İstiklal Mücadelesi’nin Taçlandığı Gün!

Türk milletinin onur ve bağımsızlık dolu destanı! Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla kutluyoruz.

Zafer Bayramı… Türk milletinin kahramanca mücadelesinin zaferini kutlamak için her 30 Ağustos’ta tüm ülkede coşkuyla kutladığımız milli bayramımız… Bu tarih, Türk Kurtuluş Savaşı’nın en önemli dönüm noktalarından biri olan Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasıyla birlikte, bağımsızlık mücadelemizin doruk noktasına ulaşmasını temsil ediyor.

30 Ağustos 1922’de, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk ordusu, düşman işgaline karşı büyük bir kararlılıkla savaştı ve Dumlupınar’da kesin bir zafer elde etti. Bu zafer, Türk milletinin bağımsızlık yolundaki kararlılığını ve azmini tüm dünyaya gösterdi. Bu büyük zaferin anısını yaşattığımız, milli birlik ve beraberliğimizin ateşinin sönmediğini gösterdiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı her yıl çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. 

Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir… Mustafa Kemal Atatürk

Devlet törenleri, askeri geçit törenleri, bayrak törenleri ve havai fişek gösterileriyle renklenen ülkemizin dört bir yanında yapılan etkinliklerde, tüm halkımız büyük bir coşkuyla, bayraklarla donattığı caddelerde kutlamalar gerçekleştiriyor. Çeşitli spor etkinlikleri, konser ve gösteriler gibi kültürel etkinliklerinin de düzenlendiği bayram, şenliklerle kutlanıyor. 101’inci yılında, Zafer Bayramımız bir kez daha kutlu olsun! 

AKINCI

Bin atlı, akınlarda çocuklar gibi şendik;
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik!

Ak tolgalı beylerbeyi haykırdı: İlerle!
Bir yaz günü geçtik Tuna’dan kafilelerle…

Şimşek gibi bir semte atıldık yedi koldan.
Şimşek gibi Türk atlarının geçtiği yoldan.

Bir gün dolu dizgin boşanan atlarımızla,
Yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla…

Cennette bugün gülleri açmış görürüz de,
Hâlâ o kızıl hatıra titrer gözümüzde!

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik,
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik! 

Yahya Kemal Beyatlı

Bir cevap yazın