Onları daha uzun yıllar izleriz

Bazıları çok küçük yaşlardan beri kameralara aşina, bazıları daha ilk rolleriyle ödül alacak kadar yetenekli. Son dönemde sinema ve televizyon ekranlarında yıldızı parlayan 10 genç oyuncuyu mercek altına aldık.

DEFNE AKMAN

Oyuncunun yaşı olmaz. Diğer yandan bazen yetenek çok genç yaşlardan itibaren fark edilen bir şey. Özenli anne-babalar, doğru menajerler ve cast direktörleriyle birlikte cevherlerin parlamaması imkansız. Biz de son zamanlarda ekranlarda dikkat çeken genç oyuncuları mercek altına almak istedik. Aşağıda listelediğimiz oyuncuların bir kısmı küçük yaşından itibaren kameralarla tanışırken, yolun başında olanlar da var. Her halükarda onları uzun yıllar boyunca izleyeceğimiz bir gerçek.

  1. Ece Bağcı 

Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne filminde, ücra bir köyde, kısıtlı imkanlarla okuyan genç öğrenci Sevim, Ece Bağcı’nın ilk sinema deneyimiydi. Tüm doğallığı ile canlandırdığı rolü ona Chicago Uluslarası Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. 16 yaşındaki Ece Bağcı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü’nde, ikinci sınıf öğrencisi. Romeo ve Juliet, İnsan Çağı, Troyalı Kadınlar, Gar, Phone adlı tiyatro oyunlarında rol aldı. Bu yıl da iki ayrı oyunda birden rol alıyor.

Helin Kandemir 

Bugünlerde Bihter filminin Nihal’i olarak izlediğimiz 19 yaşındaki Helin Kandemir, kameralarla ilk olarak 2013 yılında, Ötesiz İnsanlar dizisiyle tanıştı. Ardından Bitmeyen Hikaye, Kollama, İsimsizler adlı yapımlarda rol aldı. Ama bizler onu esas Bir Litre Gözyaşı’nda Elif Yürekli, Doğduğun Ev Kaderindir dizisinde ise Kibrit olarak tanıdık. Ayrıca Hakan: Muhafız, Rise of Empires gibi dijital platform dizilerinde varlığını gösterdi. 2022’de ise Duy Beni adlı gençlik dizisinde Meltem rolüyle adından söz ettirdi. Helin Kandemir, Emin Alper’in yönetmenliğini üstlendiği Kız Kardeşler filmindeki Havva rolüyle ise 2019 yılında, 38. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.

Ada Erma 

Kulüp dizisinin Rana’sı, Yaratılan’ın küçük Asiye’si Ada Erma, 2016 İstanbul doğumlu. Erma, henüz yedi yaşında olmasına rağmen tecrübeli bir oyuncu. Altay, Dünyayı Değiştiren Ayten ve Aile, Üç Kuruş , Yalancılar ve Mumları  rol aldığı diziler arasında. İyi ki varsın Eren ve Kesişme ise küçük oyuncunun kadrosunda yer aldığı sinema filmlerinden. BKM’de Yaratıcı Tiyatro ve Drama eğitimi alan Ada Erma piyano çalıyor ve aikido ile ilgili. Aynı zamanda dans ve yüzme de ilgilendiği alanlar arasında. Instagram’da 24 bin takipçisi bulunan Ada Erma,  Pantene Altın Kelebek En İyi Çocuk Oyuncu Ödülleri’ne aday.

Mina Demirtaş

Ümran Safter’in yönettiği Kabahat filminde gelenekler, baskı ve batıl inançların gölgesinde ergenliğini yaşamaya çalışan Reyhan karakterine hayat veren Mina Demirtaş, 2008 doğumlu. Çekimleri Çankırı’da gerçekleştirilen bu filmdeki rolüyle genç oyuncu 2022’de düzenlenen 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Türkan Şoray Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Beraber, Akif ve Kızıl Goncalar ise Demirtaş’ın diğer rol aldığı yapımlar arasında.

Doğa Karakaş 

Dönence dizisinde canlandırdığı Rüzgar karakteriyle ülke çapında büyük ilgiyle karşılaşan Doğa Karakaş, 2002 İstanbul doğumlu. Tiyatro Teras’ta Temel Oyunculuk ve Stanislavsky Metot Eğitimi alan Karakaş, oyunculuğa çocuk yaşta başladı. Karakaş, dünya prömiyerini bu sene 80. Venedik Film Festivali’nde yapan, yönetmen Nehir Tuna’nın Yurt adlı filminde başrolü üstleniyor. Filmde, dini yurtta kalan 14 yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’i canlandırıyor. Dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan, okul ve yurt arasında sıkışmış Ahmet’e hayat veren oyuncu, uluslararası alanda şimdiden adını duyurdu. Yurt, Tallinn Black Night Film Festivali, Taipei Film Festivali, İtalya’da MedFilm Festivali ve Marakeş Film Festivali gibi dünya festivallerini dolaşmaya devam ediyor. Ayrıca genç oyuncu, Böyle Bitmesin, Çukur, Yalancı adlı diziler ve 4N1K sinema filminde de rol aldı. Kendisi su sporlarıyla ilgili.

Su Burcu Yazgı Coşkun

2005 İstanbul doğumlu Su Burcu Yazgı Coşkun, oyunculuğa henüz beş yaşındayken Karadayı dizisinde başladı. Ardından Aşk Yeniden, Bizim Hikaye ve Kuzgun dizilerinde rol aldı. Oyuncu, Kırmızı Oda’da canlandırdığı Güler karakteri ile popülerlik kazandı. Kardeşlerim dizisinde Asiye Eren karakteriyle ise adını iyice sağlamlaştırdı. Su Burcu Yazgı Coşkun, 2022 Pantene Altın Kelebek Yıldızı Parlayanlar Ödülü’nün de sahibi.

Aleyna Özgeçen

Bugünlerde ekranda Kirli Sepeti’nin İlkgül’ü olarak izlediğimiz Aleyna Özgeçen 2003, İstanbul doğumlu. İlk oyunculuk deneyimini 2016’da Yüz Yıllık Mühür dizisinde edinen genç oyuncu, bir yıl kamera önü oyunculuk eğitimi almıştır. Gülperi dizisinde Bedriye karakterine hayat veren Özgeçen, Müslüm Gürses’in hayatını konu alan Müslüm adlı sinema filminde ise Cedye karakterini canlandırdı.

Elif Sevinç 

Oyuncu bir ailenin çocuğu olan Elif Sevinç 2006 doğumlu. Can Evrenol’un Ağzı Olmayan Kız filmiyle başlayan kariyeri, Hayat Şarkısı ve Keloğlan adlı yapımlarla devam etti. Elif Sevinç’i ayrıca yakın zamanda başrolünü Birce Akalay’ın oynadığı dijital platform dizisi Mezarlık’ta Sude rolünde izledik. 

Ataberk Mutlu

Henüz dört buçuk yaşındayken bir reklam filminde rol alarak sektörle tanışan oyuncu, ilk dizi tecrübesini Cuma’ya Kalsa’da canlandırdığı Berk karakteriyle edindi. 2005, Çorlu doğumlu Ataberk Mutlu özellikle Poyraz Karayel’deki Sinan rolüyle gönüllerde yer ederek, bu rolüyle 2015’te En İyi Çocuk Oyuncu dalında Altın Kelebek Ödülü’nün sahibi oldu. Arkadaşım Max, Bana Adını Sor, Pek Yakında rol aldığı sinema filmleri arasında. Anneler ile Kızları, Bulutların Ötesi, Karadayı ve Şefkat Yerimdar genç oyuncunun rol aldığı diğer diziler. Sevilen oyuncuyu bugünlerde Bir Derdim Var dizisinin Arif’i olarak ekrana geliyor.

Derya Pınar Ak 

Başrolünü Demet Özdemir’in canlandırdığı Adım Farah dizisinin Gönül’ü Derya Pınar Ak, 2003 doğumlu. Derya Pınar Ak, Ceylan Özgün Özçelik’in 2018 tarihli Cadı Üçlemesi 13+ ve 2019’da yönetmen Selcen Uygun’un Kar ve Ayı filmlerinde rol aldı. Hükümsüz, Prens, Uzak Şehrin Masalı ve Sevmek Zamanı oyuncunun rol aldığı diğer diziler arasında.

Genç Yıldızlar Geleceğin Işığını Taşıyor! 

Bu genç yetenekler, küçük yaşlardan itibaren büyük projelerde adlarını duyurarak izleyicilerin kalbinde taht kuruyor. Oyunculuklarıyla büyüleyen, ödüller kazanan ve kariyerlerini hızla ilerleten bu genç yıldızlar, geleceğin sinema ve televizyon dünyasının parlak ışıkları olmaya aday. Onları izlemek, başarılarına tanıklık etmek için sabırsızlanıyoruz. Geleceğin büyük isimlerine bir selam durmak için şimdi onları keşfetme vakti!

Bir cevap yazın