Annelerimize mis kokulu mesajlar

Renginden kokusuna hepsinde ayrı bir mana saklıdır çiçeklerin. Bu yıl 9 Mayıs’ta kutlayacağımız Anneler Günü’nde başımızın tacı annelerimize olan duygularımızı en iyi yansıtan çiçeği bulmak için adresleri ve ipuçlarını sıraladık…

ŞEFKATİN SİMGESİ ŞAKAYIK

Fransızca çiçek bahçesi anlamına gelen ve 2017 yılında online çiçek mağazası olarak kurulan Jardinerie, İstanbul ve İzmir’in en yenilikçi ve fark yaratan çiçekçilerini internet adresinde bir araya getiriyor. Jardinerie, Anneler Günü için şefkati simgeleyen şakayık çiçeğini tavsiye ediyor: “Hem kokusuyla hem görüntüsüyle baş döndüren bir güzelliği vardır şakayığın. Özellikle tomurcuk halinden tam açışına şahit olmak ayrı bir keyiftir. Olduğu yerin enerjisini tamamıyla değiştirerek etrafını aydınlatır.”

www.jardinerie.com.tr

0544 440 12 06

CANLI RENKLERDE LALELER

Ribbon Flowers & Design, yaratıcı sunumlarıyla dikkat çeken bir çiçek tasarım stüdyosu. 2014 yılında Buse Üçer tarafından Reşitpaşa’da kurulan Ribbon Flowers & Design, online çiçek siparişi ve haftalık çiçek üyelik servisinin yanı sıra, davet ve lansman gibi organizasyonlara çiçek tasarımları ve konsept danışmanlığı yapıyor. Ribbon Flowers’ın anneler günü için favori çiçeği lale: “Baharın simgesi laleler nisan ayında açarlar; bu nedenle mevsim çiçekleri olarak capcanlı renklerdeki lalelerle buketler, farklı aranjman tasarımları yapmak hoşumuza gidiyor.”

www.ribbonflowers.com

0534 510 67 77

BAHARIN MÜJDECİSİ FREZYA

Nora Flowers Shop baba mesleği olan çiçekçiliği, en iyi eğitimleri alarak geliştiren Hakan Kavak tarafından kuruldu. Türkiye ve yurt dışı gönderimi de olan mağaza gece 12’ye kadar hizmet veriyor. Anneler Günü için Nora Flowers renkli frezya buketleri ve orkide öneriyor: “Mevsim çiçekleri ve frezyaların kokulu olması ve renkleri baharın simgesidir, müjdesidir. Öte yandan anneler orkideleri de çok sever, suladıkça gönderen kişiyi daha fazla hatırlarlar.”

www.noraflowers.com

0212 277 77 97

KURU ÇİÇEK ARANJMANLARI

İlhamını doğadan alan Misk Floral Cafe, iki yakın arkadaşın sade bir hayaliyle doğdu: Size çiçekten aldığınız nefes gibi iyi gelmek… 2017 yılında kurulan Misk, Türkiye’nin ilk ‘Floral Cafe’si. Kapıda karşılayan çiçekleri, sıra dışı lezzetleri ve atölyeleriyle farklı bir mekân sunuyor. Canlı çiçek aranjmanlarını sadece İstanbul içi, kuru çiçekleriyse kargoyla Türkiye’nin her tarafına gönderim sağlayabiliyor.

www.miskfloralcafe.com

0212 2770775

ÇİÇEKLERİ VAZODA NASIL DAHA UZUN YAŞATIRIZ?

Hatırlanmaktır, inceliktir, mutluluktur, heyecandır… Nereden bakarsanız bakın yeri doldurulamayan bir hediyedir çiçekler. İster dalından koparılmış tek bir kırmızı gül, ister mis kokulu bir şebboy buketi. Bazen kucağınıza sığmayan sarı papatyalar bazen şık bir vazoda gelen beyaz orkide. Hepsi ayrı güzel, hepsi ayrı renk, hepsi ayrı koku, hepsinde ayrı mana saklıdır. Ama yine de baktıkça hatırladıklarımızdır aslında çiçekler, sevdiklerimizdir, sevenlerimizdir. Bu yüzdendir kısa sürede solmalarına razı gelemeyişimiz… Evet, buket çiçekler güzel oldukları kadar kısa ömürlüdürler ancak hatıraları yaşatmanın bazı yolları var…

SAPLARI KESİN: Birçok insan çiçeği aldıktan sonra doğrudan su dolu bir vazonun içine yerleştirip orada canlı kalmasını bekler. Bu çok sık tekrarlanan hatalardan yalnızca biri. Belirli bir açı ile çiçeklerin sapını 2-3 cm kesmek, onların vazoya daha iyi oturmasını ve böylece daha iyi su alabilmesini sağlar.

