ANTHAVEN EV SAHİPLİĞİNDE J/70 TÜRKİYE TURU HEYECANI

Türkiye yelken arenasında önemli bir yer edinen J/70 Türkiye Turu 5. Ayak yarışlarında kupalar sahiplerini buldu. Turun heyecan dolu son ayağı 10-12 Kasım tarihlerinde, Anthaven ev sahipliğinde gerçekleşti. Yelken sevenlerin gözdesi J/70 sınıfı, 2018’de Ahmet Eker, Emir İçgören, Alp Doğuoğlu, Ergin İmre, Hasip Gencer ve Levent Özonur’un öncülüğünde Türkiye’ye geldi ve büyük ilgi görmeye başladı.

1. Ayak: Göcek’te İlk Rüzgar Esti

Göcek Yat Kulübü ve Skopea Marina’nın ev sahipliğinde düzenlenen J/70 Türkiye Turu’nun ilk ayağı, 10-12 Mart tarihleri arasında 18 teknenin kıyasıya rekabetine sahne oldu. J/70 Türkiye Birliği’nin organizasyonu her geçen yıl daha fazla yelkenci ve takım tarafından benimseniyor.

2. Ayak: Marmaris Rüzgarla Dans Etti

Setur Netsel Marina’nın ev sahipliğinde Marmaris’te düzenlenen ikinci ayağa katılan 18 ekip, zorlu ve değişken hava koşulları nedeniyle 4 yarış tamamlayabildi İlk gün, 7-8 knot hızla esen rüzgarın avantajını kullanan ekipler 3 yarışla mücadeleye başladı. İkinci gün ise düzensiz rüzgar nedeniyle sadece 1 yarışın gerçekleştirilebilmesi, takımları stratejik hamlelere yönlendirdi. Ne yazık ki, üçüncü gün rüzgarın esmemesi sebebiyle yarış yapılamadı ve bu ayağın sonucu 4 yarış üzerinden belirlendi.

3. Ayak: İstanbul Boğazı’nda Zafer Töreni

Setur Marinas’ın sponsorluğunda İstanbul’da düzenlenen üçüncü ayak, 20-22 Mayıs tarihlerinde, seyir zevki yüksek yarışlara sahne oldu. İlk günün ardından liderliğe yükselen Cheese Jr. ekibini (5-1-2) İkinci gün, rüzgarın etkisiyle yapılan 3 yarış sonucunda, genel sıralamadaki üstünlüğünü sürdürdü. Üçüncü gün rüzgarın 18 knot’a kadar çıkması sayesinde yapılan 2 yarışla üçüncü ayak, toplam 8 yarışla noktalandı. Cheese Jr. ekibi, 4. ayak öncesi genel sıralamada birinci olarak dikkatleri üzerine çekti.

4. Ayak: Çeşme’de Heyecan Dolu Anlar

J70 Türkiye Turu’nun 4. ayağı, 12-15 Ekim tarihleri arasında Çeşme’de gerçekleşti. Setur Marinaları ev sahipliğinde düzenlenen yarışlara toplam 19 tekne katıldı ve yoğun rekabetle geçti. İlk gün, 15 knot ve üzeri rüzgar hızında gerçekleşen yarışlarda, Tenzor Team ilk günün sonunda (3-3-1) sıralamayla birinci oldu. İkinci gün yapılan 3 yarışta da Tenzor Team, liderliği korudu ve Ameera Jet ikinci sırada yer aldı. Yarışın üçüncü gününde rüzgar biraz düşük hızda olsa da, 2 yarış yapılabildi ve planlanan 4 günlük Türkiye Şampiyonası ayağı, son gün düzensiz ve düşük hızdaki rüzgar nedeniyle toplam 8 yarışla tamamlandı. Ameera Jet, Emir İçgören ve ekibinin performansıyla 2023 Türkiye Şampiyonu oldu. Corinthian sıralamada birinci ise HSSK-Quick Sigorta dümencisi Saruhan Çinay ve ekibi oldu.

5. Ayak: Anthaven’da Kupa Heyecanı ve Kazananlar

Anthaven’ın ev sahipliğinde gerçekleşen 5. ayak, 10-12 Kasım tarihlerinde Bodrum’da yapıldı. Düzenlenen bu etkinlikte, 12 teknenin kayıt verdiği 5. ayakta, toplam 6 yarış yapılabildi. J70 Türkiye Birliği tarafından düzenlenen ve bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Türkiye Turu yarışlarının 5. ayağına, 12 tekne katıldı. Yarışa, yeni J70 teknesi “Ant Aspat 2” ile Team Aspat, Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay liderliğinde kıysasıya mücadele etti. Team Aspat, 5. ayağın sonunda Corinthian kategorisinde üçüncülüğü elde etti. İlk gün 6-8 knot rüzgar hızında yapılan 2 yarışın ardından, ikinci gün 15-20 knot’lara varan sert ve dalgalı bir havada 3 yarış düzenlendi. Üçüncü gün düzensiz esen rüzgar sebebiyle tek yarış yapılabildi. 5. ayakta, toplam 6 yarışın sonuçlarına göre kupalar sahiplerini buldu.

5. Ayak’ta Kupa Alan Ekipler:

Corinthian Kategorisi:
1. HSSK Quick Sigorta – Saruhan Çınay
2. Ayaz Jr.- Uğur Ayaz
3. Team Aspat – Mehmet Okay

Genel Sıralama:
1. Bogatyrs – Igor Rytov
2. Tenzor Team – Anderi Pushkin
3. Cheese Jr. – Bora Olcav

J/70 Türkiye Turu’nun 5. ayak yarışları, sezonu noktalayarak yelkencileri 2024 Mart ayına kadar kış arasına uğurladı. Kazanan ekiplerin sevinci ve rekabet dolu anlar, Türkiye’nin dört bir yanındaki deniz tutkunları tarafından büyük ilgiyle takip edildi. J/70 Türkiye Birliği’nin düzenlediği bu unutulmaz yarışlar, yelkencilik tutkunları için heyecan verici bir sezonu tamamladı.

YELKEN DÜNYASININ GÖZDESİ J/70’LER, TÜRKİYE’DE YÜKSELEN BİR YILDIZ!

Amerikalı tersane J Boats’un 2012 yılında suya indirdiği ve kısa sürede dünya genelinde büyük bir popülerlik kazanan J/70’ler, Türkiye’de de hızla gelişmeye başladı. Dayanıklılığı, dengeleyici yapısı, konforlu ve kolay kullanımıyla dikkat çeken J/70, yelkenciler arasında aranan bir ‘one design’ yarış teknesi haline geldi. Alan Johnstone’ın tasarımı olan J/70, basit yapısı ve kullanım kolaylığı sayesinde yarış, eğitim ve günlük geziler için ideal bir seçenek sunuyor. Ayrıca, teknenin hızlı monte edilebilen karbon direği ve çekilebilen salması, treyler üstünde taşınabilme özelliğiyle öne çıkıyor.

Amerika’da üretimine başlanan ve günümüzde Fransa’da üretilmeye devam edilen J/70 sınıfı, halen en büyük filoya Amerika’da sahip. Almanya’nın ilgisiyle Avrupa’da da hızla popülerlik kazanan J/70 teknesi, sadece sportsboat, IRC veya one design yarışlarıyla sınırlı kalmayıp kendi sınıf birliğini kurarak ‘European Champion League’ adı altında yeni bir yarış sistemiyle yarışmaya başladı.

2014 yılında gerçekleşen ilk yarışlarda sekiz tekne, eşleşerek suda umpire’lık (hakemlik) sistemiyle yarıştı. Avrupa’daki tekne sayısının artmasıyla birlikte J/70 sınıfı, Amerika’daki zaten yaygın olan temelini daha da sağlamlaştırdı.

J/70 TÜRKİYE SINIF BİRLİĞİ: TÜRKİYE’DE YELKENDE YENİ BİR DÖNEM

Türkiye Yelken Federasyonu Yönetim Kurulu’nun 16 Mart 2018’de, J/70 sınıfı resmi olarak tescil edildi. Dünya genelinde geçerli olan ilke kararları çerçevesinde belirlenen sınıf kuralları, Türkiye’de de uygulanıyor. Teknelerin çoğunun uluslararası yarış deneyimine sahip oturmuş ekipleri bulunuyor. J/70 sınıfı, Türkiye’de yelkenciler arasında yeni bir heyecan dalgası yaratıyor ve bu hızla büyüyen filo, Türk denizcilik camiasında önemli bir aktör olmaya aday.

Team Aspat’tan :
Mehmet Okay: Dümenci
Ali Kemal Tüfekçi: Taktisyen
Deniz Saraç: Ana Yelken
Ahmet Okay: Balon Ve Trapez
Hakan Saraç: Cenova Ve Trapez

Bir cevap yazın