Yaz sıcağında
CAZ ESİNTİSİ

26. İstanbul Caz Festivali için geri sayım başladı. Haziran ve temmuzda İstanbul’un dört bir yanında; parklarda, sokaklarda vapurlarda, gündüz ve gecelerde caz var. İstanbul’dan Bodrum’a, müzik her yerde. Sanat severlerin kaçırmaması gereken iki önemli sergi ise hem gözlere hem kalplere dokunan cinsten.

NÂZIM’A YOLCULUK
22 Haziran’a kadar / www.issanat.com.tr

İş Sanat Kibele Galerisi, 2 Mayıs-22 Haziran tarihleri arasında, Türk şiirinin büyük ismi Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamından kesitler taşıyan “Nâzım’a Yolculuk” sergisine ev sahipliği yapıyor. Şairin Selanik’ten Moskova’ya kadar uzanan büyük yolculuğuna eşlik etme çabası olan sergi, genç yaşından itibaren hayallerinin ve şiirin peşinden giden Nâzım Hikmet’in bilinmeyen yönlerine dair izler taşıyor. Şairin büyük ailesinden ve daha pek çok başka duraktan geriye kalan değerli mektup, fotoğraf, belge, yayın sergi için bir araya getirildi.

EROL EVGİN’LE 50 YIL
26 Temmuz / Bodrum Antik Tiyatro

Türk popunun yaşayan efsanesi Erol Evgin, sahnedeki 50. yılını Bodrum Antik Tiyatro’da “Erol Evgin 50. Yıl” konserinde sevenleriyle birlikte kutluyor. Usta sanatçı, bir yandan geçmişten günümüze altın şarkılarını seslendirirken bir yandan da bu şarkıların arasına müzik yaşamından anılar, anekdotlar, şiirler ve şakalar katarak hazırladığı eşsiz şovuyla izleyenlerine doyumsuz ânlar yaşatacak. Konserinde dört neslin birlikte söylediği, anılarımıza fon müziği olmuş altın şarkılarını seslendirecek olan Erol Evgin’e, özel orkestrası eşlik edecek.

CAZA DOKUNAN ELLER İSTANBUL’DA
29 Haziran-18 Temmuz / www.iksv.org

İstanbul Caz Festivali, cazın usta isimlerinden güncel müziğin tanınmış ekiplerine, yeni keşiflerden sevilen yıldızlara, farklı mekânlarda gerçekleştirilecek 50’nin üzerinde konserle, bu yaz da haziran ve temmuz aylarında keşiflerle dolu bir festival deneyimi yaşatacak. Festival bu yıl da Kamasi Washington’dan Snarky Puppy’ye, José James’ten Jacob Collier’e kadar cazın pek çok efsane ismini ağırlayacak. Bu yıl da festivalin ücretsiz etkinlikleri kapsamında gelenekselleşen “Parklarda Caz” konserleri ile Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatan “Gece Gezmesi” ve minik caz severlere yönelik “Çocukça Bir Gün” etkinlikleri devam ediyor. Efsaneleşmiş “Caz Vapuru” da dokuz yıl aradan sonra yeniden Boğaz seferine çıkıyor.

MÜREKKEPTEN: ÇİN GÜNCEL SANATINDAN YORUMLAMALAR
11 Nisan-28 Temmuz 2019 / www.peramuzesi.org

Mürekkep resim geleneğinin farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi, çalışmalarını Çin’de sürdüren 13 sanatçının yapıtlarını bir araya getiriyor. Sanatçıların sergide yer alan çalışmaları, kâğıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemelerin kullanımından öte mürekkebin kültürel ruhunu taşıyor. Küratörlüğünü Karen Smith’in yaptığı sergideki yapıtlar, manzaralar, doğal formlar, kaligrafi gibi mürekkep resminin alışılageldik konularını yansıtırken kadim tarihi boyunca Çin kültürünün dinamiği mürekkebe dair geleceğin olasılıklarını ve bu güçlü geleneği nasıl zenginleştirdiğini de vurguluyor.