Mirny Uçak Terminali inşaatına başladık

Rusya’nın Yakutistan Bölgesi’nin Mirny şehrinde yeni bir havalimanı inşaatına başladık. Ulaşılması zor bir bölgede yer alan Mirny için kritik öneme sahip uçak terminali projesi 2023’te tamamlanacak.

Ant Yapı olarak, Rusya’daki üçüncü havalimanı projemiz Mirny Uçak Terminali’nin inşaatına başladık. Ulaşım açısından oldukça zor bir bölgede yer alan Mirny şehri için hayati önem taşıyan Mirny Uçak Terminali, 3 kilometre uzunluğa sahip kalkış pistleri, 2.86 metre yapay pisti ve farklı sınıf uçaklar için 18 araçlık park yeri apronuyla bölgede önemli bir boşluğu dolduracak. Değerli madenler tarafından zengin olan, bunların çıkarılması esnasında oluşan çukurdan ötürü dünyanın göbek deliği olarak bilinen Mirny şehrinin ulaşım sorununu çözmeyi amaçlayan proje, Ant Yapı olarak Rusya’da gerçekleştirdiğimiz ilk devlet sözleşmesi olması sebebiyle ayrı bir öneme de sahip. 2023’te bitirmeyi hedeflediğimiz Mirny Uçak Terminali’nin dışında Rusya’da devam eden ve bir kısmı tamamlanmak üzere olan 25’in üzerinde projemiz bulunuyor.

Rusya’daki ilk devlet sözleşmemiz

Mirny Uçak Terminali’nin Rusya’da gerçekleştirdiğimiz üçüncü havalimanı projesi olduğunu hatırlatan Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “Ant Yapı olarak Rusya’da üçüncü havalimanı projesine başlamaktan dolayı gurur duyuyoruz. İlk olarak Rusya’nın tek özel havalimanı olan Domodedovo Havalimanı’nı tamamladık. Geçen yılın son aylarında ise Novosibirsk’te bulunan ve çok önemli bir aktarma bölgesi olan Tolmaçevo Havalimanı’nın yapımına başladık. Bugün ise ulaşım açısından zorlu Mirny şehrinin bu problemini büyük ölçüde ortadan kaldıracak Mirny Uçak Terminali projemizi başlatıyoruz.

2023 yılında teslim etmeyi hedeflediğimiz Mirny Uçak Terminali projemiz ayrıca Rusya’daki ilk devlet sözleşmemiz olma özelliğini de taşıyor. Ant Yapı olarak yıllardır bu bölgede yaptığımız nitelikli işler sonucu elde ettiğimiz başarının en somut göstergesinin de bu olduğunu söyleyebiliriz. Ant Yapı olarak kurulduğumuz günden 30’uncu yılımızı kutladığımız 2021 yılına kadar faaliyet gösterdiğimiz Rusya, Türkiye, Amerika ve İngiltere’de toplam 10 milyon metrekarelik projeyi hayata geçirmenin de mutluluğunu yaşıyoruz” diyor. 

PROJENİN KÜNYESİ

ADI: Mirny Uçak Terminali Kompleksi

YER: Mirny şehri, Yakutistan Bölgesi, Rusya

İÇERİĞİ: Yolcu terminalinin yanı sıra 3 km’lik kalkış pistleri, 2,86 m yapay pist, farklı sınıf uçaklar için 18 araçlık park yeri apronu inşaatı

BÜYÜKLÜĞÜ: Saatte 300 yolcu kapasiteli kompleks

KONTRAT BEDELİ: 9,6 milyar ruble

ÖNEMİ: Elmas yatakları bakımından zengin olan Mirny şehri ulaşım açısından da oldukça güç bir bölgede bulunmasından dolayı havalimanı inşası burada hayati önem taşıyor. Ayrıca Ant Yapı’nın Rusya’daki ilk devlet sözleşmesi olma özelliği taşıyor.

Bir cevap yazın