18 yıllık yoğun tempolu bir çalışmayla firmayı ciro ve operasyonel olarak 50 kat büyütüp, farklı şehirlerde 5 üretim fabrikasına ulaştırıp 2018’de firmadan ayrıldım.

Biraz da ailenizden bahsedelim… Onlar neler yapıyor?

Eşim Hikmet Tutcu’yla Selin ve Mert adında 1999 doğumlu ikizlerimiz var. Hikmet evliliğimizin ilk yıllarından itibaren iş hayatında aktif çalışıyordu ama çocukların doğumundan altı yıl sonra çalışma hayatını bıraktı. 2011’de çocukların eğitimi ve yatırım amaçlı Toronto’da (Kanada) yaşamaya başladık. Oğlum Mert Toronto Ryerson University Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde okuyor. Aynı zamanda yarı zamanlı bir sağlık firmasında lojistik ve üretim planlama konusunda çalışıyor. Kızım Selin Montreal Mcgill University’de psikoloji ve İtalyan dili üzerine çift ana dalda ihtisas yapıyor.

Anthaven’da ne zaman yaşamaya başladınız?

Bu proje daha fiziksel olarak hayata geçmeden önce bilgimiz olmuştu ve projeden bir yer almıştık. Fakat çok farklı yerlerde yatırımlarımız olmasından dolayı Mehmet Bey’i arayıp fikir değiştirdiğimizi ve projede yer almaktan vazgeçtiğimizi söylemiştik. Daha sonra 2020 yılının temmuz ayında yelkenli teknemizle Knidos’tan Bodrum’a doğru sert bir havada seyrederken Aspat Koyu’nda mola vermeye ve dostlarımızı ziyaret etmeye karar verdik. Aspat’taki marinaya girdik ve Anthaven’ı gezdik. Bir anda ‘Bu cennette biz de olmalıyız, dostlarımızla birlikte olmalıyız!’ diyerek gözümüz hiçbir şey görmeden satın alma kararı verdik.

Pandemi dönemini Anthaven’da mı geçirdiniz?

Toronto’daydık. Bu yıl nisan ayında Anthaven’a gelebildik. Burası restoranlar, kafeler, kuaför, otel ve mağazalarıyla bize dışarıya çıkmadan çok rahat bir yaşam imkânı sundu.

Ant Yapı ailesiyle ne zaman,nasıl tanıştınız?

Oğlumuz Mert 7 yaşında Alaçatı’da rüzgâr sörfüne başladı. Oğlumuzu derslere götürürken gördüğümüz Port Alaçatı bizim hayal projemiz oldu. 2010 yılında hayalimiz gerçekleşti ve Ant Yapı ailesiyle tanıştık ve dostluklarımız gelişti. Ant Yapı doğa dostu, yeniliklere açık, sosyal alanlara önem veren projeleriyle bizi büyülemişti. Yaşamış olduğumuz iki Ant Yapı projesinde de çok güzel komşuluklarımız oldu, yeni dostlar hayatımıza girdi. Buna vesile olan Ant Yapı’ya çok teşekkürler…

İş dışında zamanınızınasıl geçiriyorsunuz?

Ben aslında deniz tutkunuyum, bir yelkenli teknem var. Türkiye ve Yunanistan kıyılarında dolaşmadığım çok az koy kaldı. Tekne üzerinde ve yelken yaparak geçirdiğim süreleri ‘zamanı dondurduğum’ anlar olarak hissediyorum. Malum hayat elimizden akıp gidiyor. Çok yeni olsa da Anthaven Yelken Kulübü’nü kurmuş bulunmaktayız. İnşallah bu kulüple tekne yarışları ve aktiviteler yapacağız. Belki de ileri aşamada Anthaven Yarış Takımı kurarız.

Ailece birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler neler?

Tabii ki yelkenli tekneyle seyahatlere katılmak ve dostlarla birlikte olmak. Eşimle birlikte bağbozumlarına ve şarap tadımlarına katılmayı geleneksel hale getirdik, her sene yapmaya çalışıyoruz. Şarap koleksiyonumuza yeni lezzetler katmayı seviyoruz.

Anthaven ve Port Alaçatı bu ilgi alanlarınızı nasıl destekliyor?

Biz yelkenciler rüzgârı severiz. Sağ olsun Mehmet Okay sayesinde hiç rüzgârımız eksik olmadı.

Yoğun iş temponuz arasında iş-yaşam dengesini nasıl kuruyorsunuz?

İş hayatımdayken ailemle ve dostlarımla birlikte olmaya ve zaman ayırmaya gayret ettim. Benim gibi denize sevdalı dostlarla yeni yerler görerek, güzel yemekler yiyerek, iş stresinden uzaklaşmaya çalıştım. Planlı ve düzenli olmak, disiplinli çalışmak, zamanı iyi yönetmek ve doğru kişilere görev delegasyonu yaparak iş-hayat dengesini korumaya çalıştım.

Bir cevap yazın