Ant Yapı ABD ofisi: AMERİKA’DA BİR TÜRK RÜYASI

Uluslararası inşaat sektöründe prestijli projelere imza atan Ant Yapı’nın ABD ofisini ağırladık bu sayımızda. İki kişilik çekirdek kadroyla başlayan Amerika macerasının disiplin, özveri ve sabırla nasıl bir başarı hikâyesine dönüştüğüne tanıklık ettik. 

Ant Yapı, ABD gibi dünyanın en zorlu pazarına girmek için ilk adımı attığında takvimler 2016’yı gösteriyordu. Miami’deki ilk ofisin ardından New Yok ofisi açıldı. Sektördeki soru işaretleri, yerini Ant Yapı’nın yılların tecrübesi ve çalışma ilkeleri sayesinde güven ve saygıya bıraktı kısa bir zaman diliminde. Manhattan’ın Tacı The Crown Building dışında New York’ta 30-77 Vernon Boulevard; Miami’de Missoni Baia, 830 Brickell gibi prestijli projelere imza atıldı. Bundan sonrasını Ant Yapı U.S. Holding Corporation Genel Müdürü Burhan Kurt, Genel Müdür Yardımcısı Serhat Sert’ten dinleyelim.

Ant Yapı’nın ABD ofisini tanıyabilir miyiz?

Burhan Kurt: Ant Yapı U.S. Holding Corporation 2016 yılında Florida eyaletinde ticari kaydını yaptırıp Miami şubesini açtı. 2016 yılının aralık ayına gelindiğinde ise New York şubesi açıldı. 2016 yılında iki kişiyle başlayan ABD organizasyonumuz bugün 27 kişiye ulaştı. ABD organizasyonumuzun yönetim kadrosunda Burhan Kurt, Serhat Sert ve Can Ormancı görev alıyor.

Ant Yapı, ABD’deki ilk ofisini 2016 yılında Miami’de, ikincisini New York’ta açtı. İki kişi olan çekirdek kadro 27’ye ulaştı.
Ant Yapı, ABD’deki ilk ofisini 2016 yılında Miami’de, ikincisini New York’ta açtı. İki kişi olan çekirdek kadro 27’ye ulaştı.

ABD’de bir Türk müteahhit firması olarak ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Burhan Kurt: ABD’de yabancı bir firma olarak inşaat sektörüne giriş yapmak, hele bunu en prestijli ve hacimli projelerle başarmak hiç kolay değil. Yeni bir pazara giriyor olmanın zorluklarını yaşadık. Sektördeki yerleşik firmalarla karşılıklı tanışma ve güven ilişkisinin kurulması zaman alıyor. Rusya ve Türkiye’deki ofislerimize, şantiyelerimize ve tedarikçilerimizin tesislerine düzenlenen gezilerle Amerikalı dostlarımıza Türk inşaat sektörünün ulaştığı gelişmişlik seviyesini anlatabildiğimize inanıyoruz.

Serhat Sert: 2017 yılında New York’taki The Crown Building projesindeki ortağımız olan Kuzey Amerika’nın en büyük ilk 10 inşaat firmasından biri olan Gilbane Building Company ile ortaklık görüşmelerimiz sırasında kendilerini Türkiye’ye davet etmiştik. O dönem Türkiye ve Türk inşaat sektörü tedarikçileri kendileri için büyük bir soru işaretiyken ve hatta Türkiye’ye seyahat etmekte bile tereddüt ederlerken, bugün New York’taki bizim ortaklığımız dışındaki diğer projelerinde de Türkiye’den tedarikçilerle çalışmaya başladılar.

“ABD’DE YABANCI BİR FİRMA OLARAK İNŞAAT SEKTÖRÜNE GİRMEK, HELE BUNU PRESTİJLİ VE HACİMLİ PROJELERLE BAŞARMAK KOLAY OLMADI.”

Çekirdek ekip dışında projelerde kaç kişi çalışıyor?

Serhat Sert: New York ve Miami projelerimiz için toplamda çalışan 27 kişilik bir ekibimiz var, bu şehirlerdeki projelerdeki ortaklıklarımızla birlikte çalışan toplam teknik personel sayımız 75 kişiye ulaşıyor.

ABD’nin diğer şehirlerindeki projelerinizden de bahseder misiniz?

Serhat Sert: Halihazırda New York’ta devam eden The Crown Building ve Vernon Boulevard projelerimiz dışında Miami’de de iki yüksek katlı konut ve ofis binası inşaatımız devam ediyor. Miami’deki 252 daireli Missoni Baia markalı lüks konut projesi inşaatına 2019 yılı mart ayı içerisinde, 830 Brickell isimli ve 62 katlı planlanan Miami şehrinin en gözde ofis projesinin inşaatına da 2019 yılının şubat ayı içerisinde başladık.

“Miami’deki ekip, şehrin en prestijli projelerinden Missoni Baia ve 830 Brickell’in inşasında özveriyle çalışıyor.”
“Miami’deki ekip, şehrin en prestijli projelerinden Missoni Baia ve 830 Brickell’in inşasında özveriyle çalışıyor.”

Projelerin özellikleri ve yatırım değerleri nedir?

Serhat Sert: İmzalanan sözleşme bedellerine göre sırasıyla; The Crown Building projesi $352 milyon USD, 830 Brickell projesi $216 milyon USD, Missoni Baia projesi $196 milyon USD ve son olarak 30-77 Vernon Boulevard projemizde $156 milyon USD’dir.
The Crown Building projesi kapsamında ofis olarak kullanılan New York’taki yaklaşık 100 yıllık ikonik The Crown Building binasının şehrin en lüks otel ve rezidans karması olma iddiasıyla tasarlanan Aman New York Hotel&Residence’a dönüştürülmesidir. 830 Brickell ofis binası projesi, Miami şehir merkezinde, son yıllarda çok hızlı gelişen ve şehrin en modern ticari ve yaşam alanlarının bulunduğu Brickell bölgesinde yer alıyor. Bölgenin en prestijli ofis kompleksi olması beklenen 62 katlı tasarlanan bu projemizde ayrıca garaj katları cephesinde Amerika’nın en büyük yüzey alanına sahip kinetik duvarlarından birisi de teşkil edilecek. Yine Miami’deki Edgewater bölgesinde Biscayne Körfezi kıyısında devam eden 252 daireli konut projemiz Missoni Baia, tamamlandığında bölgenin çehresini değiştirecek bir mimari tasarıma sahip. Ortak yaşam alanları, yüzme havuzları ve titizlikle tasarlanan peyzaj alanlarıyla da ayrıca dikkat çekeceğinden şüphemiz yok. En son projemiz ise inşaatına yeni başladığımız New York’taki 30-77 Vernon Boulevard, Proje, Astoria-Queens’te yer alıyor ve üç ayrı konut binasından oluşuyor. Toplam 534 daireden oluşan bu apartman kompleksi de yine şehrin ve bölgenin gelişimine uygun olarak genç nüfusu hedefleyen, ağırlıklı olarak stüdyo ve 1 yatak odalı ünitelerden oluşuyor. Sakinlerine home-ofis olarak çalışma esnekliği de sağlayacak tesislerle donatılmış bir yaşam kompleksi olmayı amaçlıyor.

Biscayne Körfezinde devam eden 252 daireli lüks konut projesi Missoni Baia, Ant Yapı’nın Miami’deki diğer iddialı projesi.
Biscayne Körfezinde devam eden 252 daireli lüks konut projesi Missoni Baia, Ant Yapı’nın Miami’deki diğer iddialı projesi.

The Crown Building’te final ne zaman?

Burhan Kurt: The Crown Building’de kazı ve temel işleri tamamlanmış olup üst yapı, mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat işleri devam etmektedir. 2020 yılı son çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

“2020 YILINDA DA, BUGÜNE KADAR ÇOK UZAK GİBİ GÖRÜNEN BU COĞRAFYADAKİ BAŞARILARIMIZI DAHA DA İLERİYE TAŞIMAYI UMUT EDİYORUZ.”

ABD’de yeni projeler söz konusu mu?

Serhat Sert: Miami’de takip ettiğimiz ve sözleşmelerinin 2020 yılı içerisinde imzalanmasını beklediğimiz biri konut, diğeri otel olmak üzere iki ayrı proje daha bulunmaktadır. Bir sonraki derginizde bu iki projenin isim ve detaylarını da paylaşmayı ümit ediyoruz.

2020 yılı için bizimle paylaşmak istediğiniz bir mesajınız var mı?

Serhat Sert: 2020 yılında öncelikle şirketimizi sonra da genel olarak Türk müteahhitlerini ABD’de en iyi şekilde temsil etmeye devam etmeyi ve bugüne kadar çok uzak gibi görünen bu coğrafyadaki başarılarımızı daha da ileriye taşımayı umut ediyoruz. Yeni yılın tüm Ant Yapı ailesine sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyoruz.