Tolmaçevo Havalimanı inşaatına start verdik

Sibirya Bölgesi’nin en büyük şehri Novosibirsk’teki Uluslararası Tolmaçevo Havaalanı’nın yeni terminal binası çalışmalarına başladık. Projeyi 2022 yılında tamamlayacağız.

Rusya’nın üçüncü büyük şehri olan Novosibirsk, Sibirya bölgesinin de merkezi kabul ediliyor. Bu şehirdeki Tolmaçevo Havaalanı ise yıllık 7 milyon 500 bin yolcu kapasitesi ve uluslararası bir aktarma merkezi olma özelliğiyle bölgede büyük öneme sahip. Uluslararası Tolmaçevo Havaalanı’nda 230 milyon dolar bedelle hayata geçireceğimiz proje, mevcut terminal binası ve yeni terminal inşaatını da kapsayacak şekilde toplamda 56 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor. Ekim ayında inşaatına başladığımız projenin teslim tarihi ise 2022 olacak.

Tolmaçevo, Rusya’da hayata geçirdiğimiz ilk havalimanı projesi değil. Rusya’nın ikinci büyük havalimanı olan ve Moskova hava trafiğinin yüzde 35’ini karşılayan Domodedovo Uluslararası Havalimanı’nın ikinci terminal binasının inşaatını da 2018 yılında tamamlamıştık. Bugün Rusya’da Avrupa’nın en yüksek binası unvanına sahip olan OKO Towers, Soçi Olimpiyat Köyü, Domodedovo Havaalanı Terminal 2 Binası, IQ Quarter Moskova City Terminal Binası, Action 44 Otel, Capital Towers, Yasniy Yaşam Kompleksi ve Zolotoy Ostrov Çok Fonksiyonlu Yaşam Kompleksi olmak üzere birçok önemli projede Ant Yapı imzası bulunuyor.

10 milyon metrekare

Ant Yapı’nın Rusya’ya yatırım yapan şirketlerin başında geldiğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Okay “Rusya’da genel müteahhitlik hizmetlerimizin yanı sıra yatırım faaliyetlerimize de hız kesmeden devam ediyoruz. Şu anda Rusya’da devam eden ve bir kısmı da tamamlanmak üzere olan 20’nin üzerinde projemiz bulunuyor. Türkiye’de hayata geçirdiğimiz yatırımlarımızın yanında yurtdışında da Rusya, Amerika ve İngiltere’de yoğun olarak çalışıyor, yeni pazar arayışlarımıza da devam ediyoruz. Uluslararası alanda en çok iş yapan 100 müteahhitten biri olarak Rusya, İngiltere ve ABD’nin de dahil olduğu birçok ülkede konut, otel, okul, olimpiyat evi, ofis, alışveriş, kültür, eğlence veya spor merkezi gibi çok çeşitli yapılar inşa ederek bugüne kadar toplam 10 milyon metrekare alana sahip projeyi gerçekleştirmiş olduk” diye konuşuyor.

1991’de kurulan Ant Yapı’nın projelerini ve taahhütlerini başarıyla gerçekleştirilmesinin ardında yatan nedeni ‘pozitif düşünce içeren yaklaşımı, profesyonel ekibi, modern teknoloji ve yeniliklerin takibine verdiği önemle’ açıklayan Mehmet Okay, “Yurtdışında IQ’su yüksek taahhüt ağırlıklı işleri, yurtiçindeyse IQ ve EQ’su yüksek yatırım projeleriyle, iş ortağı olarak gördüğümüz Ant Yapı dostlarının ihtiyaçları doğrultusunda, en uygun çözümleri üreterek hizmet vermeye devam ediyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Projenin Künyesi

PROJE: Uluslararası Tolmaçevo Havalimanı Yeni Terminal Binası İnşaatı

ÜLKE: Rusya

BÖLGE: Novosibirsk

BAŞLANGIÇ TARİHİ: Eylül 2020 ilk etap başlangıcı

BİTİŞ TARİHİ: 2022

TOPLAM BÜYÜKLÜĞÜ: 56.000 metrekare

KAPASİTE: Yıllık 7.500.000 yolcu

YATIRIM BEDELİ: 230 milyon dolar

ÖNEMİ: Rusya’nın 3’üncü büyük şehri olan Novosibirsk, Sibirya bölgesinin de merkezi. Buradaki uluslararası havaalanı bir aktarma merkezi olma özelliği sebebiyle büyük öneme sahip.

Rusya’da Yer Alan Bazı Yatırımlarımız

  • Domodedovo Havalimanı, Terminal 2 Binası
  • IQ Quarter Moskova City, Terminal Binası
  • Okko Towers
  • Soçi Olimpiyat Köyü
  • Action 44, Otel ve Ofis Projesi
  • Capital Towers
  • Yasniy, Yaşam Kompleksi
  • Zolotoy Ostrov, Çok Fonksiyonlu Yaşam Kompleksi

Bir cevap yazın