İNGİLTERE’DE DE PRESTİJLİ KONUTUN ADRESİYİZ

İngiltere, uluslararası alanda rekabetçi ve yüksek standartlarda iş bekleyen piyasalardan biri… İngiltere’de altı yılda toplam altı prestijli projeye imza atan grubumuz, bu pazarda büyümeye devam ediyor. Ekim ayında yeni bir projemiz başlıyor. Ayrıca teklif aşamasında üç projeiz daha var. Hedefimiz, diğer yabancı pazarlarda olduğumuz gibi İngiltere pazarının da en dinamik ve güvenilir gruplarından biri olmak.

Ant Yapı olarak başta Türkiye, Rusya ve Türki Cumhuriyetler gibi ülkelerden sonra 2015 yılında girdiğimiz, Avrupa’nın ve dünyanın inşaat alanındaki en zor piyasalarından biri olan İngiltere’de kısa zamanda büyük işler başardık. Altı yılda 6 prestijli projeyi başarıyla tamamlayan grubumuz bu pazarda büyüme ivmesine devam ediyor. Ekim ayında başlayacak yeni bir proje dışında teklif aşamasında olan projelerle birlikte hedefimiz İngiltere pazarında büyüyerek kalıcı olmak.

Ant Yapı ortaklarından Cengiz Karaduman, grubumuzun İngiltere’de inşaat sektörüne zirveden giriş yaptığını söyleyerek şöyle konuştu: “İngiltere piyasasına Londra’da, Belgravia Gate adını taşıyan, 12 adet süper prime rezidanstan oluşan, prestijli bir gayrimenkul projesiyle giriş yaptık. Aslında bu proje bir davet üzerine gerçekleşti. Moskova’da birlikte çalıştığımız Rus yatırımcının Londra’da yapacağı rezidans projesi için bizi davet etmesiyle İngiltere piyasasına adım attık. Hiç bilmediğimiz bir piyasada biraz araştırma ve teklif süreçlerinin ardından teklifimizin kabul edilmesiyle Ocak 2016’da projeye başladık.”

İŞ GÜVENLİĞİ EN ÖNEMLİ GÜNDEM

İngiltere pazarına girişte, regülasyon farklılıklarından dolayı bazı uyum sorunları yaşadıklarını anlatan Karaduman, “Biz, dünyanın farklı yerlerinde, yabancılarla iş yapmaya alışkın bir grup olduğumuz için bunları çok uzun sürmeden aşmayı başarabildik. İlk başlarda bizi en çok zorlayan konu, iş gücü bulma ve çalıştırma konusuydu. İngiltere, Türk işçilere çalışma izni vermediğinden Londra’da inşaat sektöründe Doğu Avrupalı işçiler çalışıyor. Bu durumda ya taşeron firma üzerinden iş yapacak ya da işçi kiralayan firmalar üzerinden saat ücretli işçi çalıştıracaktık. Biz, ilk aşamada işçi kiralayan firmalar üzerinden saat-ücret bazlı çalıştık. Bu şekilde çalışandan verim alınmadığını deneyerek öğrendik. Bu süreçte daha çok taşeron firma tanıyarak bu sorunu minimize ettik” diye konuştu. İngiltere’de inşaattaki en önemli konunun iş güvenliği olduğuna da değinen Karaduman, “Türkiye’de de son yıllarda iş güvenliği standartlarının çok yükseldiğini kabul etmekle beraber İngiltere bu konuda çok hassas. Bu da iş sürelerini ve maliyetlerini diğer ülkelere göre çok yükseltiyor” şeklinde anlattı. Ant Yapı İngiltere ofisimize 2018 yılında katılan ve o tarihten bu yana teknik ofis yönetimi ve teklif bölümünün işlerini yürüten Hüseyin Mısırlıoğlu ise bu pazardaki zorlukları şöyle anlattı: “İngiltere’de iş yapabilmek için bir kere ön yeterlilik koşullarını sağlamanız gerekli. Bunun yanı sıra öncelikle proje geliştiren yatırımcı, danışmanlık ve finansal kaynak sağlayan firmaların söz konusu projeyi tamamlayabileceğinize kanaat getirmeleri gerekiyor. Yerel yönetimlerin onay süreçlerinin işin yapımı öncesinde, proje esnasında, çok kontrollü ve neredeyse tavizsiz ilerlemesi, proje sahasındaki çalışma sürelerinin kısıtlı olması gibi unsurlar da proje sürelerine doğrudan etki yapıyor. Bunları aşabilmek için deneyimli kadroyla planlı çalışmak, teknolojik imkanların kullanılması, dizayn, tedarik ve yapım aşamalarında meydana gelebilecek risklerin tespit edilip önlemlerin alınması, tecrübeli alt yükleniciler ve tedarikçilerle çözüm ortaklığı yaparak çalışılması gibi konular kritik önem taşıyor.” Mısırlıoğlu, iş sağlığı ve güvenliği, çevre, kalite kontrol yönetimi gibi konularda sorumlulukların ve yaptırımların bu pazarda çok ağır olduğu için eksiksiz bir şekilde yönetilmesi gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bu nedenle projelerimizde işverenin, yerel yönetimin ve üçüncü şahısların ortaya koyduğu tüm gereklilikleri işin başından itibaren planlayıp yapım süreçlerinde adım adım takip ederek proje bitiminde sonuca ulaştırıyoruz.”

Cengiz Karaduman: “İngiltere piyasasında iyi bilinen bir firma haline geldik. Bu da bize çok gurur veriyor.”

‘PROJELERE DAVET EDİLİYORUZ’

İş kalitesinin en önemli konuların başında geldiğini hatırlatan Cengiz Karaduman, “Uluslararası tecrübemize rağmen bu piyasada yeni olmamızdan dolayı hem yatırımcılar hem de birlikte çalıştığımız taşeron firmalar bize temkinli yaklaşıyordu. Ancak birkaç başarılı proje sonrasında güven oluşmasıyla daha farklı bir duruma geldik. Ant Yapı olarak şu an İngiltere inşaat piyasasında gerek yatırımcılar gerekse müşavir firmalar ve sektörün diğer elemanları arasında iyi bilinen ve bu sebeple yeni projelere davet edilen bir firma haline geldik. Bu da bize çok gurur veriyor” diyor. Ant Yapı olarak İngiltere’de hayata geçirdiğimiz ikinci proje ise 25 lüks daireden oluşan Harcourt House projesi oldu. Karaduman bu projeyle ilgili olarak da şunları söylüyor: “İşin zamanında ve yüksek kalitede bitmesi sayesinde işverenin proje tamamlandığında bize teşekkür etmesiyle sonuçlandı. Bu İngiltere’de genelde olan bir şey değil. Buradaki işlerin yaklaşık yüzde 60-70’i zamanında bitmez ve işverenle uyuşmazlıkla sonuçlanır. Bu nedenle bu teşekkür bizim için ayrıca anlamlı ve değerli.” Bu pazardaki üçüncü projemiz de 55 lüks daire, iki town-house ve ticari alandan oluşan Park Modern projesiydi. Ekim 2020’de başladığımız Park Modern, altındanmetro geçmesi sebebiyle zor bir proje oldu. Yüksek akustik ve titreşimden etkilenmesi nedeniyle ciddi teknolojik metotlar kullanarak yaptığımız bu projeyi Mart 2023’te bitirmeyi taahhüt ettik. Şu ana kadar da programında devam ediyor. Bu projeleri yine Londra’nın prestijli bölgelerinden birinde, biri süper lüks town-house’un konut projesine dönüştürüldüğü, diğeri de renovasyon çalışması olan Eaton Place projeleri izledi. Londra’daki altıncı proje olan 163 daire ve sosyal alanlardan oluşan Apex House ise bu yıl içinde teslim ediliyor.

EYLÜLDE YENİ PROJEYE BAŞLIYORUZ

Karaduman, bu projeler dışında grup olarak Londra’daki yeni proje çalışmalarının da devam

ettiğini söyleyerek ön anlaşmasını yaptığımız ve dizayn sürecini ilerlettiğimiz 91 daire ve 39 araçlık otoparktan oluşan Leas Pavillion projesine Eylül 2021’de başlanacağının müjdesini verdi. Proje Aralık 2023’te teslim edilecek. Karaduman ayrıca teklif süreçleri devam eden üç ayrı projenin daha olduğunu bildirdi.

30. YILIMIZDA GURURLA…

Bu yıl Ant Yapı olarak 30’uncu yılımızı kutluyoruz. Türkiye, Rusya, ABD ve Türki Cumhuriyetler’de başarıyla imza attığımız projeler 30 yılımızın garantisini oluşturuyor.

Karaduman, “Evet 30 yıl… Söylemesi kolay olan ama her biri çok özverili, zorlu, fedakârlıklarla dolu 30 yıl… Bence bizi bugünlere getiren en önemli sebep her birimizin özünde iyi, güvenilir insanlar olmamız, huzurlu ve mutlu aile yapılarımızın olması. Ekibimizin de bu ailenin bir parçası olması bugünkü başarılarımızın kalıcı ve sürdürülebilir olmasını sağladı. Hüseyin Mısırlıoğlu ise böylesi büyük bir ailenin parçası olmaktan gurur duyduğunu söyleyerek “30 yılı aşan mühendislik hayatımın ilk adımlarına Ant Yapı’da başladım. Mesleğim hakkındaki birçok şeyi Ant Yapı’nın kurucuları olan büyüklerimizden öğrendiğimi ve hepsine minnettar olduğumu belirtmek isterim. Bugün gördüğümüz tabloda ise Ant Yapı’daki her proje, 30 yıl öncesindeki heyecanı, birlik-beraberliği, dayanışmayı, tükenmeyen enerji ve dinamizmi taşıyor. Bunun gerçek sebebi Ant Yapı’nın büyük bir aile olması ve çalışanlarına değer katması” diyor. “İnsan kaynakları inşaat firmalarının en değerli varlıklarıdır” diyen Mısırlıoğlu, “Genç çalışma arkadaşlarımız eminim ki mevcut bilgi ve tecrübelerden faydalanıp, mesleki konularda kendilerini geliştirip, sektörümüzdeki tüm yeniliklere ve teknolojiye uyum sağlayacak, uluslararası standartlarda iş yapmanın gerekliliklerini yerine getirecek, sabırla ve azimle çalışıp bayrağı daha üst seviyelere taşıyacaklar ve daha büyük projelere Ant Yapı ile imza atacaklardır” diye ekliyor…

‘SÖZLEŞME YÖNETİMİ ÇOK ÖNEMLİ’

Ahmet Özdemir – Proje Direktörü

Temmuz 2017 yılından bu yana Ant Yapı İngiltere ofisinde çalışıyorum. Son 23 yılın 15’ini Rusya’da ve bunun 2 yılını da Kazakistan’da geçirdim. İngiltere’de iş yapmak, diğer ülkelerde iş yapmaktan çok farklı. İngilizlerin çalışma ve evrak düzenini öğrenip ona göre gerekli organizasyonel düzenlemeleri yapmak, en zorlandığımız nokta oldu. Burada sözleşme yönetimi çok önemli. Dolayısıyla işlerin en başında sözleşmeyi, bütün şartlar düşünülerek fiyatlandığından emin olarak imzalamak şart. Her anlamda eksiksiz bir ‘iş programı’ sunarak işverene raporlama yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde oluşacak gecikmeleri veya gecikme kaynaklı parasal talepleri işverenle anlaşma şansınız yok. İngiltere’de yaşama konusuna gelince, ben İngiltere doğumlu olmam nedeniyle hikayem diğerlerinden biraz farklı. Ailem de üç yıldır burada yaşıyor. Burada yaşam daha sade ve basit. Servis olanakları kısıtlı ve her şey çok pahalı. Ben İngiltere’nin iklimini ve düzenini seviyorum. Buraya gelişimin bir sebebi de çocuklarımın dünya vatandaşı olarak yetişmelerini istememdi. Londra çok uluslu bir toplum ve dünya görüşü olarak insana çok şey katıyor. Diğer yerlerde insanlar arasında husumet konusu olan birçok tartışma burada farklı olma hakkı ve özgürlük olarak insanlara verilmiş. Dil, din, renk farklılıklarının insanların yaşamında ayrımcılık yaratmadığına gerçek bir örnek… Ant Yapı’nın 30 yılında burada olmaktan gurur duyuyorum. Ant Yapı’nın Türkiye’yi ve kendi adını üç farklı kıtada iyi bir şekilde temsil ettiğini düşünüyorum. Son dönemde yaşanan Covid-19 pandemisi ve ekonomik sorunların düzelmeye başlamasıyla, İngiltere başta olmak üzere Ant Yapı’nın dünya genelinde büyümeye devam edeceğine inanıyorum. Ant Yapı ailesinin 30. yıldönümünü kutluyorum, daha büyük işler yaparak hep birlikte dürüstlük ve çalışkanlıkla ismini daha yükseklere taşıyacağımıza inanıyorum.

İngiltere’ye adapte olabilmek için gerekli eforu sarf ettik

Ahmet Okay – İş Geliştirme

Her ülkenin iş yapma düzeni farklı. Özellikle Rusya ve Türkiye çıkışlı bir firma olarak İngiltere’de iş yapmak zorlayıcı. Geçen 5 senede bu değişime adapte olabilmek için gerekli eforu sarf ettik ve sarf etmeye de devam edeceğiz. İngiltere piyasasında deneyimli arkadaşlarla çalışıp Türkiye’den gelen arkadaşlarımızı bu yönde kaynaştırmak en kritik nokta. İngiltere’de iş güvenliği her şeyden önemli bir yere sahip. Biz de bu yolda önemli gelişmeler kat edip işverenlerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu sene Ant Yapı’nın 30’uncu kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Umarım bu 30 yılda çok önemli başarılara imza atmış şirketimiz gelecekte de dünyanın her yerinde Türk bayrağını en güzel şekilde temsil etme başarısını sürdürecektir. İngiltere’de yaşam açıkçası keyifli ve düzenli. Londra farklı kültürlerin buluştuğu bir yer. Genelde Türkiye’deki arkadaşlarım ‘Londra’da en çok ne hoşuna gidiyor?’ dediklerinde ‘metro’ cevabını vermemeçok şaşırıyorlar. Ama  İstanbul’da doğmuş büyümüş biri olarak bir yere zamanındagitmek, yola 1-2 saat erken çıkmamak aslında çok büyük bir hazine.Özlenen şeyler arasındaailem ve yemeklerimiz öne çıkıyor.

‘İŞ YAPMA PRENSİPLERİ BURADA ÇOK FARKLI’

Nevzat Vize – Tasarım Koordinatörü

Ant Yapı İngiltere ofisi 2015’te kurulduğundan beri buradayım. Şu an Park Modern projesinde  Tasarım Koordinatörü olarak çalışıyorum. Ant Yapı ailesine 2007’de  katıldım. Moskova’da tamamladığımız projelerde tasarım ve koordinasyon ağırlıklı çeşitli görevlerim oldu. İngiltere piyasasında en zorlandığımız konu sanırım iş yapma prensiplerinin daha önce çalıştığımız ülkelerden farklı olması. Moskova’da proje yaparken pek çok konuda inisiyatif kullanıyor, kararlar alıyor, iş vereni yönlendiriyorsunuz.  Burada ise her konuda ayrı danışmanınız var,  onlar sizi yönlendiriyor. Ayrıca projeyi bitirmeye yönelik hedefiniz burada daha karmaşık.  İngiltere’de yaşam konusuna gelince, gerçekten keyifli. Londra’da, ofisten çıkınca eve Hyde Park’ın içinden geçerek gidiyorsunuz. Bütün  ağaçların bir günde  çiçek açmış olduğunu fark ediyorsunuz mesela… Sosyal etkinlikler, takip edemeyeceğiniz kadar fazla. Yaşam kurgusu insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik olduğu için burada yaşamanın zor tarafı yok sanırım. Bu yıl ayrıca, Ant Yapı’nın 30 yılını beraber kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sağlığım el verdikçe bu ailenin bir üyesi olacağım

