RÜZGÂRA KARŞI MÜCADELE ANTHAVEN’DA BAŞLADI!

Bodrum’un eşsiz atmosferinde, 15-17 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen J/70 1. ayak yarışları, yelken tutkunlarını bir araya getirdi. Anthaven’da ev sahipliği yaptığımız bu heyecan dolu etkinlikte, denizcilik dünyasının en önemli yarışlarından birine tanıklık ettik.

Üç gün süren 1. ayak yarışlarında ilk 2 gün üçer yarış yapıldı. Son gün ise tek yarış ile sonlandı. Yarışa katılan 13 ekip, yapılan 7 yarış sonucunda sıralamaları belirledi. Genel sıralamada Denizcik birinci, Russian Bogatyrs ikinci ve Team Nautique Yachting üçüncü oldu. Corinthian kategorisinde ise HSSK Quick Sigorta Nimbus birinci, Ayaz Jr. ikinci ve MYSK GNR Sailing Team Mayk üçüncü oldu. Yarışta, yeni J/70 teknesi ‘Ant Aspat 2’ ile Team Aspat da, Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay liderliğinde yer aldı.

Türkiye’de de hızla gelişmeye başlayan J/70’ler, dayanıklılığı, dengeleyici yapısı ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. J/70 teknesi, Amerikalı tersane J Boats tarafından 2012 yılında suya indirildi ve kısa sürede dünya genelinde büyük bir popülerlik kazandı. Alan Johnstone’ın tasarımı olan J/70, yelkenciler arasında aranan bir ‘one design’ yarış teknesi haline geldi.

Türkiye Yelken Federasyonu’nun resmi tescili ile J/70 sınıfı, Türk denizcilik camiasında büyük bir heyecan yaratıyor ve bu hızla gelişen filo, Türkiye’deki yelkencilik sahnesinde önemli bir rol üstlenmeye aday.

KUTU KUTU KUTU

2024 TÜRKİYE TURU PROGRAMI:

– 1. Ayak Bodrum, Mart 15-17

– 2. Ayak Marmaris, Nisan 25-28

– 3. Ayak İstanbul, Temmuz 04-06 (Özel Etap)

– 4. Ayak İstanbul, Ağustos 10-12 (Eker Olympos Regatta)

– 5. Ayak Ayvalık, Ekim 10-13, TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

– 6. Ayak Çeşme, Kasım 22-24

Bir cevap yazın