2023’ÜN HEYECAN VERİCİ DİZİLERİ

Televizyon izleme biçimimizi değiştirmenin yanı sıra, Türk izleyicisine ana akım kanallarda göremeyecekleri hikayeler sunan dijital platformlar, artık pek çoğumuzun vazgeçilmezlerinden… Bakalım, hangi platform 2023’te bizleri en çok hangi yapımlarıyla ekrana bağlayacak?

DEFNE AKMAN

2022 sona ererken dizi severler çoktan gelecek planlarını yapmaya başladı. Daha ilginç, daha iyi, daha heyecanlı şeyler izlemek üzere merakla bekliyorlar. Eğer onlardan biriyseniz merak etmeyin, biz sizin için 2023’ün göze çarpan dizilerini sıraladık. Ancak bu seçkide yalnızca, dergimiz yayına hazırlandığı tarihlere kadar planlarını paylaşan platformlara ve yapımlara yer verildiğini belirtmekte fayda var.

Dijital platformlar ülkemize girince yalnızca televizyon izleme biçimimizi değiştirmediler, aynı zamanda Türk izleyicisine ana akım kanallarda göremeyecekleri hikayeler sunmayı vaat ettiler. Peki 2023’ün heyecan verici yerli dizileri neler?

Hemen Netflix cephesiyle başlayalım. Daha önce Hakan: Muhafız ve Kâğıttan Hayatlar yapımlarında rol alan Çağatay Ulusoy Netflix’in, projeleri en çok izlenen oyuncusu. Yeni sezonda Ulusoy, gerçek bir hikâyeden uyarlanan Terzi ile geri dönüyor. Çağatay Ulusoy, zanaatını büyükbabasından miras alan genç ve başarılı terzi Peyami rolünde. Olgun Şimşek, Peyami’nin bakımını üstlendiği, akli dengesi yerinde olmayan Mustafa; Salih Bademci ise dizinin kötü adamı Dimitri rolünü üstlenecek. Kadroda yer alan diğer isimler ise Berrak Tüzünataç, Ece Sükan ve Evrim Alasya. Terzi, oldukça esrarengiz bir hikâyeye benziyor…

Sinema ve televizyona defalarca uyarlanan Frankenstein, dünyanın belki de en ünlü kahramanlarından biri. Bu sefer de Mary Shelley’nin romanının, Çağan Irmak’ın senaryosu ve rejisiyle yerli uyarlamasını izleyeceğiz. Yaratılan’da 1900’lü yılların başına giderek, Bursa’dan İstanbul’a bir yolculuk yapacağız ve genç bir tıp talebesinin çılgın deneyinin sonuçlarını izleyeceğiz. Dizide Taner Ölmez ve Erkan Kolçak Köstendil başrolleri paylaşırken, kadroda Bülent Şakrak, Macit Koper gibi sevilen oyuncular yer almakta.

Bir anne ile kızının kaçış öyküsünü konu alan, Perihan Mağden’in ünlü romanı Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?  ülkemizde yayınlandığı andan itibaren hakkında çok konuşulan bir hikaye oldu. Senarist Ertan Kurtulan 16 yıl sonra bu romanı Netflix için uyarladı. Anne ve küçük kızı Bambi’nin lüks otellerde başlayan, sonra giderek kontrolden çıkan macerası kuşkusuz bu senenin en iddialı yapımlarından biri olacak. Anne rolünü ülkemizin en gizemli, mesafeli ve derinlikli oyuncularından Melisa Sözen canlandırıyor. Musa Uzunlar, Hakan Boyav ve Buçe Buse Kahraman projede yer alan diğer isimler arasında.

Doğaüstü fantastik, Netflix’in favori türlerinden biri. Yarı insan yarı yılan Şahmaran için, elbette yılansı güzelliğiyle Serenay Sarıkaya’dan daha doğru bir isim düşünülemezdi. Mitolojik hikayede Sarıkaya’ya Burak Deniz eşlik ediyor. Annesini terk eden büyükbabasıyla yüzleşmek için Adana’ya giden Şahsu, bir anda kendisini Mar adlı gizemli bir topluluğun ortasında bulacak. Bakalım sırlar aleminde hangi gizemleri açığa çıkaracak? Senaryosu Pınar Bulut’a ait olan dizinin yönetmeni Umur Turagay.

Disney+’a baktığımızda, başrollerini Pınar Deniz ve Uraz Kaygılaroğlu’nun paylaştığı bir seri katil hikayesi olan Avcı var. Pınar Deniz, kadınlara, çocuklara, hayvanlara zarar verenleri öldüren bir kadını canlandırıyor. Uraz Kaygılaroğlu ise cinayetleri aydınlatmaya kararlı bir polis. Yerli bir Ejderha Dövmeli Kız çıkarmayı başarabilecekler mi, göreceğiz.

Atatürk, sinemamızda ve televizyonda hem çok işlenmek istenen hem de çekinilen kahramanlardan… Disney+, Cumhuriyet’imizin 100. yılında bu projeyi üstlenmekten çekinmedi. Henüz ortada yalnızca Mustafa Kemal’i Conk Bayırı’nda taarruz öncesinde gösteren etkileyici bir tanıtım var. Atatürk’ü Aras Bulut İynemli canlandırıyor. Songül Öden – Zübeyde Hanım, Mehmet Günsür – Ali Rıza Efendi ve Sarp Akkaya – Enver Paşa olarak ekrana gelecekler.

Ayrıca kısa kısa Disney+’ın diğer projelerinden de bahsetmekte fayda var. Halit Ergenç, MedYapım’ın projesi Nomen ile geri dönecek. Ergenç, distopya türündeki dizide eşiyle telepati yoluyla iletişim kuran bir adamı canlandırıyor. Meryem Uzerli, Ru’da eşiyle birlikte restoran işleten Reyhan karakterine hayat verecek. Aslı Enver ise Arayış dizisinin başrolünü oynayacak. Dizinin yönetmeni yakın zamanda Kurak Günler’deki başarısıyla adından söz ettiren ünlü yönetmen Emin Alper.

DÜNYADA NELER OLUYOR

Dünyada neler olup bittiğine gelince… Ünlü yazar Elena Ferrante bizlere ergen öfkesi nedir, gösterecek. Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlama The Lying Life of Adults 4 Ocak’ta Netflix’te. Altı bölümlük dizinin yönetmeni Edoardo De Angelis. 1990’ların Napolisi’nde genç kızlığını yaşamaya çalışan Giovanna’yı Giordana Marengo canlandırıyor.

Bilgisayar oyunundan uyarlama The Last of Us’da insanlar bir salgınla zombi benzeri bir yaratığa dönüşecekler. Pedro Pascal salgından sağ kurtulan Joel rolünde. Bella Ramsey ise Elli adında bir genç kızı canlandırıyor. Ocak ayında HBO’da yayınlanacak olan bu iddialı diziyi de ülkemizde beIN Connect’te izleyeceğiz büyük ihtimalle.

Liu Cixin’in ünlü romanından uyarlama, başka gezegenlerden canlılarla temasa geçmek üzere hazırlanan insanlığın epik öyküsü 3 Body Problem tüm dünyada heyecanla beklenen dizilerin başında geliyor. Netflix küresel etkinliği TUDUM’da, yapımcılar D.B. Weiss, David Benioff ve Alexander Woo bilim-kurgu dizisinin kamera arkası görüntülerini paylaşarak 2023 içinde dizinin ilk sezonunun yayınlanacağının müjdesini verdiler. Dizinin oyuncuları arasında Benedict Wong ve Tsai Chin’in yanı sıra Game of Thrones’dan tanıdığımız John Bradley ve Liam Cunningham bulunuyor.

Succession’ın yapımcısı Adam Mc Kay’in yeni projesi Kings of America, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Dizi, Walmart’ı merkezine alarak hayatları içiçe geçmiş üç kadının hikayesini anlatıyor. Başrollerini Glenn Close ve Amy Adams paylaşıyor. İlk bölüm Don’t Look Up’ı da yönetmiş olan Mc Kay’in imzasını taşıyacak. Netflix henüz dizinin yayın tarihini açıklamadı.

Game of Thrones bir memba. Burada fanların sevdikleri karakterleri merkezine alan diziler de birbirini takip ediyor. Kit Harington’ın Jon Snow dizisini de 2023’te göreceğiz gibi.

Marvel severler için ise Disney+’da yayınlanacak altı bölümlük Secret Invasion var. Samuel L Jackson S.H.I.E.LD. olarak ekranlara geri dönecek. Ayrıca dizide Nick Fury ve Captain Marvel’dan Skrull olarak tanıdığımız Ben Mendelsohn da yer alıyor.

Geri dönenlere gelecek olursak, Şubat’ta Penn Badgley’nin hayat verdiği, dünyanın en tehlikeli kitapçısı Joe Goldberg’in maceralarını izlediğimiz You dördüncü sezonuyla geri dönüyor. 2022’de fanlarına olağanüstü bir sezon yaşatarak Netflix’in en çok izlenen dizilerinin arasında yer alan Stranger Things beşinci sezonu ve efsanevi bilim-kurgu antolojisi Black Mirror altıncı sezonlarıyla Netflix’te olacaklar. Loki ikinci sezonunun 2023 yazında, Star Wars fanlarının merakla beklediği Aksoka’nın ise yine 2023’te Disney+ ekranlarında olması öngörülüyor.

Bir cevap yazın