Deniz, kahve ve sanat bir arada

Bodrum’daki Anthaven projemizin çarşısında yer alan komşumuz, Karabatak kahve dükkanı, bu yaz bünyesine Karabatak Gallery’yi de ekledi. Karabatak’ın kurucusu Ali Cenk Gökhan’ı yakından tanıdık ve hikayesini dinledik.

ÖZGE CÜCEOĞLU

Anthaven projemiz, Aspat Koyu’nda her geçen yıl gelişip zenginleşiyor. Kendine özgü bir karaktere, kimliğe ve hikayeye sahip olan bu özel projemizde her komşumuz, kanal evleri olan küçük bir balıkçı kasabasında yaşar gibi hissediyor. Kendi tekne parkı, sahili, çarşısı, restoranları, kafeleri ve oteliyle bu ‘küçük sahil kasabası’nda yaşayanlar ve ziyaret edenler, büyük şehir konforundan ve alışkanlıklarınızdan da uzak kalmıyor. 

Çarşımızdaki özel mekanlar arasında yer alan kahve dükkanı Karabatak Aspat ve ‘karşı komşusu’ Karabatak Sanat Galerisi; plajı, lüks ve konforun bir araya geldiği imkanlarıyla Bodrum’un gözdesi Anthaven’da tatil yapan kahve müdavimleri ile sanatseverlerin uğrak yeri oldu. İstanbul Karaköy’de doğan Karabatak’ın kurucusu ve sanatsever Ali Cenk Gökhan, sanat galerisine başlarken amatör bir ruhla yola çıktıklarını belirtiyor. Gökhan, küçük yaştan itibaren topladığı eser ve objeleri değerlendirme fikriyle yola çıkmış… Kafede mis kokulu kahveleri, galeride ise orijinal sanat eserleriyle Anthaven’a zenginlik katan komşumuz Ali Cenk Gökhan ile konuştuk. 

Ali Bey, sizi daha yakından tanıyabilir miyiz? Ant Yapı dostlarına kendinizi nasıl anlatırsınız?

İstanbulluyum. Kadıköy Anadolu Lisesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde eğitimimi tamamladıktan sonra yurtdışında dış ticaret yaptım. Evliyim, çok tatlı bir oğlum var. Kişisel zevklerim arasında cin ve kahve içmek var. Bu arada bir cin koleksiyonum da var. Karabatak Coffee Shop’larımızı biliyorsunuz zaten. Sanata ilgim ise küçük yaşlardan itibaren başladı. Koleksiyonculuk yapmayı sevdim. Yurtiçinde ve dünyanın çeşitli yerlerinden; özellikle Rusya, Ortadoğu, Avrupa, Amerika dahil gittiğim her yerden çeşitli eserler ve objeler topladım. Bir iki depo dolusu eser ve obje var. Bunları kafelerimizde sergiliyoruz. Galeri fikri de buradan çıktı. Bunları sergiler miyiz, nasıl sergileriz derken Anthaven da bizi destekledi.

Bodrum Anthaven’da yer alan Karabatak Gallery, sanatseverlerin ilgisini çeken bir mekan. Mekanın oluşum hikayesini biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? 

İlk kez 3 yıl önce Aspat  Anthaven’da kahve dükkanımızı açtık. Devamında da ikinci bir istasyon eklemek istedik. Ama bu kez kahve olmasın, insanlara geldiğinde sanatla ilgili bir şeyler de sunalım istedik. Anthaven’daki kapalı alan da çok büyüktü. Yeme içme yerlerinden farklı olarak sanat galerisi olsun istedik. Anthaven da bize bu konuda destek verdi. 

Kafenin ve galerinin ismi olan ‘Karabatak’ nereden geliyor?

Karabatak benim lakabımdı. 1990’larda dış ticaret yaparken o zamanlar cep telefonu bu kadar yaygın değildi. Var olan bir cep telefonu şarjı ise üç saat dayanıyordu. Gittiğim bölgelerde cep telefonu ve internet olmadığı için bir gün Moskova, üç hafta sonra Beyrut, dört hafta sonra Tahran, sonra İstanbul, oradan Belgrad derken bana ‘Karabatak’ gibisin derlerdi. Lakap oradan geliyor. Bunu da 2010 yılında Karaköy’deki kahve dükkanımızı açarken kullandık.

İş seyahatlerimde, Moskova, üç hafta sonra Beyrut, dört hafta sonra Tahran, derken bana ‘Karabatak’ gibisin derlerdi. Lakap oradan geliyor.

Bu galeride misafirlerinizi hangi tarzda özgün sanat eserleri bekliyor? Bu yaz edindiğiniz deneyimlerinizi anlatır mısınız?

Asıl işimiz yeme, içme ve kahve sektörü. Bu alanda çok yeniyiz. Galeri işini deneysel olarak, yani yaparken bir yandan çevremizdeki tanıdıklarımızdan aldığımız fikirleri de katarak öğrenmeye çalışıyoruz. Amatör bir ruhla başladık. Burası büyük şehir olmadığı için belirli bir ziyaretçi kitlesi bulunmuyor. Sonuçta bir tatil beldesi ve plajı var. İlgi gören eserler de daha gezme odaklı. Bu nedenle galeriye gelen ziyaretçilerimiz kahvesini ya da içkisini içerken daha iç açıcı şeyler görmek istiyor. Örneğin doğa, deniz, modern çizgiler içeren, bu tarz eserler büyük ilgi görüyor. 

Ant Yapı ile işbirliği içinde olmak sizin için nasıl bir deneyim?  

Ant Yapı ile ilk kez 3 yıl önce tanıştık. Bu süre içinde birbirimizi tanıdık. Çok uyumlu bir birliktelik oldu. Firma olarak çok kaliteli, iyi ve modern çizgide çalışan bir firma. İnsan kaynakları olarak da kaliteli bir ekiple çalışıyor. Birlikte çalışmaktan çok memnunuz. Sanata verdikleri destek olsun, kendi alt firmalarına verdikleri destek olsun, hep kaliteye yönelik oluyor. Ant Yapı ile çalışmayı herkese tavsiye ederiz. 

Bir cevap yazın