“Resimlerim sayesinde hayatı daha derin yaşıyorum”

13 yıldır Bomonti’deki Anthill Residence’da yaşayan komşumuz Ömer Çelik’i yakından tanıdık. Otuzbir yıl Alarko Holding’de çalışan, finansman grup başkanlığı yapan Çelik, aynı zamanda ciddi bir sanat meraklısı

Ömer Çelik ülkemizin kuzeydoğusundaki en güzel şehirlerimizden Artvin’de doğdu ama daha küçük yaştayken ailesiyle Ankara’ya yerleşti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazanmasıyla İstanbul yaşamı başladı. Finans master’ı yaptı ve iş hayatına atıldı.

13 yıldır Anthill Residence’da yaşayan Çelik’in, Kanada’da yaşayan iki kızı var.

Ömer Bey, önemli bir iş yaşamı geçmişiniz var. Öncelikle bunun hikayesini dinleyelim mi sizden?

Tabii. Master yaparken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde çalışmaya başladım. Sonra Emlak Kredi Bankası’nın açmış olduğu,1.600 kişinin katıldığı mali analiz uzmanlığı sınavını dereceyle kazandım. Üç yıl çalıştım sonra Netaş’a (northern elektrik) geçtim. Üç yıl da orada çalışıp Alarko Holding’e mali tahlil uzmanı olarak geçtim. Rahmetli Dr. Üzeyir Garih’in önerisi ile kurulan Mali Analiz ve Değerlendirme departmanının kuruluşunda yer alan 3 kişiden biriydim ve Alarko Holding Sanayi şirketlerini incelemek için mali analiz ölçme tekniklerini geliştirip şirketlerimizi değerlendiriyor, mali-finansal durum analizleri ve verimlilik incelemeleri yapıp üst yönetime bilgi veriyor, şirketlerde gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını izliyorduk. Bu sırada dilimi geliştirmek için 6 ay İngiltere’ye gittim. Dönüşte holding finans departmanından gelen teklif üzerine finansa geçtim. Toplam 31 yıllık Alarko çalışma hayatımın 28’i yılı finans departmanındaydı.

Çok uzun bir süre, müthiş bir tecrübe… Biraz detay verir misiniz?

Finansman Grup Başkanıydım. Alarko’da Dr. Üzeyir Garih ve İshak Alaton gibi dahi derecesinde zeka sahibi,ahlaklı, güvenilir, iyi iş adamı hasleti gösteren insanlarla ve yine aynı hasletleri fazlasıyla gösteren CEO Ayhan Yavrucu Bey’le çalışma şansını elde ettim.

Büyük miktarda nakit yönetirken birçok büyük projenin de finansmanını tamamladım.

Aynı zamanda topluluğun tüm sigorta işlerinin organize edilmesinden ve yatırım teşvik işlerinden de sorumluydum.

Alarko Yatırımcı İlişkileri yöneticisiydim. Bu vesileyle 20 yıl boyunca Amerika, İngiltere, İskandinav ülkeleri ve Avrupa’da ayak basmadığımız yer kalmadı.

İş hayatına yeni atılan ya da atılacak olan gençlere tavsiyeleriniz olur mu?

İnandığım şey şu: Eğer idealleriniz, hayalleriniz, hedefleriniz ile yanı sıra bunları gerçekleştirme azmi ve iş bitirme, bir yerlere ulaşma heyecanınız varsa, biraz da şans faktörü yanınızdaysa, o hedefe kesinlikle ulaşırsınız. Dirençli, yılmayan, savaşan, karşılaştığı kötü şeyler karşısında yıkılmayıp başarmak için iyice hırslanan genç arkadaşlarımız verdikleri mücadele ve emeklerinin karşılığını alacaklardır. Ama her zaman çalışkan olmak, daha da çalışkan olmak ve yine çalışkan olmak şart. İstikrarlı, düzenli biri olmak, işi her zaman özel yaşantının önünde tutmak, adil, güvenilir biri olmak ve en önemlisi de iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmak gerekiyor. Normal zeka sahibi her arkadaşımız çok yukarılara tırmanabilir. Yeter ki yukarıda saydığım özelliklerin yüzde 70’ine sahip olsunlar.

Çok zeki insanlarla çalıştım. Ama ayakları yere basmayan, olmayacak hayaller peşinde koşan birçok zeki çalışanın telef olduğunu, silinip gittiğini de gördüm.

Sanata özel ilginiz var bildiğimiz kadarıyla…

Çocukken elime ne alsam çalıyordum kendi kendime. Sazda ilerledim, üniversitede radyo evinde önemli bir hocadan 4 yıl ders aldım, teorisini ve usullerini öğrendim. Sonra kızımı gitara başlatmıştım. Ben de o vesileyle başladım. O bıraktı, ben devam ettim. Bu konuda ilerlerken sevdiğim resim, poster, ne bulsam duvarlara asıyordum. Daha sonra antikacıları, galerileri gezmeye başladım. Yavaş yavaş yağlı boya tablo almaya başladım ama çok bilinçsizdim. Daha sonra sanat kitapları almaya ve okumaya başladım. Kütüphanemde resim sanatına ilişkin bazıları çok az bulunan yüzlerce kitap var.

Sonra ressamlar, galeriler ile ilişkiler… zamanla alıp beğenmediğim eserleri elden çıkarıp daha iyilerini almaya başladım. Artık yüzlerce online müzayede, her akşam onlarca canlı Instagram müzayedeleri var. Her keseye uygun resimler canlı alıcı buluyor. 1.000 TL’den 5 milyon TL’ye kadar… Artık beğenmediğiniz ya da soğuduğunuz eseri elden çıkarma şansınız çok yüksek. Bu nedenle resim sanatı ile ilgilenen kitle inanılmaz arttı.

Resme yeteneğim yok ama resim sanatını çok seviyorum. Asılı eserlerim beni alıyor, başka yerlere götürüyor. Hayatı daha derinlemesine yaşıyorum resimlerim sayesinde.

Resme ilgi duyanlara ipuçları vermek ister misiniz?

İyice öğrenmeden, hissetmeden, araştırmadan eser almayın. Sevmediğiniz resmi, sadece bu resim para kazandırır düşüncesiyle de almayın. Duvara asıp seyrederken keyif aldığınız eseri almalısınız. Bir ressamın eserini alırken, o ressamın hangi dönemlerden geçtiğini, nereye evrildiğini hissedebilmek için iyice izlemelisiniz resimlerini.

Mümkünse ucuz resim almaktansa iyi para verip ressamın en iyi eserini almaya gayret göstermelisiniz. Resim çok çok iyi bir yatırım aracı aynı zamanda. Yeter ki doğru eseri alın. Ve bunun uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu unutmayın.

İş için çok seyahat etmişsiniz. Genel olarak seyahat etmeyi seviyor musunuz?

Ömrüm birçok ülkeyi defalarca gezerek geçti. Çoğu iş seyahatiydi ama sadece gezmek için onlarca kez gittiğim ülkeler de oldu. Gidip kaldığım, kültürünü öğrendiğim ülkeler oldu. Bazı ülkeler tabiat, yaşam biçimi, düzen ve yaşam kalitesi acısından güzelken bazı ülkelerde ise sevecen, daha ılımlı, anlayışlı, hoşgörülü insan yapısı etkiliyor ve çekiyor beni. Amerika, özellikle New York vahşi kapitalizmin sert yüzünü hissettirirken, Uzak Doğu ülkelerinden Endonezya, Malezya, Tayland da inanılmaz güleryüzlü, sıcak, hoşgörülü insan motifiyle karşılaşıyorsunuz. Rusya ve eski Rus Cumhuriyetleri’nde inanılmaz bir tarih görürken, sert bir insan tabiatı ve sert bir iklimle karşılaşıyorsunuz. Brezilya’da fakirliği hissederken diğer taraftan sıcak iklimde yetişen sıcak insan tabiatını görüyor, oradan İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde kibar ama mesafeli, soğuk insanlara doğru yol alıyorsunuz.

Antyapı ile tanışmanız nasıl oldu?

İşyerimde bir bankadan gelen bir maili gördüm. Şişli Bomonti’de Ant Yapı’nın yaptığı 2 kuleye finansman sağlıyordu. Geldim, Mehmet Okay Bey’le görüştüm. O zamanlar proje yeni başlamıştı. Ben Ulus’ta, Akmerkez yanında bir sitede oturuyordum ve iş çıkışı spor salonuna gidip gelmek ızdırap haline dönüşmüştü. Anthill’de spor salonu, yüzme havuzu, kapalı otopark, depo ve SPA olması, spordan çıkınca dış hava ile temas etmeden daireye çıkılıyor olması büyük bir konfor diye düşündüm. Hem baktım, şehrin sıfır noktasında. Sağolsun Mehmet Okay Bey de çok yardımcı oldu bana ve daireyi aldım. 2010 yılında taşındım.

Birçok kişi Anthill’e geldi ama kısa süre içinde ayrıldı. Arap nüfus ve özellikle üst kısımların otel olması dezavantaja dönüşmüştü. Ama Anthill yönetimi önerilerimizi dinledi. Bizleri rahatlatacak birçok uygulamayı hayata geçirdi. Ben kalmaya karar verdim ve gerçekten son derece mutluyum burada. Çünkü Ant Yapı bence çok iyi mimarlarla çalışıyor ve dairelerin iç kullanım kolaylıkları çok iyi. Gerçekten yaşanabilir alanlar yaratmışlar. Hizmetten, güvenlikten, teknik servisten, temizlikten çok memnunum.

Bence başaramadıkları ve bizleri mutsuz eden tek yer, aşağıda, çarşı alanlarındaki kiracı, restoran ve kafelerin kalitesizliği. Sürekli yukarıdaki kafelere çıkmak zorunda kalıyoruz.

Ant Yapı’nın diğer projelerini inceleme şansınız oldu mu?

Ant Yapı’nın birçok projesini takip ediyorum. 2018 yılıydı sanırım, Bodrum Anthaven projesinden yer almak için Mehmet Okay Bey görüştüm. Kaporayı hazırladım. Tam o sırada dolar krizi patladı. Panik oldum, kaporayı veremedim. Sonrasında Anthaven’a birçok kez gittim. Anthaven’daki restoran ve cafeleri görünce Anthill’de de daha iyisi yapılabilir diye düşündüm. Son derece kaliteli seçimlerdi. Ama sonuç olarak artıları eksilerinden çok çok fazla bir proje bu. O yüzden birkaç daire aldım. Başka bir yere taşınmayı da düşünmüyorum. Sonuç olarak kendimi güvende hissettiğim, ihtiyaç halinde birçok kişiye anında ulaşacağım, her tür problemimi anında çözen, çözüm odaklı bir çalışan kitlesi ile olmaktan çok memnunum.

Bir cevap yazın