SEKTÖRDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE ÜRETİM…

İnşaat sektörünün son yıllarda bulunduğu durumu değerlendirecek olursak; maalesef yanlış fizibiliteler, benzer projelerin tekrarı, ekonomik, sosyal ve politik konumun, kısaca  konjonktürün yanlış okunmasının  yanında, sektöre tecrübesiz birçok firmanın girerek gayrimenkul işine soyunması neticesinde arz talep dengesi bozulmuş ve bugün gelinen olumsuz durum ile karşılaşılmıştır.

Görünen o ki sektörde yeni olanlar çekilmeye ve bildikleri tecrübeli oldukları alanlara geri dönmeye başlamışlardır.  

Sektörde tecrübeli ve güçlü olanlar biraz daha yurtdışı işlere yönelerek bu zor günleri atlatmaya çalışırken, bir yandan stokları eritme faaliyetlerinde bulunurken, diğer yanda az da olsa piyasanın koşullarına uygun, farklı ve ihtiyaca yönelik projeler geliştirmeye başlamışlardır.

Ant Yapı olarak yurtdışında devam eden Rusya, İngiltere ve Amerika’daki işlerimiz artarak devam ederken, yeni pazarları ihmal etmeyerek yeni bölgeler araştırmaya ve geliştirmeye başladık.

Yurtiçinde ise ülkemiz için çok önemli bir açık olduğuna inandığımız, yalnız kalmadan sağlıklı yaş almayı hedefleyen ve Türkiye’de bir ilk olan “ANTWELL” projesini gerçekleştirdik. Önümüzdeki eylül sonu açılışını yapmış olacağız ki bu projemizde ihtiyaca yönelik olarak hem satış hem de kiralama yapılabiliyor. Bu konuda da konusunda uzman Acıbadem grubu ile çalışıyoruz.

Yine yurtiçinde geçtiğimiz yıl başladığımız Bodrum Aspat koyundaki kanallı tatil evleri ve otelden oluşan, içinde kendi marinası ve çarşısı olan konsept projemizi, daha önce geliştirdiğimiz Port Alaçatı projemizin daha gelişmiş bir versiyonu olarak sizlere sunduk. Ülke ekonomisindeki konjonktüre rağmen %50’nin üzerinde bir satış oranı yakaladık ve de satışlarımız artan bir hızla devam etmekte…  

Yine de Ant Yapı olarak biliyoruz ki, günümüz dünyasında olağanüstü bir proje hayal etmek ve onu hayata geçirmek yeterli değil.  Günümüz dünyasında sorumluluk, aynı zamanda böylesi bir projenin SÜRDÜREBİLİR olmasını da zorunlu kılıyor. Hem ekonomik, hem sosyal, hem istihdam, hem toplumsal refah, hem kültürel, hem biyolojik çeşitlilik ve çevresel etkiler göz ardı edilmeden düşündüğümüz bu projenin sürdürebilirlik adına örnek olacağını iddia ediyoruz ki sürdürebilirlik kavramı da; insanın etkileşim içinde bulunduğu çevrenin bozulmadan veya korunarak kültürel bütünlüğün, ekolojik süreçlerin, biyolojik çeşitliliğin ve yaşamı sürdüren sistemlerin idame ettirildiği ve aynı zamanda tüm kaynakların ikamet-ziyaret edilen bölgedeki insanların ve turistlerin ekonomik sosyal ve estetik gereksinimlerini karşılayacak şekilde ve gelecek kuşakların da aynı gereksinimlerini karşılayabilecekleri biçimde yönetildiği bir yaklaşım olarak tanımlanıyor.

Bu sebepler ile bir çok yönden örnek teşkil edecek “ANTHAVEN”  projemizin dünyanın sayılı projeleri arasına gireceğine olan inancımız tam. Belki dünyada benzer birkaç proje var ancak gerek konumu, gerek coğrafyası, gerek tarihi, gerek iklimi, denizi, kumu, güneşi kısaca bir çok özelliği ile böyle bir ülke dünyada yok, o yüzden de projemizin eşi benzeri yok diyoruz!  

Sürdürülebilirlik kavramının unsurlarını göz ardı etmeden yapılacak “ÜRETİM”in bu güzel ülke için yapılacak en büyük iyilik olduğunu düşünerek yolumuza devam ediyor, bu vesile ile bir kez daha projelerimize gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz destekler için tüm Ant Yapı dostlarına bir kez daha teşekkür ediyoruz.    

Görünen o ki sektörde yeni olanlar çekilmeye ve bildikleri tecrübeli oldukları alanlara geri dönmeye başlamışlardır.  

Sektörde tecrübeli ve güçlü olanlar biraz daha yurtdışı işlere yönelerek bu zor günleri atlatmaya çalışırken, bir yandan stokları eritmeye faaliyetlerinde bulunurken, diğer yanda az da olsa piyasanın koşullarına uygun farklı ve ihtiyaca yönelik projeler geliştirmeye başlamışlardır.

Ant Yapı olarak yurtdışında devam eden Rusya, İngiltere ve Amerika’daki işlerimiz artarak devam ederken, yeni pazarları ihmal etmeyerek yeni bölgeler araştırmaya ve geliştirmeye başladık.

Yurtiçinde ise ülkemiz için çok önemli bir açık olduğuna inandığımız yalnız kalmadan sağlıklı yaş almayı hedefleyen Türkiye’de bir ilk olan “ANTWELL” projesini gerçekleştirdik. Önümüzdeki eylül sonu açılışını yapmış olacağız ki bu projemizde ihtiyaca yönelik olarak hem satış hem de kiralama yapılabiliyor, bu konuda da konusunda uzman Acıbadem grubu ile çalışıyoruz.

Yine yurtiçinde geçtiğimiz yıl başladığımız Bodrum Aspat koyundaki kanallı tatil evleri ve otelden oluşan içinde kendi marinası ve çarşısı olan konsept projemizi daha önce geliştirdiğimiz Port Alaçatı projemizin daha gelişmiş bir versiyonu olarak sizlere sunduk.Ülke ekonomisindeki konjonktüre rağmen %50’nin üzerinde bir satış oranı yakaladık ve de satışlarımız artan bir hızla devam etmekte…  

Yine de Ant Yapı olarak biliyoruz ki, günümüz dünyasında olağanüstü bir proje hayal etmek ve onu hayata geçirmek yeterli değil.  Günümüz dünyasında sorumluluk, aynı zamanda böylesi bir projenin SÜRDÜREBİLİR olmasını da zorunlu kılıyor.Hem ekonomik, hem sosyal, hem istihdam, hem toplumsal refah, hem kültürel, hem biyolojik çeşitlilik ve çevresel etkiler göz ardı edilmeden düşündüğümüz bu projenin sürdürebilirlik adına örnek olacağını iddia ediyoruz ki sürdürebilirlik kavramı da; insanın etkileşim içinde bulunduğu çevrenin bozulmadan veya korunarak kültürel bütünlüğün, ekolojik süreçlerin, biyolojik çeşitliliğin ve yaşamı sürdüren sistemlerin idame ettirildiği ve aynı zamanda tüm kaynakların ikamet-ziyaret edilen bölgedeki insanların ve turistlerin ekonomik sosyal ve estetik gereksinimlerini karşılayacak şekilde ve gelecek kuşakların da aynı gereksinimlerini karşılayabilecekleri biçimde yönetildiği bir yaklaşım olarak tanımlanıyor.

Bu sebepler ile bir çok yönden örnek teşkil edecek “ANTHAVEN”  projemizin dünyanın sayılı projeleri arasına gireceğine olan inancımız tam, belki dünyada benzer birkaç proje var ancak gerek konumu, gerek coğrafyası, gerek tarihi, gerek iklimi, denizi, kumu, güneşi kısaca bir çok özelliği ile böyle bir ülke dünyada yok, o yüzden de projemizin eşi benzeri yok diyoruz!  

Sürdürülebilirlik kavramının unsurlarını göz ardı etmeden yapılacak “ÜRETİM”in bu güzel ülke için yapılacak en büyük iyilik olduğunu düşünerek yolumuza devam ediyor, bu vesile ile bir kez daha projelerimize gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz destekler için tüm Ant Yapı dostlarına bir kez daha teşekkür ediyoruz.    

Mehmet Okay
Yönetim Kurulu Üyesi