SANAT, KIŞIN EN GÜZEL TESELLİSİ

Şehirdeki birbirinden heyecan verici sanat etkinlikleri kışın soğuğuna inat insanın ruhunu ısıtıyor. Şubat ve mart ayı sanat etkinliklerinden birkaçını sizin için seçtik.

İDİL BİRET’TEN 250. YILINDA BEETHOVEN KONSERİ

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, “Doğumunun 250. Yılında Beethoven” başlıklı konserde L.v. Beethoven’ın eserlerinden oluşan bir seçkiyle izleyicisiyle buluşuyor. Biret, Beethoven’ın dokuz senfonisinin F. Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamalarının tamamını yorumlamış ve kayıtlarını yayımlamış sayılı piyano virtüözlerinden biri. Sanatçı, bu konserde de unutulmaz bestecinin 1. senfonisini seslendirecek. Diabelli Varyasyonları, Beethoven’ın son dönem eserleri arasında yer alan, piyano repertuvarının seçkin eserleri arasında yer alıyor. Konser öncesinde ise Balo Salonu’nda Beethoven üzerine düzenlenen söyleşinin konuğu müzik yazarı Aydın Büke.

09 MART // WWW.SUREYYAOPERASİ.KADİKOY.BEL.TR

MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINDA “İSTİKLAL” SERGİSİ

İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Milli Mücadele’nin 100. yılında “İstiklal” başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türk milletinin verdiği mücadeleyi 1.000’e yakın belge, fotoğraf, film ve objeyle anlatan İstiklal sergisi, ziyaretçilerini yüz yıllık bir tarih yolculuğuna davet ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Milli İzzeddin Çalışlar’ın küratörlüğünde düzenlenen sergi, “On Yıllık Savaş”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” olmak üzere altı bölümde bilgi ve belgeleri ziyaretçilere aktarıyor. Sergide; savaşa dair askeri objeler, o dönem kaleme alınmış günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalarla cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler de görülebilecek.

21 HAZİRAN 2020’YE KADAR ZİYARET EDİLEBİLİR // WWW.İSSANAT.COM.TR

YARATICILIK, DANS VE MÜZİK SÓNAR İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Bu yıl dördüncü kez Zorlu PSM’yi müzik, yaratıcılık ve teknolojinin merkezine dönüştüren Sónar Istanbul, %100 Music katkılarıyla yine elektronik müzik dünyasının birbirinden değerli DJ ve prodüktörlerine ev sahipliği yapacak. Biletleri günler öncesinden tükenen, binlerce müzik ve dans tutkununu konuk eden Sónar Istanbul kapsamında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan isimlerden bazıları şunlar: Adam Beyer, Ben Klock, Bjarki, Catnapp, Christian Löffler, Denis Sulta, DJ Python, Erdem Tunalı, Gülnihal, Kelly Morgan, Max Cooper, Oceanvs Orientalis / Ex Nihilo, Paul Kalkbrenner, Paula Temple, Red Axes, Seefeel, Skee Mask, Steffi, Tzusing, Umfang and Many Devamı.

5-6-7 MART // WWW.ZORLUPSM.COM

PERFORMANSIN KRALIÇESINE SAYGI DURUŞU

Marina Abramović + MAI, Akış / Flux sergisi Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi ve eşlik eden sergiyle Akbank Sanat’ta gezilebilecek. Performans sanatının öncülerinden Marina Abramović’in Türkiye’deki ilk büyük ölçekli retrospektifini içeren sergi 26 Nisan 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sakıp Sabancı Müzesi ve Marina Abramović Institute (MAI) iş birliğiyle gerçekleştirilen sergi, sanatçının performanslarının video ve fotoğraf dokümantasyonunun yanı sıra, açık çağrıya cevap veren ve projeye davet edilen sanatçılarla MAI ortaklığında geliştirilen canlı performanslar ve “Abramović Metodu”na adanan bir bölümden oluşacak. Akış / Flux sergisiyle bağlantılı olarak Akbank Sanat ise, performans sanatının tarihinden yola çıkarak bugününü şekillendiren mirasın keşfedilmesine olanak sağlamak amacıyla, Marina Abramović’in işlerinin tarihsel süreçleri içinde ele alındığı belgesellerin gösteriminin yanı sıra performans alanından örneklerin sunulduğu bir video galeriye ev sahipliği yapacak.

31 OCAK-26 NİSAN // SAKİPSABANCİMUZESİ.ORG