Hayatı kolaylaştıran bir seçim: ANTWELL İYİ YAŞAM EVLERİ

Antwell’de yaşamı, iyi yaşamdan yana yapılmış bir seçim olarak tanımlayan Esen Türkmen, yürekten inandığı bu projenin kaptan köşkünde artık. Daha konforlu, daha güvenli ve keyifli vakit geçirilecek bir eve taşınma olarak görüyor Antwell’li olmayı. Antwell Genel Müdürü Türkmen’le projenin ayrıntılarını konuştuk.

Fotoğraflar: Mert Kibar

Ezgi ve Ekin’in annesi Esen Türkmen faal bir iş kadını. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra, 4 yılı New York’ta olmak üzere, farklı ülkelerde geniş bir yelpazede iş geliştirme, satış-pazarlama ve ilişki yönetimi konularında üst düzey yöneticilik yapmış bugüne kadar. 

Son 6 yıldır da Darüşşafaka’da rezidans projesi ve büyük bağışlardan sorumlu olarak görev yapan Esen Hanım, ileri yaşın ihtiyaçlarını ve taleplerini iyi bilen bir yönetici.

İş hayatıyla özel hayatı arasındaki dengeyi sağlamak için çocuklarıyla vakit geçirmeye özen gösteriyor. Yine de yoğun tempoda onlara istediği kadar zaman ayıramamaktan şikâyetçi. “Annelik bitmeyen bir vicdan azabı,” diyor. Zihnini ve bedenini rahatlatmak için de bir dönem yoga yapmış. Şimdilerde meditasyona merak salmış. Kışın ailesiyle kayak yapmayı çok seviyor Esen Türkmen.
“Seyahat de her zaman en iyi kafa boşaltma aracı bence. Seyahatlerde de üç dört günlük kısa tatilleri seviyorum. Hem işten çok kopmuyorsunuz hem de gerçekten bir nefes almış oluyorsunuz.” Ve bir de iyi bir edebiyat okuru Esen Hanım. Favorisi ise roman ve hikâyeler.

“ANTWELL HAYATIN YÜKLERİNDEN KURTULUP DAHA KALİTELİ VE ÜRETKEN YAŞAMAK İSTEYENLERİN TERCİH EDECEĞİ BİR PROJE.”

İşte böyle bir hayatın içindeyken yaklaşık 1.5 yıl önce, Antwell’in ilk ilanlarını gören Esen Hanım, öncelikle bunun anne ve babası için doğru bir proje olup olmadığını merak etmiş. Biraz da mesleki bir merakla, Antwell’in vaatlerini öğrenmek için çalmış Ant Yapı’nın kapısını.

“Acıbadem Gurubu sağlık konusundaki çözüm ortağımız… Üyelerimiz Acıbadem personeline 7/24 ulaşabilmenin konforunu yaşayacak.”
“Acıbadem Gurubu sağlık konusundaki çözüm ortağımız… Üyelerimiz Acıbadem personeline 7/24 ulaşabilmenin konforunu yaşayacak.”

“Daha sonra da Mehmet Bey’le tanıştık. Ve kontağımız belli aralıklarla devam etti. Antwell son aşamasına geldiğinde de Mehmet Bey, ‘Hadi, gel artık birlikte çalışalım,’ dedi. Yaklaşık bir aydır da Antwell’deyim, Ant Yapı’dayım.”

Üyelerini ağırlamaya sayılı günler kala Antwell’de son hazırlıklar sürerken proje Esen Türkmen’e emanet edildi. Antwell’e yürekten inanan Esen Hanım’dan, dümenine geçtiği projenin ayrıntılarını dinleyelim.

Antwell nasıl bir proje ve üyelerine neler vaat ediyor?

Antwell aslında üyeleri için hayatın her alanında kolaylaştırıcı olmayı hedefleyen bir proje. Bu sosyallik için de geçerli, sağlık için de geçerli; İstanbul’da daha zahmetsiz ve daha konforlu yaşamak için de geçerli. İstanbul’dan vazgeçemiyoruz, İstanbul’la da olamıyoruz. Çünkü hepimizin yemek yapmaktan, temizliğe, alışverişten hafta sonu nereye, nasıl gideceğimizi organize etmeye kadar pek çok yükü var. Antwell o yüklerden kurtulup kendine daha çok zaman ayırmak, kaliteli ve üretken vakit geçirmek isteyenlerin tercih edeceği bir proje. Bunun da yanında sağlık konusu çok önemli projemizde. Ülkenin en önemli isimlerinden Acıbadem Gurubu sağlık konusundaki çözüm ortağımız, hizmet sağlayıcımız… Üyelerimiz Acıbadem sağlık personeline 7/24 her an bir butona basarak ulaşabilecek olmanın rahatlığını ve güvenini yaşayacaklar. Bunun ötesinde de dilerlerse evde refakatçilik, ileri tetkikler, muayene ve diğer tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

“YAŞ ALDINIZ DİYE YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. HAYATI KOLAYLAŞTIRAN BAŞKA BİR EVE TAŞINDIĞINIZI DÜŞÜNÜN.”

Sosyalleşme konusunu biraz açar mısınız?

Sosyalleşme konusuna çok önem veriyoruz. İleri yaşlarda özellikle zihinsel sağlığın en önemli koruyucularından biri sosyal etkileşim. Araştırmalar gösteriyor ki sosyal etkileşimin hem sayısı hem de kalitesi çok önemli. Bu proje de bunun çok farkında ve sosyalliği teşvik eden ve kolaylaştıran yapısal bir tasarım var burada. Örneğin, arkadaşlarınızla vakit geçirmek için oyun atölyesine gidebilirsiniz ya da sanat atölyesinde hocamızın eşliğinde farklı sanatsal aktivitelerle uğraşabilirsiniz. Mutfak atölyemiz var; hep birlikte yemek yapabilirsiniz. Hobi bahçelerimiz var. Kütüphanemiz, dinlenme salonlarımız, sinema odalarımız var. Üyelerimiz için hem Antwell içinde hem de dışında çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler planlıyoruz. 

Antwell sadece ileri yaş grubuna mı hitap ediyor?

Antwell’e herkes gelebilir. Mesela çok yoğun çalışan genç bir çift de burada yaşayabilir çok rahat. Ben gecenin 9.5’uğunda eve gidiyorum. Evimi buraya taşıyabilirim. Buraya geliyorum yemek var, haftada üç gün temizliğim var. Alışveriş yapma derdim yok.
Temizlikçi bulma, yardımcı bulma derdi yok. Burada bir otel konforunda, şehrin tam merkezindeyiz. Dolayısıyla farklı kesimlerden talep bekliyoruz. 

Antwell’in diğer ayrıcalıkları nedir?

Sosyal hayatın içine daha mı çok gitmek istiyor; shuttlelarımız var belirli periyotlarla farklı noktalara gidecek. Tiyatroya gitmek istiyor ama uğraşamıyor mu, konsiyerji arayacak ve biletini alacak. Eğitimine devam mı etmek istiyor, ama araştırmaya da vakti yok, onları da Antwell sağlıyor. Burada her yaş ve her sağlık grubu için özel tasarlanmış bir spor salonumuz olacak. Belirli zamanlarda personal trainer eşliğinde çalışabilecek üyelerimiz.

Çevrenizdeki kişilerle birlikte ortak hayatı keyifle paylaşabileceğiniz, üretebileceğiniz bir yaşam merkezi burası. Hayatın içerisinde aktif olmak ve üretebilmek çok önemli, özellikle emekli olduktan sonra düşülen o boşluklar üretkenliğin azalmasıyla çok paralel. Dolayısıyla biz sadece iyi vakit geçirmeye değil, üretken vakit geçirmeye de kafa yoruyoruz.

Antwell’deki dairelerden ve sistemden bahseder misiniz?

Antwell’de isterseniz daire satın alabilirsiniz, isterseniz kiralayabilirsiniz. Bu bir işletme projesi. Bir yıl ve üzeri kiralamalarla ilerleyeceğiz. 158 dairemiz var. İlk etapta bunun 30’una yakını satıldı. Ama zaten ana hedefimiz satış değil. Kiralama sistemiyle üyelerin istedikleri kadar burada kalabilmelerini hedefliyoruz.

Antwell’de evrensel ve engelsiz tasarım uygulamaları yapıldı. Tüm dairelerimiz istenildiği takdirde engelli bireylere uygun hale de dönüşebiliyor. Acıbadam’e bağlı acil durum butonlarının yanında güvenliğin altını çizen başka uygulamalar da var. Zeminlerimiz özel ve kaydırmazdır. Bütün hollerde, ortak alanlarda yürümeyi kolaylaştıran tırabzanlar mevcut.

Hizmet paketleriniz neleri kapsıyor?

Üyelerimiz için farklı hizmet paketleri planlıyoruz. Üç tip dairemiz olacak. Birincisi 1+1 yatak odası ve bir oturma alanının ve mutfağın olduğu dairelerimiz. 2+1 dairelerimiz de iki yatak odamız ve gene açık mutfaklı bir salonumuz olacak. Bir de standart daireler dediğimiz tek odalı banyosu içinde olan ama mutfağı olmayan yaşam ve oturma alanının aynı mekânda çözüldüğü dairelerimiz var. Standart hizmet paketlerimize haftada üç gün temizlik, aidat giderleri, bütün bu hizmetler, enerji giderleri dahil olacak. Yani burada üyelerimiz tek bir rakam ödeyecekler. İsteyen üyelerimiz ayrıca restoranda üç öğün yemeklerini de alabilecekler. Hem lezzeti hem sağlığı ön planda tutan menüler hazırlıyoruz. 

Gelişmiş ülkelerde yaygın da olsa Türkiye’de yeni bir hizmet bu…

Türkiye’de çünkü yaşlılara ya evde bakılıyor ya da huzurevinde. Başka seçeneğimiz yok. Bu sistemde aslında çok daha rahat bir yere taşınacaklar. Dilek Apartmanından Antwell’e taşınacaklar. Sırf yaş aldınız diye yaşam tarzınızı tamamen değiştirmek zorunda değilsiniz. Hayatı kolaylaştıran başka bir eve taşındığınızı düşünün. Dolayısıyla sadece üyelerimiz değil, çocukları da bu projeyi çok sevecek. Sağlıklı, konforlu, güvenli bir şekilde ve hayatın bütün yüklerinden arta kalan vakitte de yapmak isteyip yapamadıklarımıza vakit ayırabileceğimiz bir yaşam tarzı, iyi yaşam evleri.