Hüzün mevsimine
SICAK DOKUNUŞLAR

Sonbahar dönüşüm mevsimidir biraz; neşe aylarını geride bırakıp kendimize-yuvamıza döndüğümüz, uzun kışa hazırlandığımız zamanlar. Küçük değişikliklerle evlerimize de bu huzuru çağırabiliriz.

Sonbaharda ruh halimiz de duygularımız da zamana ayak uydurur. Evde daha fazla vakit geçirmeye başladığımız bu mevsimde sıcak, sakin bir ortama ihtiyaç duyarız. Sadece ayrıntılara dokunarak, yuvamızı sonbahara hazırlayabilir, evde geçen zamanlarımızın tadını çıkarabiliriz. Önce renklerden başlamak gerek. Doğa, masmavi, yemyeşil uçuş uçuş giysilerinin yerine sarı, turuncu, kırmızı ve griler kuşanırken toprak da daha göze görünür bir hal alıyor. Öyleyse doğadan ilham alıp, sonbaharın bu sıcak renklerini evinize taşıyabilirsiniz.

Mesela koltuklarınızı süsleyen pastel tonlardaki yastıklarınızı hardal sarısı, mürdüm, tarçın veya kahverenginin tonlarındaki yastıklarla değiştirebilirsiniz. Daha fazlasına cesareti olanlar aynı şeyi perdeler için de düşünebilir. 

Derin bir uykuya hazırlanan doğanın son meyvelerinden aranjmanlar, koltuklara şallar, sonbaharı karşılamanın en kolay yolları.
Derin bir uykuya hazırlanan doğanın son meyvelerinden aranjmanlar, koltuklara şallar, sonbaharı karşılamanın en kolay yolları.

Vazolara kuru dallardan, çanaklara kuru yapraklardan ve kozalaklardan şık aranjmanlar yapabilirsiniz. Mumlara tarçın kabukları yapıştırmak da hoş bir fikir aslında. Bu aranjman ve mumları mutfakta, banyoda ve evin diğer odalarında da değerlendirebilirsiniz.

Salonun tek bir duvarını, ana renkle tezat ya da uyum oluşturacak şekilde bir sonbahar rengine boyayabilir ya da duvar kâğıdıyla kaplayabilirsiniz. Bu duvarın önüne eğer koltuk koyacaksanız, üzerine yünlü bir şal atabilirsiniz. Dresuar düşünürseniz, üzerini ahşap çerçevelerle ve objelerle, üstünü ahşap çerçeveli aynalarla süsleyebilirsiniz.

Şal demişken, yün dokulu koltuk şallarını evin her köşesinde bonkörce kullanmaktan çekinmeyin. Hem sizi hem ruhunuzu ısıtacaklarından şüphe etmeyin. Tabii, bir de zeminleri örttüğümüz halılar var. Söylemeye ne hacet, yazın belki de kaldırıp ince kilimlerle değiştirdiğimiz halılar, yolluklar, paspaslar artık geri dönmeli.


Eğer beyaz ışık kullanıyorsanız bunları sarı ışık veren ampullerle değiştirin. Tepeden aydınlatma yerine yandan aydınlatmaları çoğaltmak evin havasını tamamen değiştirecektir.


Eğer bütçenizi çok zorlamayacaksa, banyo havlularını, masa örtülerini ve nevresim takımlarını sonbahar renkleriyle değiştirmek de fark yaratacaktır.


Mutfaklarınızda reçel kavanozlarını görünür bir şekilde sergileyin. Mutfak masasına büyük bir kâse içinde kabuklu ceviz ve fındık yerleştirin. Evdekiler mutfağa girip çıktıkça fark edip yesinler diye yanına ceviz kıracağını da koymayı unutmayın. Bir de meyve kâsesi olsun görünürde. Elma ve portakallar iştah açıcı görüntüleri ve cezbedici kokularıyla size yaşamın her ânının doyumsuz güzelliğini hatırlatsın.