DOĞRU KONUMU BULUN: Çiçeklerin serin bir odada daha fazla dayandığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden çiçeği bulundurduğunuz odanın sıcaklık derecesine önem vermenizde fayda var. Bununla birlikte güneş ışığı gören bir yerde ya da yapay ısıtıcıların yakınlarında da çiçekleri tutmamak onları daha uzun ömürlü yapabilir.

MEYVELERDEN UZAK TUTUN: Son olarak ise çiçekleriniz meyve tabaklarının yanına koymayın çünkü olgunlaşmış meyveler etilen gazı salgılar bu da çiçeklerin ömrünü kısaltan detaylardan biri.

BESLEMEYİ İHMAL ETMEYİN: Çiçeklerinizi vazoya koymadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve şekeri vazonun içine ekleyip su ile karıştırın. Sirke antibakteriyel bir madde işlevi görürken şeker de çiçeklerin ihtiyacı olan besini karşılar. Yine aynı şekilde bir tane aspirini ezip suya karıştırın. Suya tamamen karışan aspirin pH seviyesini düşüreceği için çiçeklerin kısa sürede solmasını engeller.

ÇİÇEK KURUTMA YÖNTEMLERİ

HAVA İLE KURUTMA: Çiçeklerinizin rengi solmadan kurumasını istiyorsanız, havadar, sıcak, karanlık veya loş bir ortamda çiçeklerinizi kurutmalısınız. Nemli ortamlarda kurutulan çiçekler çürüyebilir, ışıklı ortamlarda kurutulan çiçeklerinse renkleri solabilir. Bir vantilatörle kurumayı hızlandırabilirsiniz. Çünkü çiçekler ne kadar hızlı kurursa var olan şeklini ve rengini o kadar iyi korur. Havayla birlikte çiçek kurutma süresi çiçeğin türüne bağlı olarak 2-5 hafta arasında değişir.

PRESLEYEREK KURUTMA: Bu işlem çiçeklerinizi 3 boyutlu değil 2 boyutlu olarak kurutmanıza imkan verir. Bu sebeple en uygun kullanılabileceği alanlar yapraklardır. Birkaç kurutma kâğıdı alıp A4 boyutunda katlanır. Bitkiler kâğıdın arasına kesinlikle üst üste gelmeyecek şekilde dizilir. Üzerine sert ve düz bir cisim koyularak sıkışması sağlanır ya da bir kitap arasına yerleştirilir. Kuru bir yerde muhafaza edilir. Bu yöntem 2 ile 4 hafta arasında sonuç verir.

GLİSERİNLE KURUTMA: Gliserin ile çiçek kurutma yöntemi basit bir metottur ve beklemeyeceğiniz kadar güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. Çünkü yeşil yaprakları kırmızı, bronz ve sarı renklere çevirebilir. 2 ölçü kaynamış suya, 1 ölçü gliserin katılır. İyice karıştırılan sıvıyı dalları ıslatmak istediğiniz bir kaba (10-15 cm yüksekliğinde) koyun ve uzun saplı çiçeklerinizi karışımın içerisine ekleyin. Bu işlem yumuşak saplı bitkilerde 3-5 günde, odunsu dokular için de 1 hafta ile bir buçuk ay arasında değişen sürede tamamlanmaktadır.

ANNELERİMİZE BİR ŞİİR

ANACIĞIM

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Kaç geceler bana ninni söylerdi
Hasta olunca oydu başucumda bekleyen
Biraz yorulmayayım, üzülmeyeyim, hemen
Alır kucağına okşardı, saçlarımı öperdi

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Uzun kış geceleri masal masaldı
Güzel çoban kızları, iyi kalpli sultanlar
Bir suyun akışı gibi geçip gitti zamanlar
Şimdi ne o dünkü çocuk, ne de o masal kaldı

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Yıkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarımı
Akşam biraz geciksem yollara düşerdi
Sokağa çıkarken “Yavrucuğum üşütme” derdi
Hemen bir kazak örerdi biraz boş kaldı mı

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Bilirim yine kalbinde yerim anacığım
Selam sana Anneler Günü İstanbul’dan
Yeni dönmüşçesine bir akşam okuldan
Vefalı ellerinden öperim anacığım

Ümit Yaşar Oğuzcan

Bir cevap yazın