Zafer Demirci – Site Süpervizörü

Ant Yapı’da çalışmaya 2006 yılında başladım. Kadir Bey ile tanıştığım ilk gün, doğru yere ve doğru insanların yanına geldiğimi hissettiğimi samimiyetle söylemek isterim. 2016 yılında Kadir Bey’in ve Cengiz Bey’in takdiri doğrultusunda Londra projelerinde çalışmaya devam ediyorum. İngiltere projelerinde Site Süpervizor’ü olarak 2016 yılından bu yana çalışıyorum. Bizler daha önce Doğu bloku ülkelerinde çalıştığımız için sanıyorum en büyük ortak sıkıntımız buradaki farklı bürokrasi oldu. Umarım sağlığım elverdiği sürece Ant Yapı’nın bir aile bireyi olmakta ve amatör ruhla çalışıp naçizane deneyimlerimi genç arkadaşlara aktarmakta muvaffak olabilirim. Ant Yapı’nın 30’uncu kuruluş yıl dönümünü kutluyor yeni jenerasyonların ailemizi daha ileri noktalara taşımasını temenni ediyorum.

‘İKİ KÜLTÜRÜN KOMBİNA SYONU POTANSİYEL OLUŞTURUYOR’ LAWRENCE MCKENZIE

Sağlık, Güvenlik, Çevre ve Kalite Müdürü

Üç yıldır Ant Yapı Londra ofisinde sağlık, güvenlik, çevre ve kalite müdürü olarak görev yapıyorum. İş teklifi bana bir iş bulma kurumu aracılığıyla geldi. O sırada zaten başka bir işte çalışıyordum ancak fırsatın keşfedilmeye değer olduğunu düşündüm. Proje Direktörü (Ahmet Özdemir) ile görüştükten sonra bu ekiple çalışmanın beni çok tatmin edeceğini düşündüm. Bu yüzden hemen başlamayı kabul ettim. İşin gelişmeye açık olduğu ve bu gelişmenin çok ödüllendirici olacağı açıktı ve öyle de oldu. Türk şirketinde çalışan bir İngiliz olarak çok sıcak karşılandım ve yönetim ekibine çok iyi uyum sağladım. Kültür ve süreçle ilgili zorluklar var, ancak iki kültürün kombinasyonunun Londra pazarında kazanan bir potansiyeli olduğunu hissettim. Şimdiye kadar olan mücadeleden keyif aldım ve işin büyümesine ve daha başarılı olmasına yardımcı olmaya devam etmeyi umuyorum. Türkiye’ye şimdiye kadar bir ziyaret gerçekleştiremedim. Ancak bu yıl içinde en uygun fırsatta ziyaret edip Türkiye’deki ofise gelmeyi ve tabii ki güzel havanın tadını çıkarmayı çok isterim. Ant Yapı’nın 30. Yıl dönümünü kutluyor olması gurur verici. Umarım işimiz, dünya çapında ve özellikle İngiltere’de büyümeye devam edebilir, bunun bir parçası olmayı dört gözle bekliyorum.

PROJENİN KÜNYESİ

 • Proje ADI: Belgraiva Gate
 • Özelliği: 12 adet süper prime rezidans
 • Tamamlanma tarihi: 2018
 • Yer: Londra
 • Bütçe: 40 milyon sterlin
 • Önemi: Ant Yapı’nın

İngiltere’deki ilk projesi. İngiltere’nin soylu ailelerinden Grosvenorlar’a ait 19. Yüzyıldan kalma malikane, yüksek profilli rezidansa dönüştürülürken dış cephesi orijinal hâliyle bırakılarak restore edildi. Buckingham Sarayı ve Hyde Park’a komşu projenin iç dizaynında Türkiye’den özel olarak götürülen, 9 milyon pound değerinde yüksek kaliteli mermer ve ahşap ürünler yer alıyor.

