HER ŞEYE RAĞMEN HOŞ GELDİN YENİ BİR YIL…

EQ dergimizin eski sayılarına bir göz attık, bu sene için ne başlık atıp yeni yıl için ne dileyelim diye…

Bu sefer de geçen yıla benzer bir başlık en uygunu diye düşündük, her zaman sağlık, sıhhat, mutluluk başarı, şans, barış ve huzur vb. dileklerimizi iletip, aksi halde yaşadıklarımızın bizleri hiç yıldırmaması bunların “hayatın olağan akışı” içinde var olduğunu kabul etmemiz ama her olaydan da bir ders çıkarıp tecrübe kazanarak aynı hatayı bir daha yapmadan doğru karalar almamız gerektiği sonucu ortaya çıkıyor.

Tecrübe denen olay da tam bu noktada ortaya çıkıyor;

Hani ustaya başarısını sırrını sormuşlar “doğru kararlar” demiş…

Sürekli doğru kararları nasıl alırız diye sormuşlar “Tek kelime ile tecrübe” demiş

Peki bu tecrübe denen şeyin sırrı ne diye sorunca “Yanlış kararlar” cevabını vermiş.

Kısaca seçim yaparken asla korkmayın, yaptığınız seçim sonucunda iyi bir durumla karşılaşıyorsanız bu harikadır, aksi bir durumla karşılaşıyorsanız bu da harikadır, çünkü bunun adı da tecrübedir.

Bu arada bazen kendi tecrübelerimizi denemek yerine, tecrübeli kişilerin fikirlerini alarak onların tecrübelerinden yararlanıp kararlar alırsak, bir adım öne çıkmak gibi bir avantaj elde edileceği de ayrı bir gerçek…

Yeni mezun heyecanlı genç ve eğitimli nesil bu konuda biraz daha kendi tecrübelerini yaşamak isteseler de gerçekler tam da öyle değil çünkü “Okulda önce dersinizi alır, sonra sınav olursunuz”, “Hayatta ise önce sınav olup, sonra dersinizi alırsınız” gibi bir durum söz konusu!

Bu yıl için geriye bakıp en önemli olaylar ne diye bakarsak, dünyamızda komşularımızdaki savaşlar ile ülkemiz için maalesef yıllardır devamlı yaşadığımız çok yıkıcı depremlere bir yenisi eklendi ve 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli deprem hem sosyal hem de ekonomik açıdan çok ağır hasarlar bıraktı…

Ülkemizin fay hatları üzerinde kurulu olduğu gerçeği çok çabuk unutuluyor ve yaşadığımız acı tecrübelere rağmen tam ders almadığımız sonucu ortaya çıkıyor neyse ki, bu konuda millet olarak çok iyiyiz ve dayanışma içinde yaraları sarmak için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz…

Bu yaraları sarmak adına son olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı adına Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliğiyle afetten etkilenen 100 mimarlık ve mühendislik öğrencisine eğitim hayatları boyunca devam edecek Burs programını Kasım ayında başlattık, dergimizin içinde de TOG Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz röportajı ve bursumuzun içeriğini bulabilirsiniz.

Ant Yapı olarak, yaşanan acı tecrübelerin ışığında hem yurt içinde hem de yurt dışında deprem dayanıklı projeler üretmek adına tabii ki boş durmuyoruz.

Yeni yıl içinde çıkacak izinlere müteakip Antteras son etap projemiz ile Anthaven sahil evleri yeni etabına başlayacağımızı ve her zaman olduğu gibi ilk siz Ant Yapı Dostlarına haber vereceğimizi müjdelemek isteriz.

Bu vesile ile Ant Yapı ekibi olarak, ülkemiz, dünyamız ve tüm insanlık adına sağlık, sıhhat, mutluluk, başarı, şans, barış, huzur içinde savaşsız, afetsiz çok güzel bir yıl olması dileklerimizi yineliyoruz… 

MEHMET OKAY
Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın