Hobi deyip geçmeyin
YETENEĞİNİZİN PEŞİNE DÜŞÜN

Ne kadar başarılı olursa olsun ya da işini ne kadar severek yaparsa yapsın herkesin, dengeli bir hayat için boş zamana ve o zamanı yaratıcılığı canlı tutan aktivitelerle kaliteli bir şekilde geçirmeye ihtiyacı var.

İş hayatının yoğun temposu, yaşadığımızın kentlerin yorucu kalabalıkları, özel hayatlarımızın zaman zaman yüke dönüşebilen sorunları hayatın dengesini de bozabiliyor. Ahengini yitiren bir insan ise hem fiziksel hem de ruhsal hastalıklara açık hale geliyor.

Batılı ülkelerde giderek gelişen bu farkındalık, insanların hayallerini bilinmez yarınlara, yıllar sonra gelecek emekliliklerine ertelemeden, şimdiki zamanda hayatın bir parçasına dönüştürmelerini sağlıyor. Tutkularını hobiye dönüştürmeyi başaran çok yönlü insanların iş hayatlarında yaratıcılıkları artarken özel yaşamlarında da sevilen, özlenen bireylere dönüşüyorlar. Hobileri sayesinde hayata daha pozitif bakıyor, daha sağlıklı ve kolay iletişim kuruyorlar.

KEŞKELERDEN KURTULMAK

Yeteneklerini yaşam biçimine dönüştürmeyi başarmış şanslı azınlığın dışında kalanlarımız da aslında farkında olsak da olmasak da çeşitli yeteneklere ya da ilgi alanlarına sahibiz. Ve yine pek çoğumuzun bu yetenekleri körelmiş durumda. Ya da kimimiz çoktan vazgeçtik, kimimiz bilinmez bir geleceğe erteliyoruz.

Seçimlerimizin bizi getirdiği yerde bazılarımız dengeli ve huzurlu hissediyor belki, ama bazılarımız keşkelerle ve hayal kırıklıklarıyla yüzleşiyoruz. O ya da bu nedenle ilk gençlikteki hayallerin çok uzağına düşmüş dahi olsak, hâlâ şansımız var. Yeteneğinizin ya da özel ilgi alanınızın farkındaysanız ne âlâ, daha fazla zaman kaybetmeyin ve hayatınızda tutkunuza düzenli bir yer açın. Ama farkında değilseniz ya da hatırlamayacak kadar derinlere gömdüyseniz, kendinize sizi en çok neyin mutlu ettiğini sorun. Deneyerek-yanılarak er ya da cevabı mutlaka bulacaksınız.

Zoru sevenlerin, sabırlı insanların hobisi marangozluk, bazıları için bir yaşam biçimine dönüşebilen keyifli bir uğraş.
Zoru sevenlerin, sabırlı insanların hobisi marangozluk, bazıları için bir yaşam biçimine dönüşebilen keyifli bir uğraş.

ÂNA ODAKLANMAK

Belki dünyayı gezeceksiniz, belki doğadaki çiçeklerin peşine düşeceksiniz, belki taş boyayacak, marangozluğa başlayacak, fotoğraf çekecek, dalacak, tırmanacak ya da dans edeceksiniz… 

Her ne olursa olsun küçük ama düzenli adımlarla başlayacağınız hobiniz, hayatınıza denge, özgüven, disiplin, anlayış ve haz getirecek. Sabırla, hobinizde ustalaşmak için emek ve zaman harcadıkça zamanı daha iyi yönettiğinizi, çevrenizdekilerle daha yapıcı bir iletişim kurduğunuzu, özgüveninizin yükseldiğini, kendinizi daha özgür hissettiğinizi, sorunlarla daha rahat başa çıkabildiğinizi, hem çevrenizin hem de ufkunuzun genişlediğini, yani hayatınızın bir dengeye oturduğunu gözlemleyeceksiniz. Hobinizle uğraşırken kendinizi yeniden keşfedecek, geçmişle kavganızdan da, gelecekle ilgili kaygılarınızdan da sıyrıldığınıza şahit olacaksınız. Âna odaklanmanın huzuruna erecek, yaşamı dolu dolu kucaklamanın keyfine varacaksınız. 

Her yaşta dans edebilir, farklı danslar öğrenebilirsiniz. Hele ki bir ezgi duyduğunuzda ayaklarınız hemen tempo tutuyorsa.
Her yaşta dans edebilir, farklı danslar öğrenebilirsiniz. Hele ki bir ezgi duyduğunuzda ayaklarınız hemen tempo tutuyorsa.