PROJENİN KÜNYESİ

 • Proje ADI: 13 Eaton Place
 • Özelliği: Süper lüks Rezidans Yenileme Çalışması
 • Tamamlanma tarihi: 2018
 • Yer: Londra
 • Bütçe: 5.6 milyon sterlin
 • Önemi: Londra merkezinde yer alan Eaton Place projesi, tarihi restorasyon ve iç mimari işlerini kapsıyor. Son derece nezih ve lüks bir konut projesi olan 13 Eaton Place, rezidans yenileme projesi olarak hayata geçiriliyor.

PROJENİN KÜNYESİ

 • Proje ADI: 20 – 22 Eaton Place • Özelliği: İki town-house konutun 6 daireye dönüştürülmesinden oluşan bu projede yapısal değişiklikler, özel iç mimari uygulamaları ve mühendislik sistemlerini kapsıyor.
 • Tamamlanma tarihi: 2019
 • Yer: Londra
 • Bütçe: 8.3 milyon sterlin
 • Önemi: Tarihe verdiğimiz önemin en güzel örneklerinden biri olan ve Belgravia’nın kalbinde yer alan 20-22 Eaton Palace Konut Projesi’nin orijinali, dönemin efsanevi mimarı Thomas Cubitt tarafından 1850 yılında tasarlandı. İki geleneksel binanın yenilendiği ‘town-house’ tarzı projede özel iç mimari teknikleri kullanılarak günümüze ulaşması sağlanıyor.

PROJENİN KÜNYESİ

 • Proje ADI: Harcourt House
 • Özelliği: 25 ultra lüks konut
 • Tamamlanma tarihi: 2020
 • Yer: Londra
 • Bütçe: 59.7 milyon sterlin
 • Önemi: Tarih ve günümüz arasında bir bağ ve köprü kurmak için hayata geçirdiğimiz Harcourt House projesi, Londra merkezindeki Cavendish meydanında yer alıyor. Kral Edward dönemine ait 8 katlı geleneksel binanın içinde restorasyon ve düzenleme çalışmalarını gerçekleştiren Ant Yapı, 25 daireden oluşan ultra lüks konutlara imza atıyor.

PROJENİN KÜNYESİ

 • Proje ADI: Park Modern
 • Özelliği: 55 apartman dairesi 2 town-house. Toplam 57 lüks konut
 • Tamamlanma tarihi: 2021
 • Yer: Londra
 • Bütçe: 100 milyon sterlin
 • Önemi: Londra’da Kensington Palace Garden’a bakan ve 17 bin 650 metrekare alana sahip proje 55 apartman dairesi ve iki adet town-house olmak üzere toplam 57 ultra lüks konuttan oluşuyor. Satışların ilk aşamasında, metrekaresi 49 bin 500 sterline varan değerlere satılan evler, Hyde Park’ın kuzeyinde kalan evler arasında en yüksek bedelle alıcı bulma özelliğine sahip.

PROJENİN KÜNYESİ

 • Proje ADI: Apex House
 • Özelliği: 163 daire ve sosyal alanlar
 • Tamamlanma tarihi: 2021
 • Yer: Londra
 • Bütçe: 56.1 milyon sterlin
 • Önemi: Londra’nın Tottenham bölgesinde, Seven Sisters Caddesi’nde konumlanan ve İngiltere’deki beşinci projemiz olan Apex House biri 23, diğeriyse 7 katlı iki binadan oluşuyor. Belediyenin sürdürülebilir ve çevreci tasarım kriterlerine uygun olarak, toplu taşıma ve bisiklet kullanımını ön planda tutacak şekilde tasarlandı. Çevre dostu projenin yapı bloğunda motorlu araç yerine 295 adet bisiklet park yeri bulunacak.

Bir cevap yazın