8 adımda yeni yıl hedeflerinize ulaşın

Gelin bu yıl şeytanın bacağını kıralım ve yeni yıla girerken daha sağlıklı, daha mutlu bir hayat için kendimize verdiğimiz sözleri tutalım. İşte, 2021’de size iyi gelecek 8 etkili öneri… 

1-Kendinize en fazla 3 hedef seçin ve gerçekçi olun

Yola çıkarken ne kadar kararlı olursanız olun, günlük hayatın sorumlulukları zamanla dirayetinizi zayıflatabilir. En iyisi sizin için önemli tek bir amaç belirlemektir. Çok azimliyseniz bile en fazla üçte kalın. Erişilebilir, net, gerçekten istediğiniz hedefleri tercih edin.

2-Yıllık planınızı hazırlayın ve detaylandırın

Kararınızın arkasında yatan nedenleri sıralayın ve bunu her gün görebileceğiniz bir yere asın. Arada bu kararı neden aldığınızı unutursanız bu listeye tekrar göz atın ki motivasyonunuz tazelensin. Zaman zaman listeye ekleme yapabilirsiniz.

3-Motivasyon nedenlerinizi kendinize hatırlatın

Pek çoğumuz bunu zaten iş hayatında yapıyoruz. Uzun vadeli hedefe ulaşmak için yıllık detaylı bir plan çıkarın. Bu süreç hedefinizle ilgili daha detaylı düşünmenizi sağlayacağı gibi önünüze çıkan engellerle baş etmek için taktikler belirlemenize de yardımcı olur.

4-Gözünüz korkmasın, haftalık hedef belirleyin

Planınızı yıllık, hedefleriyse haftalık olarak belirleyin. Amaç 30 kilo değil, bir kilo vermek olunca vazgeçme ihtimaliniz düşer. Haftalık küçük hedeflerinize ulaşınca zaferinizi yaşayın. Gelişiminize göre hedefleri yenileyin. Böylece yoldan çıkarsanız geri dönmesi de daha kolay olur.

5-Gelişim günlüğü tutun, başarı hikâyenizi yazın

Planınızdan ne kadar saptığınızı, hedefe ne kadar yaklaştığınızı görmenin en iyi yolu kendinize geri bildirim vermektir. Bunun için bir gelişim günlüğü tutun. Bu günlük, hedefinize ulaştıktan sonra da başarı yolculuğunuzun yazılı bir kanıtı olacak.

6-En küçük sapmada tüm planı kenara koymayın

Sonunda bir ödül varsa hedefe ulaşmak daha eğlencelidir. Belirli başarı noktalarına ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Ama diyet yapıyorsanız, kendinize bir kutu çikolata hediye etmeyin tabii. Hediyeleriniz sizi hedefinizden uzaklaştırmasın.

7-Kendinizi ödüllendirin, hediyeleri doğru seçin

Uzun vadeli her planda zaman zaman sapmalar yaşanır. Ama yoldan çıktığınızda her şeyden vazgeçmeyin. Dün dündür diyerek yeniden başlayın. Çıktığınız bu zorlu yolda kendinize tolerans gösterin ve şefkatli davranın. Fakat planınızı sabote etmek için bahaneler üretmeyin.

8-Dostlarınızdan destek grubu oluşturun

Tek başınıza savaşmak zorunda değilsiniz, insanların yanınızda olmasına izin verin. Motivasyon sorunu yaşadığınızda size destek verecek bir grup oluşturun. Belki sizinle aynı hedefe koşacak bir yoldaş bulursanız, ilerlemek daha kolay ve eğlenceli olabilir.

Bir cevap yazın