SPOR …

EQ dergimizin bu sayısında hem Olimpiyat Oyunları hem de Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Haziran, Temmuz, Ağustos ayları boyunca sürmesinin yanında çok hareketli, heyecanlı ve güzel bir yazın bizi beklediğini de düşünerek, spor konusunu geniş bir şekilde işleyelim dedik…

Bu arada yoğun bir seçim sürecinden geçtik. Ekonomik, sosyal, siyasal birçok çalkantılar yanında bölgemizde maalesef çok üzücü olaylar devam etmekte. Bu konjonktür içerisinden biraz çıkarak sporun faydalarına değinerek her şeye rağmen ve her anlamda sağlıklı kalmanın yollarına bakalım istedik.

Sporun hem bedensel ve fiziksel hem de zihinsel olarak birçok faydalarının olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Bedensel olarak öncelikle kilo kontrolü sağlayarak dayanıklılığı artırırken, metabolizmayı hızlandırmak, kan dolaşımını iyileştirmek, başta kalp olmak üzere birçok organın çalışmasını düzenlemek… Kısaca yaşlanma sürecini yavaşlatmasının yanında yaşam kalitesinin yükselmesini; daha aktif, enerjik ve mutlu bir yaşam sürmemize de olanak sağlar.

Bu faydalarının yanında zihinsel faydalarına bakacak olursak, beyin fonksiyonlarını geliştirir, hafızayı güçlendirerek unutkanlık riskini azaltır, endorfin hormonu salgılamasıyla stresi azaltır, özgüveni artırırken daha pozitif olmamıza, kısaca genel ruh halinin iyileşmesine yardımcı olur.

Spor yapmanın sosyal faydaları açısından bakarsak, yeni insanlar ile tanışabilir ve sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz. Birlik ve dayanışma duygunuzu geliştirip farklı kültürlerden ve yaş gruplarından insanlarla iletişim kurma fırsatı bulabilirsiniz. Böylece, daha hoşgörülü ve anlayışlı olmanıza da yardımcı olur.

Araya bir de konu ile ilgili spor fıkrası ekleyelim: Malum, bizim Temel ile Dursun futbolcuymuş ve aralarında çok sevdikleri spor hakkında konuşurken Dursun “Temel acaba öbür dünyada futbol var mıdır?” diye sormuş. Temel “Ne bileyim uşağım” demiş. Dursun “O zaman kim önce ölürse ötekine mektup yazsın” demiş ve Dursun ölmüş. Temel’e mektup gelmiş, “Temelim sana bir iyi bir de kötü haberim var. İyisi burada futbol vardır, kötüsü bu haftaki maçın kadrosunda sen de varsın…”

Spor kulüpleri ve takımları insanları ortak bir amacın etrafında bir araya getirerek yeni arkadaşlıkların oluşmasını sağlar, ki gerek yurtiçi organizasyonlar gerekse yurtdışı organizasyonlar bu amaca hizmet eder.

Bu bağlamda Atamızın “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”, “Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim”, “Bir milletin sporda gösterdiği azim onun geleceğini yükseltir” gibi spor ile ilgili veciz sözlerini hatırlamadan geçemeyeceğiz.

Yukarıda bahsettiğimiz, bu yaz gerçekleşecek tüm spor müsabakalarında sporcularımıza başarılar dilerken, önümüzdeki günlerde gelecek hem Kurban Bayramınızı hem de evlerimizin direği babalarımızın gününü kutlar, spordan da uzak kalmamanızı özellikle hatırlatırız. Sebebini yukarıda birçok yönüyle açıkladığımız gibi…

“Vücudunuza iyi bakınız çünkü yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orası”.

MEHMET OKAY
Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın