SONBAHARA EN ÇOK SANAT YAKIŞIR

Sonbaharla birlikte şehrin sanat etkinlikleri de canlandı. Tiyatrodan sergilere, festivallerden konserlere sanat her yerde.

TİYATROYLA “HAYAT TERS YÜZ”

13 Kasım-1 Aralık / www.iksv.org

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Tiyatro Festivali Türkiye ve dünyadan 78 oyun ve gösteriyle sanatseverlerle buluşuyor. Bu yıl 23’üncü kez düzenlenen festivalin programında yurt dışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere 28 tiyatro, dans ve performans topluluğu yer alıyor. Festivalin bu yılki konsepti ‘hayat ters yüz’ olarak belirlendi. Sahne sanatlarının genel olarak kabul edilmiş kalıplarının sorgulandığı performanslardan oluşan programda “Sahne neresi” ve “Oyuncu kim” gibi sorulara yanıt aranıyor.

MIX FESTIVAL PRESENTED BY %100 MUSIC

15-16 Kasım / www.zorlupsm.com

Dördüncü kez müzik severlerle buluşacak olan Mix Festival elektronikten indie popa; dream pop’tan electropop’a ve doğal olarak dansa uzanan; sesler arası bir deneyim vaat ediyor. MIX Festival Presented by %100 Music kapsamında dünyaca ünlü sanatçılar sahne alacak. Alman DJ Apparat; Avrupa’nın ünlü ikilisi Booka Shade; Salzburg, Worakls; Joachim Pastor; Fransız N’to; Paris’li ikili Isaac Delusion; Islandman; Fransız üçlü Jabberwocky; Belçikalı SX; İngiliz Teleman; İsveçli The Radio Dept. ve Ross From Friends festivalde sahne alacak isimlerden sadece birkaçı.

DÜZENLİ DELİLİK

20 Kasım 2019-11 Ocak 2020
www.akbanksanat.com


Gerçeklik ve diğer anlamsızlıklar üzerine bir sergi olan Düzenli Delilik, farklı alan ve disiplinden uluslararası çağdaş sanatçıları ağırlıyor. Sergi, içinde bulunduğumuz sözde bilgi çağında bize sayısız ekran ve medya kanallarıyla ulaşan bilgi kavramını sorguluyor. Son derece vahşi ve çılgınca dönen dünyamızda soru sormanın ve bilinenin ötesine geçmenin, cevapları ve nihai sonuçları aramaktan daha anlamlı olduğunu ortaya koyuyor. Marcus Graf küratörlüğünde düzenlenen sergiye eserleriyle katılan sanatçılar şunlar: Ana Adamovic, Anna Fausshauer, Basim Magdy, Buğra Erol, Fischli and Weiss, Joseph Beuys, Kerem Ozan Bayraktar, Komet, Lars Breuer, Nasan Tur, Özlem Günyol – Mustafa Kunt, Robert Barta, Rudolf Reiber, Serhat Kiraz ve Yeşim Uzunöz.

CANAN TOLON: “SEN SÖYLE”

6 Eylül 2019-2 Şubat 2020 / www.istanbulmodern.org

İstanbul Modern’in düzenlediği “Sen Söyle” başlıklı sergi, Canan Tolon’un 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikiminden bir kesit niteliğinde. Levent Çalıkoğlu küratörlüğünde düzenlenen “Sen Söyle”, Tolon’un çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan kendine özgü ifade ve teknik arayışını görünür kılıyor. Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getiren sergi, aynı zamanda sanat tarihinde yerini almış kimi çalışmalarının da yeniden üretimine yer veriyor. Kuşağının en özgün sanatçılarından biri kabul edilen Canan Tolon’un sergideki eserlerinin oluşturduğu bütünlük, konuklarını doğa ve çevre, mimarlık ve kültür hakkında yeniden düşünmeye sevk ediyor.