30’UNCU YIL VE ZİRVE…

İnşaat sektöründe 30’uncu yılını doldurmuş, bugünlere gelene kadar yaşanan tüm olaylardan bir ders alarak vizyonundan ve misyonundan ödün vermeden yoluna devam etmiş bir firma olarak, gelinen yerin adına eğer ‘zirve’ diyorsak, burada kalmanın çok daha zor olduğunun farkındayız.

Zirve derken; bu yıl itibariyle ‘ENR’ tarafından belirlenen en başarılı 250 uluslararası müteahhit firma arasında 57’nci sıraya, Türk müteahhitler arasında 3’üncü sıraya, Avrupalı müteahhitler arasında ise 29’uncu sıraya yükseldik. Ant Yapı olarak, bugüne kadarki sıralamalarda elde ettiğimiz en üst basamağa ulaştık ve zirvede yerimizi alarak sağlamlaştırdık.

Hem yurtdışında hem de yurtiçindeki başarılı çalışmalarımızla buralara ulaştık ama biliyoruz ki ‘zirvede daima bir kişiye daha yer vardır’. Yükseklerde olmanın çok zor olduğunun farkındayız; çok rüzgârlıdır, oksijen azdır, zafer sarhoşluğuna kapılmadan hareket etmeniz gerekir, zemin sağlam değildir, ayağınızı sağlam basmanız gerekir, biraz rehavete kapılırsanız ve ayağınız kayarsa düşüşünüz çok tehlikeli olur… Yani “Zirveye çıkmak zordur ama orada kalmak daha zordur” sözü bilinen bir gerçektir ve bu gerçeği unutmadan hareket emek gerekir…

Bundan 30 yıl önce güzel hayallerle firmamızıkurarak profesyonel dünyadan girişimcilik dünyasına adım attık. Sıkı bir vizyonu ve misyonu olan uzun bir yol belirledik, en kötü şartlarda bile bu prensiplerimizden taviz vermedik. Değişen koşullara rağmen ideallerimizden, prensiplerimizden sapmadan hayallerimizin peşinden koştuk…

Albert Einstein’ın “Mantık sizi A noktasındanB noktasına götürür, hayal gücüyse her yere” ve“Hayal etmek her şey demektir, hayatın size getireceklerinin ön gösterimidir” sözleri bizim davranış şeklimizi, hayallerimizi ve düşüncelerimizi çok net bir şekilde açıklıyor.

Ant Yapı olarak belirlediğimiz bu yolda yürürken “Çok mükemmeldik, hiç hatamız olmadı” diyemeyiz tabii ki… Ancak hatalarımız bize daha çok tecrübe kazandırdı ve bizi daha dikkatli olmaya yöneltti.

Bu arada hatalarımız sayesinde dostlarımızı da tanıdık… Hani bir söz vardır “Dostlarını tanımak mı istiyorsun HATA YAP!” Evet, biz de yaptığımız hatalar sayesinde öyle güzel dostlar tanıdık ki… Anlayışlı, hoşgörülü ve affedici sayısız dostumuz oldu, istemeden yaptığımız bu hatalar sayesinde…

O yüzden biz, sizlerden bahsederken hep ‘Ant Yapı Dostları’ ifadesini kullanıyoruz. Sizlerin desteği, güveni ve teşvikleri sayesinde ‘Ant Yapı Ekibi’ olarak hedefimizden sapmadan yolumuza devam ediyor, güzel işlere imza atıyoruz.

İsmimizin İngilizce anlamındaki ‘karınca’ gibi çalışmaya devam ediyor ve Türkçe açılımındaki gibi ‘övünüyor, güveniyor, çalışıyoruz’. Çünkü Atamızın açtığı yolda, gösterdiği hedefte, durmadan yürüyeceğimize ANT içtik…

Hiç unutmuyor ve biliyoruz ki bu güzel ülkenin güzel insanları çok güzel şeylere layık. Gelecek nesiller için atalarımızın çok zor koşullarda bize bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti mirasını koruyarak geliştirmek ve daha ileri götürmek en önemli görevimiz.

MEHMET OKAY
Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın