ANT YAPI’NIN İLK GÖZ AĞRISI: RUSYA OFİSİ

Ant Yapı’nın kuruluşuna tanıklık eden Rusya ofisimiz çeyrek asırdan fazla zamandır başta Moskova olmak üzere Rusya’nın birçok şehrinde faaliyetini sürdürüyor. 30 yıl önce askeri lojman yapımında alt yüklenici firma olarak yola çıkan Ant Yapı Rusya, bugün Avrupa’nın en yüksek binası unvanını alan OKO Towers’ı, Soçi’de Olimpiyat Köyü’nü, Domodedovo Havaalanı’nı ve Zaha Hadid’in mimari projesini çizdiği Capital Hill Residence gibi ülkenin en prestijli projelerini hayata geçiriyor.

Bundan tam 30 yıl önce Kadir Tokman’ın çalışmak için Rusya’ya gitmesiyle başlıyor Ant Yapı’nın kuruluş hikayesi. 11 ay Rusya’da kalıyor Tokman ve o sırada Korelilerin bir Türk inşaat firması arayışında olduğunu öğreniyor. Arkadaşları Mehmet Okay, Hasan Yılmaz ve Cengiz Karaduman’la görüştükten sonra 1991 yılında Ant Yapı’nın Rusya pazarındaki temelleri atılıyor. Andımızın ‘Türküm, Doğruyum, Çalışkanım’ sözlerinden hareketle başladıkları yolda tam 30 yıldır da bu ilkelere sadık kalarak ilerliyorlar. Şirket, ismini İngilizce’de karınca anlamına gelen ‘ANT’ kelimesinden alıyor. Tokman, geride bıraktıkları 30 yılı şöyle özetliyor: “Aradan geçen 30 yılda ilkelerimizden hiçbiri değişmediği gibi Ant Yapı ailesi büyüdü, birbirine bağlı, saygılı ve beraber çalışmayı seven bir topluluk haline geldi. Bizi biz yapan değerlere her zaman bağlı kaldık, gerçekten çok çalıştık ve başardık.”

Ant Yapı ortakları (soldan sağa) Cengiz Karaduman, Kadir Tokman, Mehmet Okay ve Hasan Yılmaz…

Bugün 7 farklı ülkede 10 milyon metrekare inşaata imza atan Ant Yapı, yıllar içinde Rusya pazarındaki pastanın büyük bir dilimine de sahip oldu. Öyle ki, artık Rusya’da tanınan, prestijli bir marka olarak bilinen, güvenilen Ant Yapı yerel bir firma gibi görülüyor. Bunun başlıca sebepleri arasında doğru ve dürüst çalışmalarının yanı sıra Rusların en önem verdiği nokta olan istenilen işi zamanında teslim etmek de yer alıyor.

BÜROKRASİ DE KIŞ ŞARTLARI GİBİ ÇETİN

Dört arkadaşın 1991 yılında sabır ve özveriyle ekmeye başladığı tohumlar bugün Rusya’nın en önemli yapıları olarak karşımıza çıkıyor: Avrupa’nın en yüksek binası unvanını alan Moskova’daki OKO Towers, Soçi’de Olimpiyat Köyü, Domodedovo Havaalanı Terminal 2 Binası ve Alışveriş Merkezi, IQ – Quarter Moscow City Merkez Terminali ve Zaha Hadid’in mimari projesini çizdiği Capital Hill Residence… Tüm bu büyük projelerin yanı sıra Rusya’da inşası devam eden 18 proje arasında Bvlgari Hotels & Resorts lüks otel kompleksi, Capital Towers, Action 44 otel-ofis projesi, Uluslararası Tolmaçevo Havaalanı gibi önemli projeler de yer alıyor. 2022’de teslimi planlanan Poklonnaya 9 ise Ant Yapı’nın, şimdiden Uluslararası Mükemmellik Ödülü’yle onurlandırılan en yeni lüks konut projesi.

Günden güne büyüyerek Rusya’daki pazarda önemli bir paya sahip olmanın perde arkasında, her günü bir diğerinden zor şartlarda geçen çeyrek asrı aşkın bir mesai mevcut. Havası da iş yapma kültürü de çetin olan Rusya’daki ilk zamanları Kadir Tokman şöyle anlatıyor:

“Rusya pazarının ilk zamanları oldukça iyiydi diyebiliriz. Dışa açılış zamanıydı, kârlı zamanlardı. Sonrasında dışa açılışın da etkisiyle rekabet yoğunlaştı ve yabancıların çalışma şartları da buna paralel şekilde zorlaştı. Bugün geldiğimiz noktada ‘Biz Rusya’nın krizli zamanlarında da buradaydık şimdi de buradayız’ diyebiliyoruz. Tabii ki Rusya’da hava şartlarıyla ciddi mücadele veriyoruz ama bunun yanında bürokrasi de kış şartları kadar çetin. Ant Yapı olarak bu pazarda 30 yılın verdiği tecrübeyle tüm zorlukları aşmayı başarabiliyor olsak da her ülkenin kendine has sorunları her zaman olacaktır. Türkiye, yurtdışı müteahhitlik alanında yüzde 20-25’lik payla Rusya’da lider ülke konumunda. Bu veriden de anlaşılacağı gibi Rusya’da iş yapan Türk firmaları oldukça büyük işlere imza atıyor. Ant Yapı olarak biz de Rusya pazarında yerinin sağlamlaştırmış ve güvenilir firmalardan bir tanesiyiz.”

BÜYÜK BİR ŞİRKET OLACAĞIMIZI BİLİYORDUK

Bugün dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhit firması içinde yer alan Ant Yapı, 30 yılda global bir firma, Türkiye’de ve Rusya’da adı kaliteyle birlikte anılır bir marka haline geldi. Rusya’daki sürecin dördüncü yılından bugüne her adımında yer alan İsmet Birinci “Ant Yapı Rusya pazarına 1993 yılında girdi, o zamanlar askeri konutlar yapıyorduk. Onlar bitince Moskova’ya geldik ve birtakım projeler alıp devam ettik. Kadir Tokman Bey, pazarı iyi analiz etti. Moskova pazarına girişimizde küçük bir şirkettik ama ileride büyük bir şirket olacağımızı biliyorduk” diye anlatıyor o günleri… Birinci 2003 yılında kurulan Antteq şirketinin yönetici ortağı. Yıllarını, haftanın yarısını Ukrayna’da yarısını Moskova’da yaşayarak geçirdi. Şirketin Rusya’da iş yapmaya başladığı ilk yıllarda Sovyetler Birliği yeni dağılmıştı. 25 yıldır Moskova’da yaşayan İsmet Birinci “O yıllarda sebzeler, meyveler bir tane satılıyordu. Bu kadar çok inşaat projesi yoktu. Rusya ekonomik olarak büyüdüğü zaman işler de arttı. Biz de sabrettik, bekledik ve fırsatları iyi değerlendik. Memleket havası burnumuzda tütse de Moskova’ya alıştık, ikinci evimiz oldu” diyor.

BAŞARILARIMIZI ŞİRKETİN RUHUNA BORÇLUYUZ

Birinci’ye göre şartlar elbette zordu ve bazı engeller vardı ama yılların getirdiği tecrübeyle zorlukları iyi analiz edip aşmak artık daha kolay: “Şu an Rusya pazarının en büyük inşaat şirketlerinden biriyiz. Yabancı şirket statüsünde çalışmanın getirdiği zorluklar olsa da 28 yıllık deneyimimiz bize kolaylık sağlıyor. Ruslar verilen sürede kaliteli ve sorun çıkarmadan yapılan işi tercih ediyor. İşveren firmalar bizi her daim takdir etti ve yeni işlerde hep bizi önerdi. Güven kazandık ve başardık.” Birinci, başarılarının sırrını şu sözlerle özetliyor: “Çok uğraştık, çalıştık, izin yapmadık, dinlenmedik. Bugün bu seviyede olmamız bana gurur veriyor. Çaycıdan koordinatörüne kadar herkes şirketi büyütmek için çalışıyor. Ekip ruhu, zamanında ve kaliteli iş yapmak başarılarımızın önünü açtı. Dünyanın en büyük 20 inşaat şirketi arasına girmeyi hedefliyoruz. Başarılarımızı samimiyet, güven, saygı ve şirketin ruhuna borçluyuz.”

MOSCOW CITY PROJESİ DEĞİŞİMİN ÖNEMLİ ADIMI

ERTAN BEYAZ – Ant Yapı Rusya Federasyonu Temsilcilik Merkez Ofis Sorumlusu

Rusya’da iklim koşullarına direk bağlı bir çalışma sistemi düşünebilirsiniz. Kış aylarında planlama yaparken soğuk hava koşullarına çözüm bulmanız gerekir. Ayrıca 1990 -2005 yılları arasında gerekli inşaat malzemelerinin Rusya piyasasında bulunmaması, birçok malzemeyi dışarıdan temin etmek zorunda kalmamız o dönemde en zorlandığımız konulardı. Şimdi her şey değişti. İlk yıllarda acemilik ve adaptasyon süreci yaşadık. Kiril alfabesi bizi çok zorladı. Zorlukları, olayın üstüne giderek eksik bilgilerimizi gidererek, soruna odaklı çözümler üreterek aştık. Rusya’da yaşam ilk başlarda zor olsa da zamanla uyum sağlanıyor. Kültür ve sanatta çok üst düzeyde bir ülke. Uluslararası çapta sanat etkinliklerini rahat takip edebiliyorsunuz. Genelde halk kültürlü ve saygılı, misafire ikram ve rahat ettirmek noktasında samimi ve içtenler.

Emeklerin taçlandığını görmek gurur verici

Geçen zaman içinde firma olarak çok özverili ve amatör ruhla çalıştık. Bana göre Ant Yapı’nın pazardaki yeri açısından atılan en önemli adımlardan biri 2004’te Moskova’daki “Moscow City” projesinde ana yüklenici olarak inşaata başlamasıdır. Bu projeyle kendimizi gökdelen binalar yapabilen firma olarak kanıtladık. Mevcut durumda inşaat sektöründe iyi bir konumdayız. Bizimle çalışma arzusunda olan birçok Rus firması var. Bu başarının özünde ekip ruhuyla özverili ve samimi çalışan insanlar, yönetimin hızlı ve etkin kararları çabuk alabilme yeteneği, işe hakimiyet ve deneyim var. Ant Yapı’nın 30’uncu yılı demek, özverili, samimi ve çalışkan insanların 30 yılı demek aslında. Emeklerin taçlandığını görmek, Ant Yapı’nın küçük ve dinamik bir firmayken bugün uluslararası ölçekte ilk 100 inşaat firması arasında yer edindiğini görmek gurur verici. 30’uncu yılımız tüm Ant Yapı ailesine kutlu olsun.

BUGÜNLERE HEP BİRLİKTE ÇALIŞARAK GELDİK

MELİH TUFAN TÜRKBEN – Proje Koordinatörü

Rusya’ya ilk kez 1993 yılında geldim. Farklı şehir ve projelerde görev aldıktan sonra 2000 yılında Ant Yapı’da göreve başladım. 21 yıldır Ant Yapı’nın projelerinde koordinatör olarak çalışıyorum. Ant Yapı’nın çok ortaklı bir yapı olmasına rağmen hızlı kararlar alması her alanda avantaj sağladı. Rusya pazarında Rus yatırımcılarla uzun süreli dostluklar kurduk. En önemli özelliğimiz hızlı karar vermemiz, kaliteli is yapmamız ve güven vermemiz. Rusya’da işverenlerin istekleri günden güne artmakta ve burada kalite, güven, zamanında işin teslimi ve rekabet ön plana çıkıyor. Biz şu anda Rusya pazarında çok iyi bir konumdayız. Birbirinden farklı projelerde çalışıyoruz. Havaalanları, AVM, ofis, konut kompleksleri vb. Rusya’nın üst düzey yatırımcılarının inşaatlarını yapıyoruz. Bizimle işe başlayan yeni yatırımcılar diğer işlerine de bizimle devam ediyorlar. Bu kalite, güven ve verilen sözlerin yerine getirilmesiyle oluyor. Biz bir aileyiz, patrondan, kalfaya, çaycıdan şoföre fark etmeksizin birbirimize bağlıyız.

-25 derecede çalışıyoruz

28 yıldır Rusya’da yaşıyorum. Ailelerimizi burada kurduk, çocuklarımız burada doğdu… Rusya’da yaşamımızın çoğu şantiyede geçiyor. Bir ayın 28 günü çalışıyoruz. Kalan zamanımızda da elimizden geldiğince ailemize zaman ayırıyoruz. Kış mevsimi 9 ay kadar sürüyor burada, güneşi görmeye hasret kalıyoruz. -25 derecede işler yapıyoruz. Bu da psikolojimizi etkiliyor ister istemez. Biz şirket olarak beraber büyüdük, profesyonelleştik. Ant Yapı ailesi 30’uncu yılını kutluyor. Yeni gelen arkadaşlarımız hemen kendileri bu ailenin bir ferdi gibi hisseder ve o azimle çalışmaya başlarlar. Verdiğimiz sözleri her zaman tutarız. Amacımız bundan sonra da aynı çizgide ilerlemek, kaliteden kesinlikle ödün vermeden yolumuza devam etmek. Hep birlikte çalışarak bugünlere geldik. Heyecanımız ilk gün olduğu gibi devam edecek.

BAŞARIMIZIN SIRRI YÖNETİM KADROMUZ

FAHRİ YILMAZ – Proje Müdürü

2006’da İstanbul Antrium Residence projesinde çalışmaya başladım ve bir yıl sonra Rusya ofisine katıldım. 2013’te Ukrayna’daki projemizde de kısa bir süre bulundum. Rusya’da yaşamak ve çalışmanın hem iyi hem zorlayıcı tarafları var. Rusya yeşil bir ülke. Moskova’da özellikle herkesin evinin yakınında nefes alabileceği bir park var. Sosyal aktiviteler açısında da oldukça geniş imkanlar bulmak mümkün. Bu yönleriyle Moskova’da yaşamayı seviyorum ama soğuk bir ülke. Ortalama 6 ay güneş göremiyorsunuz. Hatta yaz aylarında bile montla gezmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu tarafı bazen can sıkıcı olabiliyor… Ant Yapı’da geçirdiğim 15 yıl içinde 2008’de global dünya krizi, 2015’te Rus savaş uçağının düşürülmesi sonucu Türk firmalarının karşılaştığı yaptırımlar ve son dönemde koronavirüs salgını gibi zorluklarla karşılaştık. 2008’de küresel finansal krizi yaşadık. 2015’teki uçak krizinde Rusya’nın yayınladığı yaptırımlara maruz kalmayacak firmalar listesine (Beyaz Liste) girerek aştık. Pandemi sürecindeyse yine Rusya’nın aldığı bütün kararlara ciddi bir şekilde uyum sağladık. İşçilerimizin ve personellerimizin çalışma koşullarını buna göre ayarladık. Öte yandan soğuk bir ülkede çalışıyoruz, -20 derecede programı aksatmadan imalat yapmak hayli zor ve meşakkatli bir iş.

Rusya pazarını iyi analiz ettik

Pazara girdiğimiz ilk günlerden bugüne kadar geçen süreçte pazarı çok iyi izledik ve öğrendik. Müşteri portföyümüzü çok geliştirdik. Sınırların kapandığı bu pandemi döneminde ayakta durmayı başarabilen en sağlam firmayız diyebilirim. Ayrıca kendi yatırım projelerimizi geliştirmeye başladık. Bunun bize pazarda daha fazla güven sağlayacağına inanıyorum. Başarının sırrını da iyi bir yönetim kadromuzun oluşuna bağlıyorum. Tecrübesiz yeni mezun olmuş bir mühendis olarak girdiğim Ant Yapı camiasında dolu dolu 15 sene geçirmenin mutluluğunu paylaşıyorum. Tüm Ant Yapı ailesinin 30’uncu yılını kutluyorum.

SEKTÖRÜN AKADEMİSİ

ERGUN ESEN – Satın Alma-Lojistik, Makine, Ekipman Grup Müdürü

1993’te üniversiteden mezun olduktan hemen sonra şu anki patronlarım ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla Rusya maceram başladı. Rusya’nın farklı şehirlerinde, farklı şantiyelerde çalışma imkânım oldu. Bu nedenle kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum. Kuruluşundan itibaren bu ailenin bir parçasıyım ve parçası olmaktan gurur duyuyorum. Beni bu ailenin bireyi gibi hissetmemi sağladıkları için patronlarıma ve yönetim kurulu arkadaşlarıma minnet borçluyum. 2001’den bu yana satın alma lojistik makine ekipman grubu müdürlüğü yapmaktayım. Ant Yapı’nın başlangıcından bugüne kadar kalıcı, güvenilir ve sürekli yükselen bir marka olmasının bence en büyük nedeni patronlarımızdan en alt kademedeki personele kadar herkesin özverili çalışması. İlk günkü şevk, heyecan ve enerji hiç kaybolmadı. Çalışanlar arasında gerçek bir aile bağı mevcut. Burada hiçbir firmada görülmeyen bir sıcaklık, aile ortamı var.

Sürekli hedef büyüttük

Ant Yapı artık dünyada güvenilir bir marka. Aynı şekilde Rusya pazarında da önemli bir oyuncu haline geldik ve bugün adımız en itibarlı şirketler arasında sıralanıyor. Bu güveni kazanmamızın en önemli nedeni başladığımız her işi ne pahasına olursa olsun zamanında ve kaliteden ödün vermeden tamamlamamızdır. Hedeflerimizi sürekli büyüttük, başka firmaların zor olarak değerlendirdiği işlere biz beraberliğimize güvenerek girdik. Ant Yapı’nın en güzel özelliklerinden biri de büyüme sürecinde yeni mezun mühendis, tekniker gibi genç arkadaşlarımızı bünyesine katarak hem kendi bünyesi için hem inşaat piyasasına adeta bir akademi gibi eleman yetiştirmesi. Çalışanların aile bireyleri gibi birbirine sıkı sıkı sarılması, herkesin tecrübelerini alt kadrolara aktarması yaşanacak aksaklıkların önlenmesini sağlıyor. 30 yıl vesilesiyle tüm Ant Yapı ailesine ilk günkü enerji ve heyecanımızı kaybetmeden, kaliteden ödün vermediğimiz nice uzun yıllar dilerim.

RUSYA’DA ÖNCÜ FIRMA: ANT YAPI

Rusya’da Stellar, Antteq ve Ant Development şirketleriyle faaliyet gösteren Ant Yapı 30 yıllık tecrübesiyle inşaat, turizm ve hizmet sektörlerinde fark yaratacak projelere imza atarken; daha iyisini yapmaya, gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Alanında uzman kişilerin bir araya gelmesiyle oluşturulan ekipler her zaman çağdaş gelişmeleri araştırıyor, trendleri takip ediyor, tasarım ve mimaride en iyi modern teknolojileri ve en iyi malzemeleri kullanıyor.

RUSYA’DAKİ ÖNEMLİ PROJELERİMİZDEN BAZILARI

POKLONNAYA 9: Ant Yapı’nın Moskova’da toplam 115.000 metrekare alan üzerinde projelendirdiği Poklonnaya-9’da seçime bağlı olarak ‘endüstriyel, ‘modern şık’ ve ‘eskimeyen klasik’ olmak üzere, özenle hazırlanmış üç farklı tasarıma sahip 521 daire yer alıyor. Poklonnaya 9’daki tüm dairelerde, Pobedy Parkı, Moskova şehri, Kutuzovsky Prospekt ve Moskova Devlet Üniversitesi civarının nefes kesici manzarasına bakan panoramik pencereler bulunuyor. Daire sahipleri, Poklonnaya 9’un, panoramik yüzme havuzlu sağlıklı yaşam merkezi, SPA merkezi, ortak çalışma alanları, restoranları, yaz teraslı kafe/barları ve alışveriş noktalarını kapsayan hizmetlerine ve altyapısına 24 saat erişim olanağına sahip…

BVLGARI HOTEL & RESIDENCES: 2022’de açılması planlanan Bvlgari Hotel Moscow, 2004’te Milano, 2006’da Bali, 2012’de Londra, 2017’de Pekin ve Dubai Otelleri ve 2018’de Şangay’ın ardından dünyanın yedinci Bvlgari Oteli olacak. Bvlgari Hotel Moscow, şehrin en prestijli yerlerinden birinde birinci sınıf bir konuma sahip. Kremlin ve Kızıl Meydan’dan sadece 300 metre uzaklıkta bulunan ve zengin bir şekilde döşenmiş otel, tüm bir şehir bloğuna yayılıyor ve Moskova’nın kalbini misafirlerine açıyor.

CAPITAL TOWERS: Moskova Nehri kıyısında hayata geçirdiğimiz birinci sınıf bir konut projesi. Modern teknoloji ile doğal denge arasında bağ kurarak tasarlanan Capital Towers, Moskova Nehri ile 1932 yılında açılan tarihi Krasnopresnenskaya Parkı’nın arasında ikisi 65 katlı ve biri 61 katlı olmak üzere toplam 3 adet kuleden oluşuyor. Yaşam kompleksi içerisinde rezidanslar, ofisler, kafeler, restoranlar, spor salonu gibi çok amaçlı alanları da barındırıyor.

SOHO + NOHO APARTMENTS: Ant Yapı grup şirketlerinden olan Antteq’in yatırım ortağı olduğu projelerden biri olan Soho+Noho, iki adet 20 katlı binadan oluşuyor. Her iki binada toplam 354 adet daire bulunuyor. Soho+Noho, kentsel konuta yönelik projelerin ödüllendirildiği Urban Awards’ta (Kent Ödülleri) ticari sınıfta en iyi apartman kategorisinde ‘Yılın En İyisi’ seçildi.

CAPITAL CITY: 2009 yılında 305 metre ile Avrupa’nın en yüksek binası unvanını alan Capital City (Moskova ve St. Petersburg Kuleleri) modern teknolojiyle doğal dengeyi buluşturuyor.Çok amaçlı komplekste 66 ve 76 katlı binalarda toplam 450 daire bulunuyor.

VICTORY PARK RESIDENCES: Efsanevi Victory Park’a bir dakikalık yürüme mesafesinde yer alan proje, konutların yanı sıra özel bir pitoresk park, spor sahası ve yoga-meditasyon alanı ve ayrıca Victory Kids anaokulunu içerisinde bulunduruyor. Mağazalar, restoranlar, kaplıcalar ve güzellik salonları, okyanus akvaryumu, sinema ve diğer eğlencelerin yer aldığı Victory Gallery bölümü ise sosyal hayatı tek bir merkezden sunuyor.

FILI PARK ELIT RESIDENCE: Metro istasyonuna yakın prestijli bir konumda bulunan proje 19 kattan ve 124 daireden oluşuyor. Şık mimari tasarım, muhteşem manzara, iyi planlanmış apartmanlar, lüks iç mekan tasarımları, doğal taş kullanılarak yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış cepheler, panoramik camlar ve lüks teraslar, projenin mimari konseptinin ayırt edici özelliklerini oluşturuyor.

CHERYY ORCHARD RESIDENCE: Adını, Anton Çehov’un ünlü oyunu Vişne Bahçesi’nden alan Cherry Orchard Residence, 8 binalık kompleks bir tasarıma sahip. Tüm uygulama projelerini üstlendiğimiz projede, farklı blok tipleriyle park ve yeşil alanlar bulunuyor.

CAPITAL HILLS RESIDENCE: 2004 yılında, tarihte Pritzker Ödülü’ne layık görülen ilk kadın mimar Zaha Hadid’in mimari projesini çizdiği Capital Hill Residence konutun iki ana bölümü; biri karasal, diğeri yüzer, üç aerodinamik sütunla birbirine bağlanıyor. Geniş teraslı ana yatak odası, ağaçların üzerinde yüzüyor gibi görünüyor.

DOMODEDOVO HAVAALANI TERMINAL-2: Rusya’da hayata geçirdiğimiz projeler içerisinde en yüksek bedelli kontratı olma özelliğini taşıyan Domodedovo Havalimanı, Moskova hava trafiğinin yüzde 35’ini karşılıyor. Ülkenin tek özel havalimanı unvanına sahip olan Domodedovo 30 milyonu aşkın yolcu sayısıyla Rusya’nın en yoğun ikinci havalimanı. Ayrıca Rusya’da inşa ettiğimiz ilk havalimanı olma özelliğini de taşıyor.

OKO TOWERS: Avrupa’nın en yüksek binası olma özelliğine sahip olan OKO Towers, 352 metrelik 85 katlı ve 236 metrelik 49 katlı iki kuleden oluşuyor. Kulelerin 132.500 metrekaresi ofis, 42.800 metrekaresi otel ve 83.700 metrekaresi konut olmak üzere toplam 290.000 metrekare alandan oluşuyor.

RUSYA’DA TAMAMLANMIŞ VE YAPIMI SÜREN PROJELERİMİZ

Action 44, Arcus III İş Merkezi, Capital City, Capital Hill, Capital Towers, Cherry Orchard, Ibis Hotel Moskova, Federation Towers Moscow City, IQ Quarter Moscow City, OKO Towers, Olympia Park, One Trinity Place, Rechnoy, Tolmaçevo Havalimanı, White Garden, Afi Square, AFI2B, Mirny Havalimanı, Hill 8, Tishinka Ev Projesi, Reka, Paveletskaya Plaza, ZHK ‘White Khamovniki’, Sochi Olimpiyat Köyü, Filigrad-2, Filipark, Golden Island, Mayak, Demodedovo Havalimanı, Hampton by Hilton, Bvlgari Hotel & Residences Moscow, Radisson Hotel, Yasniy Yaşam Kompleksi, YE’S Botanicheskiy Sad Apart Otel, Kinocenter, Grand Tower, ZHK Medniy, ZHK Vesterdam, ZHK Vrubelya 4, ZHKA Hide, Alia Residences, Nebo Residences, MEDSI Sağlık Merkezi, Victory Park Residences, Soho+Noho, Poklonnaya-9, Üre Üretim Reaktörü Yenileme İnşaatı, Sülfat Amonyum Fabrikası

 

Bir cevap yazın