Altın kızlar’dan ANNE LEZZETLERİ

Antmare’nin Mutfak Ekibi, Hatice İnan, Nimet Anıl, Hilkat Çağ ve Müzeyyen Anıl, EQ okurlarıyla birer tariflerini paylaştılar. Tariflerin her biri annelerimizin mutfağından çıkmış gibi. Afiyet olsun.

LİMONLU KEK

Hatice İnan: Ben kek tarifi vermek istiyorum ama burada size anlatmayacağım. Benim emektar defterimden bir fotoğrafla vereceğim. Pişene kadar başka işle uğraşmamak da bu işin püf noktası olsun. Çok kabarırsa “Kabarma kabarma” diyerek, az kabarırsa “Hadi biraz daha kabar, yüzümü kara çıkarma” diyerek fırının başında oturuyorum. Kokusuyla, fırının ısısıyla dinlenmiş de oluyorum.

ACUKA
Malzemeler

1 su bardağı dövülmüş ceviz (çok ince olmayacak)

1 çay bardağı sarımsak

4 yemek kaşığı domates salçası

4 yemek kaşığı acı biber salçası

1 tatlı kaşığı silme karabiber

1 tatlı kaşığı silme kimyon

1 tatlı kaşığı silme acı pul biber

1 çay kaşığı silme toz kişniş

1 çay bardağı zeytinyağı

Hatice İnan: Tüm malzemeler karıştırılarak dinlenmeye bırakılır ve servis edilir.

Afiyet olsun.

CEVİZLİ EKMEK
Malzemeler

1 tatlı kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı maya

1 su bardağı ılık su

1 su bardağı kırık ceviz

Alabildiği kadar un

Hilkat Çağ: Benden ölçü ölçü tarif isterseniz eyvah! El, göz kararıyla yapıyorum her şeyi. Ben de sizinle cevizli ekmek tarifimi paylaşacağım.

Maya ve şeker suyla karıştırılıp mayalanması için 20 dakika kadar beklenir. Un ilave edilip yoğurulur. Kıvam alınca ceviz ilave edilir ve  bir süre daha yoğurulur. 1-1,5 saat kadar mayalandıktan sonra pişirme tepsisine alınır ve üzerine tekrar ceviz serpilir. Kısa bir süre de tepsi mayası alması için beklenir.10-15 dakika 190-200 derece ısıda pişirilir.

KEŞLİ CEVİZLİ ERİŞTE 

Malzemeler

1 çorba kasesi erişte (kendi mutfağımızda açıp, kesip, kuruttuğumuz)

1 tatlı kaşığı tereyağı (arzuya göre zeytinyağı kullanılabilir)

1 tatlı kaşığı rendelenmiş keş

1 yemek kaşığı iri rendelenmiş keş

Müzeyyen Anıl: Keşli cevizli erişte tarifini de ben yapıyorum sizlere.

Eriştenizi kaynamış suda pişirdikten sonra (kuru olduğu için uzun süre çok pişirilmesi gerekir) servis tabağına alınır. Rendelenmiş keş üzerine serpilir. Ayrı bir  tavada tereyağı veya zeytinyağı kızdırılır. İçine iri rendelenmiş keş atılır ve kırmızı renk olunca erişte makarnanın üzerine dökülerek servis yapılır.