BAHAR TATİLİNİN TADI BAŞKADIR

Bahar ha geldi ha geliyor… Bu dönem ılık havaların tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir seyahat zamanı. Dallar tomurcuklanıyor, doğa uyanıyor, güneş var ama yaz gibi kavurucu değil. Üstelik konaklama ve yol masrafları yaza oranla çok daha makul. Tatil beldelerinde yaşayan yöre halkı ise uzun süren kıştan sonra size çok daha otantik bir deneyim yaşama imkanı sunuyor. Ülkemizden ve yurtdışından en iyi bahar tatili rotalarını seçtik. Şimdiden bilet bakmaya başlayın…

Defne Akman

Tarih meraklılarına Sagalassos

Burdur’un Ağlasun ilçesine 7 km uzaklıktaki Sagalassos Antik Kenti’ne sıcaklar bastırmadan gidin. Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos’ta Antoninler Çeşmesi, Hadrian Çeşmesi, Tiyatro ve anıtsal bir yapı olan Kuzey Batı Heroon’u mutlaka görün. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, Roma İmparatorluğu’nun önemli şehirlerinden Sagalassos’tan gelen birçok eserin Burdur Müzesi’nde sergilendiğini, bunlar arasında Marcus Aurelius heykelinin baş, bacak ve ayak kısmının da bulunduğunu belirtelim. Hazır bölgeye gelmişken ülkemizin en derin üçüncü gölü olan, temizliği ve berraklığı ile göz kamaştıran Salda Gölü’nü ve civardaki lavanta tarlalarını gezebilirsiniz.

Birgi Köyü’nde sakin bir gezinti

Ödemiş’e bağlı Birgi Köyü, taş evleri, camileri, konakları ve asırlık çınarları ile şirin bir köy. Frigler, Lidyalılar, Persler ve Bizanslılar’a ev sahipliği yapmış olan Birgi, UNESCO tarafından 2012’de Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklendi. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Pyrgion adıyla bilinen Birgi, İzmir merkezden 110 km uzaklıkta. Türbeleri ve tarihi hamamları ile ünlü Birgi’de Aydınoğulları Beyliği zamanından kalan Güdük Minare’yi görebilir, Çakırağa Konağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ödemiş’in ipek şallarından satın alabilir yorulduğunuzda ise Tarihi Meydan Kahvesi’nde bir çay içebilirsiniz.

Ödemiş Kadınlar Pazarı’nda el emeği göz nuru

Her Cumartesi Ödemiş’te kurulan Kadınlar Pazarı’nda el emeği göz nuru ürünler satılıyor. İzmir ve çevresinden çok ziyaretçisi var. İğne oyası örtüler, takılar. Tığ işi çantalar, Gelincik şurupları, yöresel süt ürünleri, ne ararsanız bulabilirsiniz. Ayrıca buraya günlük turlar da düzenleniyor.

Kuzey Ege’de Ot Zamanı 

Tarihi Rum evleri,  Cunda Adası, çarşısı, Şeytan Sofrası, Badavut Sahili ile Ayvalık çok sevilen bir yazlık belde. Baharda henüz deniz soğuk olduğundan bölgenin başka güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Kış yağmurlarının ardından yüzlerce çiçek, bitki ve otun yeşerdiği Kuzey Ege’nin leziz otlarının tadına bakmak için çok güzel bir fırsat. Kavurmasıyla, salatasıyla Ege sofralarının eksiksiz bir parçası olan bu özel lezzetleri civardaki restoranlarda tadabilirsiniz. Arapsaçı, istifno, kazayağı, ebegümeci, cibes, şevket-i bostan, yabani kuşkonmaz, hardal otu, hindiba, kaya koruğu, turp otu sizleri bekliyor. Perşembe günleri kurulan pazardan çeşitli otlar alıp evinizde kendi ağız tadınıza göre de yapabilirsiniz.

Yeniçarahori – Küçük Köy 

Küçük Köy ya da tarihi adıyla Yeniçarahori, Fatih Sultan Mehmet Midilli Adası’nı aldıktan sonra yeniçerilerin yerleştirildiği bir köy. Adını da buradan alıyor. Uzun yıllar Rumların yaşadığı köyün mübadele sonrasında sakinleri ise Boşnaklar. Bugün burası içinde sanat atölyelerinin bulunduğu hem Rum hem de Boşnak esintilerini görebileceğiniz, rahatlıkla bir yarım gün geçirebileceğiniz otantik bir yer. Agia Athanasiu Kilisesi’ndeki Göç Müzesi’ni gezebilir, galerilere göz atabilirsiniz. Acıktığınızda ise civardaki lokantalarda Boşnak yemeklerinden ribitsa, potoplika ya da boşnak böreğini deneyebilirsiniz.

