Gezegenlere göre 2021: Mutluluğa ilk adım

Tüm dünya için zor geçen, hayatımıza ‘pandemi’, ‘yeni normal’ gibi kelimeler ekleyen 2020 yılının bitmesi için hepimiz gün sayıyoruz. Bizler yeni yılı yeni umutlarla beklerken astrologlar da 2021’in insanlık, mutluluk, eşitlik çağına atacağımız ilk adım olduğunu söylüyor. Bu dönüşüm zaman zaman zorlayıcı olsa da harika bir geleceğin insanlığı beklediği konusunda umut veriyorlar.

Kim inanırdı ki tüm dünyada sokağa çıkmanın yasaklanacağı, uçuşların durdurulacağı, işlerin bir süre için askıya alınacağı, restoranların kapanacağı, hepsi bir yana Ortaköy sahilini yunusların ziyaret edeceği günler yaşayacağımızı… Oysa 2020 yılı başlamadan astrologlar bu ‘absürt’ distopyayı bize anlatmışlar, biz de gülüp geçmiştik. Haliyle 2021 için de yıldızların ne dediği herkes için merak konusu haline geldi… 2021 yılı için bazı astrologlar karamsar yorumlarda bulunsa da pek çok ünlü isim oldukça pozitif bir yaklaşıma sahip. Zira 2020’de yaşanan Satürn-Plüton kavuşumu, üç kez yaşanan Jüpiter-Plüton kavuşumu, Venüs retrosu, Mars retrosu, su elementinde gerçekleşen 3 Merkür retrosu bu yıl yaşanmayacak. Bu bile daha barışçıl ve belimizi doğrultmamıza imkân tanıyan bir yıla işaret ediyor denebilir.

Susan Miller

Odağımızda teknoloji olacak

Peki ne olacak? Her 20 yılda bir Jüpiter’le Satürn buluşuyor ve sonraki 20 yılda dünyada neler yaşanacağını kararlaştırıyorlar. Geçtiğimiz 200 yıl boyunca, 20 yılda bir gerçekleşen bu buluşmalar, -tek bir istisna hariç- hep toprak burçlarında (Oğlak, Boğa, Başak) gerçekleşti. Peki bu 200 yıllık süreçte ne oldu? Astroloji dünyasının duayeni Susan Miller “Şehirler inşa ettik. Toprak çok önemliydi. Sanayi devrimini, seri üretimi, tüketim çılgınlığını; kısacası bugün bildiğimiz şekliyle modern hayatı başlattık. Ama bu sene 21 Aralık’ta bu iki gezegen bir hava burcu olan Kova’da buluşacaklar. Ve bir daha toprak burcunda buluşmayacaklar. Artık robotlar, uçan taksiler geliyor. İlaç dünyasında büyük değişim yaşanacak. Hayal bile edemeyeceğimiz elektronik gelişmelere hazır olun” diyor bir röportajında…

Tüm kalıplarımızı yıkacağız

Görünen o ki, 2021’de değişim, dönüşüm kaçınılmaz. Dijital ya da sanal paraya geçişten yeme-içme alışkanlıklarında suni etin önem kazanmasına kadar pek çok alanda hayatımız değişecek. Hümanizm, demokrasi, hak, toplumsal değerleri savunan liderler önem ve güç kazanacak. Daha iyi, daha samimi ilişkiler kurmamıza, insani ilişkilerin kuvvetlenmesine olanak sağlayacak şartlar oluşacak. Pek çok astroloğa göre tüm bunlar 2023- 2044 yılları arasında Plüton’un Kova’ya girmesiyle yaşanacak büyük sosyal ve politik değişimin ön hazırlıkları aslında…
Her değişim beraberinde itirazları ve direnişi getirir, yeni fikirlerle mevcut düzenin idealleri savaşır. Önümüzdeki yıl insanlar prangaları kırma konusunda daha güvenli hissedecekler ve aksiyon almaktan çekinmeyecekler. Ama Plüton ve Uranüs statükoyu devam ettirmek, kazanılmış haklarını korumak için azimli ve güçlü bir tutum sergileyecek. Buna karşı Kova’da buluşan Jüpiter-Satürn ikilisi, engellere, tutucu ve geleneksel yaklaşımlara karşı mücadele verecek. Yeni dünya düzeninin kuralları ve düzenlemelerinin belirlenmesi de dünya gündemine oturacak. Kova yılında değişimin karşısında durmak neredeyse imkânsız olacak. Kova’nın getireceği yeni düzene uyum sağlamakta zorlananlar için bu yıl biraz yorucu geçecek diyebiliriz. Fakat sonunda Jüpiter uzlaşmayı sağlayacak.

Ünlü astrologlar ne diyor?

Netflix’te Hollywood’un ünlü isimleriyle bir araya gelip doğum haritalarını çıkaran Chani Nicholas, yorumlarında 2020’nin korku filmi gibi olduğunu söylüyor ve “Bu kadar korkunç bir yıl yaşayıp ardından her şeyin bir anda düzelmesini bekleyemezsiniz. Yine de 2021’in önceki sene kadar kötü geçmesini beklemiyorum. 21 Aralık’taki Kova burcunda gerçekleşecek Satürn-Plüton buluşması temiz bir başlangıç için fırsat sunuyor. Her döngünün sonu bir başka döngünün başlangıcı, umut için bir nedendir” diyor. Ünlü Rus astrolog Tatiana Borsch 2021 yılının Kova çağının başlangıcı olduğunu söylüyor. Bu çağın mottosunu ise ‘eşitlik, kardeşlik ve herkes için mutluluk’ olarak açıklıyor. Önümüzdeki yıl bir doğuma şahit olacağımızı söyleyen Borsch, “Her doğum zorludur ama sonuçları harika bir gelecek olarak karşımıza çıkacak” diyor.

Retrolara, tutulmalara dikkat!

Gezegenlerin geri hareketleri (retrolar) sırasında içinde bulunduğunuz durumu değerlendirmek, geçmiş hataları düzeltmek gerekiyor. Tutulmalar beraberinde güçlü ve büyük değişimler getiriyor. Bazen istediğiniz bir kapıyı açıyor bazen de sizi engelleyen, artık eskimiş, yıpranmış kişileri, olayları hayatınızdan çıkarıyor.

Retro tarihleri:
• Uranüs: 14 Ocak – 20 Ağustos arasında Boğa burcunda
• Merkür: 30 Ocak – 21 Şubat arasında Kova burcunda
• Plüton: 27 Nisan – 6 Ekim arasında Oğlak burcunda
• Satürn: 24 Mayıs – 10 Ekim arasında Kova burcunda
• Merkür: 30 Mayıs – 22 Haziran arasında İkizler burcunda
• Jüpiter: 20 Haziran – 18 Ekim arasında Balık-Kova burçlarında
• Neptün: 25 Haziran – 1 Aralık arasında Balık burcunda
• Merkür: 27 Eylül – 19 Ekim arasında Terazi burcunda
• Venüs: 19 Aralık – 1 Ocak (2022) arasında Oğlak burcunda

Tutulma tarihler:
• Ay tutulması: 26 Mayıs’ta Yay, 19 Kasım’da Boğa burcunda
• Güneş tutulması: 10 Haziran’da İkizler, 4 Aralık’ta Yay burcunda

Bir cevap yazın