AntHaven bir tablo

Bu tabloda yer almaktan çok mutluyum

Dr. Mehmet Demir, 2020 Temmuz ayından bu yana AntHaven’da emekliliğin tadını çıkarıyor. Artık yaz-kış Bodrum’da yaşamayı planlayan Demir ile tanışıp cennet diye tanımladığı yeni evindeki hayatını konuştuk…

Pozitifliği yüzüne, sesine yansıyan biri Dr. Mehmet Demir… O enerji sizi de sarmalıyor hemen… Uzun yıllar doktor olarak oldukça yoğun bir tempoda çalıştıktan sonra eşiyle birlikte Bodrum’a yerleşen Mehmet Bey, teknesiyle emekliliğin tadını çıkarıyor. Geçtiğimiz temmuz ayından beri AntHaven’da yaşayan Mehmet Bey “Burası bize cennet gibi geldi. Sahile yürüyor, tekneyle geziyorum. Aspat tepesini seyrederken ruhumda bir hafifleme hissediyorum. Dağı seyretmek iyi geliyor bana” diye konuşuyor.

Mehmet Bey, sizi Ant Yapı’da ikamet eden komşularınızla tanıştırmak isteriz. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Herkese selamlar. 71 yaşımdayım. Zonguldaklıyım. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1974’te mezun oldum. Batı Almanya Bochum Üniversitesi’nde kadın-doğum ihtisasımı yapıp bir süre orada çalıştıktan sonra ülkeme döndüm. 45 sene aktif olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Eşim Banu da doktor. Mesleğimin ilk yıllarında hayatıma girdi. Şimdi bir kızımız, bir oğlumuz bir de 1 yaşında torunumuz var.

AntHaven’a yolunuz nasıl düştü?

Senelerdir Bodrum’da bir evimiz olsun isterdik. Sadece yarımadanın güney kısmı ilgimizi çekmişti… Aspat Koyu muhteşem bir yer. AntHaven’ı duyduğumda yakından ilgilendim. Lakin bu kadar da güzel olacağını hiç tahmin etmemiştim. Mehmet Okay’ın sıcak ilgisi de çok etkili oldu buradan ev almamızda. Geçen temmuzdan beri buradayız.

Neden burayı tercih ettiniz?

Biz İstanbul’da Salacak’ta yaşıyoruz. Ama artık Kız Kulesi’ne bakan banklar boş kalmıştı… Salacak sahilinde kimse Ayasofya üzerinden güneşin batışını seyretmiyordu. AntHaven bize cennet gibi geldi. Sahile yürüyor, tekneyle geziyorum. Aspat tepesini seyrederken ruhumda bir hafifleme hissediyorum. Dağı seyretmek iyi geliyor bana. Deniz kristal gibi…

Buraya ilk geldiğinizde ne hissettiniz?

Buraya ilk geldiğimde 1.200 sene önceye gidivermiştim adeta. Derenin karşı tarafındaki Roma hamamını, sahilde ev yıkıntılarını ve surları gördüm. Dağı seyrederken kalede Doğu Roma askeri nöbetteydi. Etrafta turlayıp gelen giden gemileri gözlüyordu sanki. Sefere çıkacak gemiler fıçılarına su dolduruyordu. Gemilerdeyse şarap, zeytin ve yağ dolu amforalar diziliydi. Çocuklar koşuşuyordu etrafta. 2020, aylardan ağustos, AntHaven’dayız. Sokaklarda yine çocuk sesleri… Bu dünyanın en güzel sesi… AntHaven’da ilk, evlerin silueti dikkatimi çekmişti. Sonra okaliptüs ağaçları… Her evdeki farklılık, daha dikkatli bakılınca ustalıktaki zarafet… Anthaven proje olarak yapılıp bir sanat eserine, sonra da konuklarıyla bir tabloya dönüşmüş. Ve ben o tablonun içinde olmaktan mutluyum. Burası yazlık site olmaktan ziyade eskilerden gelen mutlu bir köy… Terk edip gitmenin çok zor olduğu, güzel bir köy.

Ant Yapı’dan ilk kez mi ev aldınız peki?

Bu ikinci oldu. Daha önce Port Alaçatı’dan da almıştık.

AntHaven’da komşuluk ilişkileri, sosyal ortamlar nasıl?

Bir yer insanıyla güzel. Gelen her yeni komşuyla hayat güzelleşiyor burada. Şimdiye kadar her şey çok çok güzel gidiyor bu açıdan.

Bildiğimiz kadarıyla siz orada yaz-kış yaşıyorsunuz.

Evet, pandemiden dolayı kışın da kalmayı düşünüyoruz. Kış mutlaka büyük şehirlerden daha güzel geçecek burada. 

Bir doktor olarak yıllarca yorucu ve stresli bir tempoda çalıştıktan sonra emekliliğe geçiş zor oldu mu? Yoğun temponun boşluğunu nasıl doldurdunuz?

Meslekte 45 senem doğumhane-ameliyathane arasında geçti, bu çok uzun bir süre. Geçen sene ‘tamam’ dedim, ufak teknemi aldım geldim. Hepsi bu. Çok mutluyum…

Harley Davidson tutkunu olduğunuzu biliyoruz… Diğer hobileriniz, ilgi alanlarınız neler?

Evet, 6 sene Harley ile gezdik. Karadeniz turu bile yapmıştık. O süreçte özgürlüğün ve adrenalinin tadına vardım. Ardından kayak, rüzgâr sörfü, aletli dalış da yaptım. Son 15 senedir de tekne merakı…

Seyahat ettiğiniz şehirler arasında sizi en çok etkileyen hangileri oldu?

Şehir olarak Kudüs, Kahire, İsfahan, ülke olarak Peru, Kenya, Hindistan… Güzel ülkemizin antik şehirlerini de gez gez bitiremedik.

 

 

Bir cevap yazın