Enginar Zamanı

Urla, Çeşme, Karaburun, Balçova, Mordoğan’da üretilen sakız enginarını tatmanın tam mevsimi. 28-30 Nisan tarihlerinde Urla’da düzenlenen Uluslararası Urla Enginar Festivali’nde workshop’lara katılabilir, bugüne kadar hiç denemediğiniz farklı enginar yemeklerini tadabilirsiniz.

Milan Tasarım Haftası 15-21 Nisan 2024

Müzeleri, sanat galerileri, moda evleri ile Milan dünyanın kültür başkentlerinden biri. Bu sene 16.’sı düzenlenen tasarım haftası, Rho Fiera’da gerçekleşecek. Etkinliğin ana teması yaratım ve tasarım süreçlerinde sürdürülebilirlik ilkesiyle hareket edilmesini vurgulayan “Materia Natura”. Tasarım dünyasının son yeniliklerini ve genç yeteneklerin işlerini keşfetmek için harika bir fırsat. Kentin her yerine yayılmış etkinlikler ve enstalasyonlar sayesinde ufkunuz açılacak.

Amsterdam Lale Festivali 21 Mart-12 Mayıs 2024

Hollanda’ya geldiğinizde yılın her zamanı çiçekçilerde laleleri görmeniz mümkün. Ancak onlar seralarda yetişen laleler. Doğal ortamında yetişen laleleri ise ancak baharda görebilirsiniz. Amsterdam’a yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Keukenhof bahçelerindeki laleleri mayısın ortasına kadar görebilirsiniz. Ayrıca 20 Nisan’da canlı müzik grupları, interaktif performanslar da olan Bloemenscorso çiçek geçit törenine tanık olabilirsiniz.

Sakura Sezonu-Japonya

Japonya’da kiraz çiçekleri sezonu martta başlayıp mayısa kadar sürüyor. Martta Shinjuku Gyoen Milli Parkı’nda, Fiji Dağı civarında Nisan’da ve Hokkaido’daki Sapporo Park’ında bu doğa harikasının tadını çıkarabilirsiniz. Ueno Park’taki kiraz çiçeği festivaline her yıl binlerce insan katılıyor. Ancak tam olarak kiraz çiçeklerinin ne zaman açacağı bilinmediğinden bu festivallerin tarihi şimdiden belli değil, takipte kalmanızda fayda var. Birçok turist ayrıca bu güzelliğe bisiklet rotalarını takip ederek tanık olmayı seçiyor. Seto İç Denizi kıyısı boyunca 70 km’lik bisiklet yolu Shimanami Kaido bunun için güzel bir seçim.

Atina’da keyif zamanı

Bahar, Atina’yı ziyaret etmek için en ideal zaman. Hemen belirtelim 18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Arkeolojik Alanlar günü. O gün Akropolis ya da Arkeoloji Müzesi gibi çok görmek istediğiniz yerleri ücretsiz olarak görebilirsiniz. Hazır gitmişken Benaki Müzesi, Kiklad Sanatı Müzesi’ni de gezmeyi ihmal etmeyin. Atina, kimi şehrin merkezinde kimi uzak mahallelerde olmak üzere açık hava sinemalarının yaşadığı bir kent. Bu fırsatı kaçırmayın. Plaka’daki Cine Paris ya da 1930’lardan bu yana devam eden ve Yunanistan’ın en eski sinemalarından biri olan Thiseion açık hava sineması için güzel seçenekler. Elbette Exarchia ya da Petralona’daki asmaların altına kurulu tavernalar, restoranlar, kafeler ve barlar sizi bekliyor. Daha şık ve kentli bir deneyim yaşamak için ise Kolonaki ve Pangrati var. Ayrıca Atina’da bahar, festival demek. 27 Mayıs-6 Haziran’da Atina Caz Festivali, 12-13 Mayıs’ta ADD elektronik müzik festivali ve aralıklı olarak 10 Mayıs’tan 26 Mayıs’a kadar süren, tüm hatırı sayılır restoranların katıldığı Atina Sokak Yemekleri festivali sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın