2020’Yİ SANATLA KARŞILAMAK

2019’u da sanatla uğurluyoruz. Tiyatrodan sinemaya, müzikten sergiye şehrin dört bir yanında yılın son etkinlikleri izleyicilerini bekliyor. Yeni yılda ise sanat yine her yerde; daha güzel bir dünya için, sevgi ve barış için. Dileğimiz 2020’nin sanatın yılı olması…

BİR ZAMANLAR TOROSLAR’DA: SAGALASSOS 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’nda bulunan binasının üç katına yayılan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisi, Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Türkiye’de son yıllarda hazırlanan en kapsamlı arkeoloji projesi olan sergi, Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eserden oluşuyor. Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. 27 Kasım’da açılan sergi, 28 Mayıs 2020’ye kadar ziyaret edilebilecek.

sanat.ykykultur.com.tr / 27 Kasım 2019-Mayıs 2020

VİYANA’DAN ZARİF BİR DANS ŞÖLENİ 

Büyük besteci Johann Strauss’un 150. doğum yılı olan 1975’te kurulan “The Johann Strauss Gala” topluluğu, şovuyla 40 yılı aşkın süredir, izleyicisine 19. yüzyıl Viyana’sının zarafet ve romantizmini yaşatmayı amaçlayan benzersiz bir teatral deneyim sunuyor. Johann Strauss Orkestrası ve Dansçıları ile soprano Lizzie Holmes’un renklendireceği konseri John Rigby yönetecek. The Johann Strauss Gala konseri 3 Ocak Cuma, Uniq Hall’da gerçekleşecek.

www.issanat.com.tr / 3 Ocak 2020

BİR YOL ÖYKÜSÜ

“Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” sergisi, 1839’da fotoğrafın bulunuşunun ilanı ve ilk fotoğraf gezisinin gerçekleşmesinin 180. yılında aynı rotayı günümüz teknikleriyle yeniden keşfeden fotoğraf sanatçılarının yorum ve bakış açılarını bir araya getiriyor. Bilinen ilk grup fotoğraf gezisi olan bu yolculuğun 180. yılında küratörlüğünü Engin Özendes’in üstlendiği sergide yer alan on fotoğrafçı Coşkun Aral, Laleper Aytek,Ali Borovalı, Murat Germen, Sinan Koçaslan, Yusuf Sevinçli, Alp Sime, Lale Tara, Serkan Taycan ve Cem Turgay yolculuğun duraklarına yaptıkları gezilerde çektikleri fotoğraflarla zengin tarihe sahip bu kentlere güncel bir bakışla yaklaşıyorlar. 

peramuzesi.org.tr / 05 Aralık 2019 – 01 Mart 2020

SERTAB’IN MÜZİKALİ  

Sertab’ın Müzikali, sezon boyunca Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyiciyle buluşuyor. Sertab Erener’in dört yıl önce hayal edip gerçekleştirmek için yola çıktığı bu müzikal, şiiri, müziği ve koreografiyi birleştirerek, sadece Sertab Erener’in şarkılarını değil; büyüyen Sertab’ın ruhunun ve sesinin başkalaşımlarını ve hepimizin nasıl da benzeştiğini önümüze seriyor. Sertab Erener’in “120 Dakika, Konser, Gösteri ve Ötesi” sloganıyla yola çıkan ve ekip arkadaşlarıyla ortak bir hayale dönüştü. Geçtiğimiz yıllarda 90’lar ve 2000’ler temalarıyla iki bölüm halinde izleyiciyle buluşan müzikal, izleyicilerini tanıdıklık hissiyle ânı yaşamaya ve müziğin yanı sıra dansa davet ediyor. Beyhan Murphy’nin yenilenen koreografisi ve Tony Ödüllü Ken Billington’ın ilk kez Türkiye sahnesinde gerçekleşecek ışık şovuyla Sertab’ın şarkılarının birleşeceği eşsiz müzikal sezon boyunca izlenebilecek.

www.zorlupsm.com / 4 Ocak – 23 Ocak 2020