Balkon
BAHÇE ZAMANI

Yazla birlikte balkon ve bahçe sezonu da açılmış oldu. Açık havada kahvaltı, kahve ya da akşamüstü çayları ayrı bir keyif. Ya da şehrin uykuya çekildiği saatlerde bir kadeh şarap eşliğinde yıldızları seyretmek…

Bahçe ya da balkonları yaza hazırlamak için öncelikle, dolap ve raflardan şık bir depolama alanı tasarlanmalı.

Peki, ama bahçeleriniz ya da balkonlarınız yaza hazır mı? Yazın daha fazla vakit geçireceğiniz bahçe ve balkonlarınıza hâlâ el atmadıysanız sizin için hazırladığımız bu yazıya göz atmadan geçmeyin.

İşe, balkonu boşaltmakla başlayın. Eğer kış aylarında duruversin şurada diye yığdığınız eşyalar varsa, önce onları kaldırın. Tabii bu durum, bahçeler için de geçerli. Eğer o fazlalıkları kaldıracak bir depolama alanınız yoksa, balkonunuzun ve bahçenizin bir köşesine koyacağınız uygun büyüklükte bir dolabı ya da rafı şık bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Balkon ve bahçelerinizi boşalttıktan sonra ilk işiniz boya olmalı. Duvarlar, parmaklıklar, çitler, size neşe ve enerji veren canlı renklere boyanmalı önce. Sonra da zemini düzenlemek gerek.

Balkonunuzun ya da bahçenizin oturma alanı olarak kullanmayı planladığınız kısmının zeminini, ahşap yer döşemeleriyle ya da seramiklerle yenileyebilirsiniz. Bahçe marketlerdeki onlarca seçenekten biri mutlaka gözünüze hoş görünecektir. Bahçenizde varsa kalan kısmı çimlendirebilirsiniz. Sarmaşıklar ve rengârenk çiçekler bu açık hava mekânlarına apayrı bir şıklık ve enerji getirecektir.

Balkonunuzda da bahçenizde de bir keyif köşeniz olmalı. Minimal bir bank da olur, evde görmek istemediğiniz bir koltuğunuzu kaplatmanız da. Basit bir şezlong ya da hamak ise size her an tatil hissi verecektir.

Yaratıcılığınızı harekete geçirin. Size mutluluk veren bir açık hava mekânı için alışkanlıkların dışına çıkmaktan korkmayın. Mesela, kim demiş bahçede kristal bir avize, dev bir ayna ya da antika bir koltuk olmaz diye. Ya da eski küvetinizden çiçek saksısı, saksılardan aydınlatma… Veya bahçenizi, balkonunuzu ya da terasınızı açık hava sinemasına neden dönüştürmeyesiniz? Kurtulmak istediğiniz kimi eşyalarınıza bir şans verin. Cesur olun, yenileyin, dönüştürün. Aydınlatmayı ise hiç es geçmeyin.

Bunlar size yük geliyorsa, tabii ki balkon ve bahçe mobilyalarında seçenek de çok. Hasır, rattan, ferforje ya da ahşap ürünler her zevke her bütçeye hitap ediyor. Mobilyaya para vermek istemiyorsanız imdadınıza minderler yetişecek. Büyüklü küçüklü minderlerle hem bahçenizde hem de balkonunuzda pekâlâ çok şık bir atmosfer de yaratabilirsiniz