Ayna ayna, SÖYLE BANA

Mekâna ferahlık ve derinlik katan aynalar, dekorasyonun vazgeçilmez parçaları. Cesur ve yaratıcı yaklaşımlarla, aynalar evinizin her köşesine ışıltı katabilir.

Klasik, modern, minimal, country ya da eklektik… Dekorasyonunuzun stili hangisi olursa olsun evinizde aynalara daha çok yer açın. Günümüzde aynalar antre, banyo ve yatak odalarının dışında, salondan bahçeye kadar her alanda kullanılıyor artık ve mekâna şıklık, ışık ve öznellik katıyor.

Evin girişleri genellikle penceresiz ve karanlık olur. Aynalar kapının açılmasıyla birlikte içeri giren ışığı yansıtıp mekânı aydınlatır. Dar ve karanlık olan girişleri daha ferah gösterirler. Duvarları, dolap kapaklarını, hatta tavanı bile aynayla kaplayabilirsiniz.

Ortak yaşam alanı olan salonda ışık çok önemli. Duvara asacağınız tek parça büyük bir aynayla hem derinlik katıp salonunuzu olduğundan daha büyük gösterebilir hem de iki katı bir aydınlık sağlayabilirsiniz. Aynayı konsolun üstünde de, kanepenin arkasında da kullanabilirsiniz. Ya da daha küçük ve şık çerçeveli aynalardan oluşan bir duvar dekoru tasarlayabilirsiniz. Yaratıcı olmaktan söz etmişken, neden ayaklı şık çerçeveli bir ayna düşünmeyesiniz ki salonunuzda? Belki de büyükannenizden kalma devasa bir ceviz çerçeveli taş aynayı, eskitme tekniğiyle boyayıp duvara dayamayı? 

Küçük salonlarda bir duvarı tamamen aynayla kaplamak, mekânı daha büyük gösterirken ortama ışıltılı bir aydınlık katacaktır.
Küçük salonlarda bir duvarı tamamen aynayla kaplamak, mekânı daha büyük gösterirken ortama ışıltılı bir aydınlık katacaktır.

İyi bir uyku için ışığın en az olması gereken alan olan yatak odalarında ayna kullanırken mekânı ışığa boğmayacak çözümler düşünmek gerekir. Duvar boyu tek parça, konsol üstünde, hatta yatak başı olarak ya da ayaklı bir ayna da tercih etseniz ışığı çoğaltmamaya dikkat etmeli. Gardıropların kapakları iç ya da dış kapaklarını aynayla kaplamak iyi bir çözüm olabilir. 

Giysi odalarında ayna, dekorasyonun öne çıkan unsuru olabilir. Açık raf sisteminizin arkasını aynayla kaplamayı deneyin. O küçük ve karanlık odanın ferahladığına ve genişlediğine şahit olacaksınız. 

Koridorlarda tek parça ya da şık çerçeveli bir grup olarak kullanabileceğiniz aynaları bir tuval gibi düşünün. Öyle bir açı kullanın ki aynanız kapı ya da duvarları değil, evinizin şık bir karesini yansıtabilsin.

Banyolarda aynalar artık sadece lavabonun üzerine asılmıyor. Dar ve karanlık bir banyoyu, bir duvarını tamamen aynayla kaplayarak ferahlatabilirsiniz. Küvetinizin yaslandığı duvar, rafların arkası, hatta banyo kapısı da aynalar için yaratıcı alanlar olarak değerlendirilebilir.