CUMHURİYETİMİZİN 100.YILI KUTLU OLSUN!

Bu yıl 29 Ekim tarihinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. 

Atamızı minnet ve şükran ile yad ederken, Cumhuriyet üzerine düşüncelerini bir kez daha hatırlamak ve bu gururu hep beraber yaşamak adına paylaşmak istedik ki; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünden hareketle konunun önemini vurgulayarak yola çıkmış… “Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıkî uygulamasını sağlayan yönetim şekli cumhuriyettir”, “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir” demiş. Ayrıca, “Milli kararlılık ve bilincin değerli eseri olan aziz cumhuriyetin, bugünkü ve yarınki kuşağın demir ellerinde her an yükseleceğine ve yaşayacağına güvenim tamdır” diyerek bu gururu ve büyük sorumluluğu tüm vatandaşlarıyla paylaşmış. 

Atamızın sayfalara, kitaplara sığmayacak kadar derin olan demokrasi ve cumhuriyet kavramları üzerine düşüncelerinin özünü aktarıyor bu sözler… 

1926 yılında İzmir’de kendisine yönelik düzenlenen suikast girişimi üzerine aşağıdaki sözlerle meseleye son noktayı koymuş: 

Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlatlarından oluşan büyük ordumuzun vicdanında, akıl ve bilincinde kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan doğmuş ilkelerimizin, bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf beyinli bahtsızlardır. Bu gibi bahtsızların, Cumhuriyet’in adalet ve kudret pençesinde layık oldukları davranışla karşılaşmaktan başka talihleri olamaz. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır ve Türk milleti güvenlik ve mutluluğun kefili olan ilkelerle, uygarlık yolunda duraksamadan yürümeye devam edecektir.” 

Bugün, Cumhuriyetimizin ilanından tam 100 yıl sonra, çağımızın gelişmiş toplumlarının ezici çoğunluğunun yönetim biçiminin cumhuriyet olması, Atamızın ileri görüşlülüğünün en güçlü göstergesi olduğunu söyleyebiliriz.

100. yaşını gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucuları, demokrasiyi yönetim sisteminin ana unsuru olarak konumlamışlar. Halkın kendi kendini yönetmesinin esas olduğu, egemenlik yetkisinin halkın elinde bulunduğu ve halkın seçimler aracılığı ile temsilcisi olan milletvekillerine bir meclis ve hükümet kurma yetkisi verdiği demokratik cumhuriyeti yönetim şekli olarak benimsemişler. 

Onlar sayesindedir ki; Cumhuriyetimizin bütün vatandaşları kanun önünde eşittir. Yönetimde ayrıcalıklı bir sınıfa yer yoktur. Yaşam hakkı gibi temel insan haklarının bütünü güvence altına alınmıştır ve yargı yetkisi, tam bağımsız mahkemeler aracılığı ile kullanılır. Hukukun üstünlüğü tartışılmaz bir ilkedir.  

Böylesine güçlü fırsatlar kendisine sunulmuş ve faydalarını görerek yetişmiş bir neslin temsilcileri olarak şükran doluyuz. Demokrasiyi ve cumhuriyeti yaşatmak adına ne mücadeleler verildiğini ve hâlâ bu mücadelenin devam ettiğini, bu sistemin bizlere ve ülkemize kazandırdıklarını ve dünyadaki anti demokratik karanlık yönetimlerin bataklığında yaşananları gördükçe, sahip olduklarımıza daha sıkı sarılma gereğini duyuyoruz. 

Ant Yapı Ailesi; Cumhuriyet değerlerine bağlı, Atatürk’ün armağanına saygılı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bırakılan mirası koruma görevini gururla üstlenmiş bireylerden oluşuyor. Ülkemizin bayrağını hem yurt içinde hem de yurt dışında gururla dalgalandırmaya devam ediyoruz. 

Cumhuriyet değerlerine bağlı nice nesillerin yetişmesi için de önemli adımlar atıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 mimarlık ve mühendislik öğrencisinin eğitimine destek olacak bir burs programı başlattık. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliği ile özellikle 10 ildeki gençleri kapsayacak şekilde 100 öğrencinin yararlanacağı bu burs fonunun, Atamızın koyduğu ülküye sahip çıkacak gençlerin yoluna ışık tutmasını umut ediyoruz.

Cumhuriyetimizin 100. yaşını, kurucularını minnetle anarak kutluyoruz. Aynı ilkeler ve kararlılıkla nice yüzyıllara… 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Mehmet Okay
Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın