HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİL!

Çocuk ebeveyninin gölgesinde büyür. Adeta onların bir yansıması gibidir. Büyüdükçe kendi karakteri oluşur ama ailesinden izler taşımaya da devam eder… Yıllarca sanat, televizyon ve spor camiasında emeği geçen babalar ve onlar gibi mesleklerinde başarılı olan oğulları da ‘Armut dibine düşermiş’ atasözünü hatırlatıyor bizlere…

Kemal – Ali Sunal

Oynadığı karakterlerle Türk sinema tarihine damga vuran Kemal Sunal, toplam 82 filmde rol almış olsa da, en çok ‘Hababam Sınıfı’nın İnek Şaban’ı olarak hatırlandı. ‘Balalayka’ filminin Trabzon’daki çekimlerine gitmek için bindiği uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşında ölen Sunal, zekâsıyla kötülerle mücadele eden ve daima ‘gülen’ adamdı. Sanatçının eşi Gül Sunal, yazdığı anı kitabında sanatçının aile babası profilini hiçbir zaman bozmadığını, akşam yemeklerine daima vaktinde yetiştiğini, aile ilişkilerine önem verdiğini ve çocukları ile çok iyi arkadaş olduğunu anlatmıştı. 1999 yılında ‘Propaganda’ filmindeyse oğlu Ali Sunal ile birlikte rol almıştı.

44 yaşındaki Ali Sunal, üniversitede işletme eğitimi alsa da Sadri Alışık Kültür Merkezi Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu gibi topluluklarda çalıştı. Sinema ve dizi filmlerde rol alan, televizyonda ‘Güldür Güldür Show’ projesine devam eden Ali Sunal’ın Narin ve Nil adında 2 kızı var. Oyuncu, babasının Türk toplumundaki özel yerini şöyle anlatıyor: “Seyirci, babam ne oynarsa oynasın gözlerindeki hüzün ve samimiyeti görür ve onu çok severdi. Bu gerçekliğin yanında diğer taraftan da bir efsane gibiydi çünkü hep merak edilirdi.”

Cüneyt-Murat Arkın

Türk sinemasının Malkoçoğlu ünvanlı sanatçısı Cüneyt Arkın, veya gerçek adıyla Fahrettin Cüreklibatır bugün 84 yaşında. Aynı zamanda senarist, yapımcı, yönetmen ve doktor olan Cüneyt Arkın, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi; kariyeri boyunca western’den komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere kadar değişik türde filmler çekti.

47 yaşındaki oğlu, Murat Arkın ya da gerçek adıyla Murat Cüreklibatur da çocukluk yıllarında babasıyla birlikte filmlerde oynayarak oyunculukla tanışmış. Arkın, yüksek lisans için gittiği Londra’da eğitiminin ardından bir şirket kurarak Londra’da yaşamaya başlasa da 2011 yılında İstanbul’a geldiği sırada bir ajans aracılığıyla ‘Pis Yedili’ dizisinde oyunculuk yapmaya başladı. 2018 yapımı ‘Arif V 216’ filminde babasının gençliğini canlandıran oyuncu, son olarak da 25 sene sonrasını anlatan mini seri ‘Börü 2039’da Kemal Boratav karakterini canlandırdı.

Erol-Murat Evgin

Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte çalıştıkları dönemde ‘İşte Öyle Bir Şey’, ‘Sevdan Olmasa’, ‘Bir de Bana Sor’ gibi unutulmaz 45’lik plakları çıkaran Erol Evgin, Türk pop müziğinin en saygın isimlerinden. 75 yaşındaki sanatçı, aynı zamanda Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nın (POPSAV) kurucusu; yanı sıra ressam, sunucu, oyuncu ve yüksek mimar. 45’lik plaklarıyla Altın Plak Ödülü’nü kazanan Evgin, 90’lı yıllarda, yeni albüm çıkarmaya bir süre ara vermişti. Ancak 1997 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu ‘Sen Unutulacak Kadın Mısın?’ adlı albümü çıkardı. 2002’deyse oğlu Murat Evgin ile birlikte, 20 konserlik ‘Baba-Oğul’ turnesini gerçekleştirdiler. İngiltere ve Amerika’da müzik eğitimi aldıktan sonra ‘Beni Ellere Verdin’ adlı ilk albümünü çıkardı. Evgin ayrıca ‘Arka Sokaklar’, ‘Acemi Cadı’, ‘Ah Kalbim’ gibi birçok dizi, film ve TV programlarının müziklerini yaptı.

Nejat-Süheyl-Behzat Uygur ve Nejat Uygur Jr.

Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilen Nejat Uygur, tiyatroya profesyonel anlamda 1949’da ‘Nejat Uygur Tiyatrosu’ ile adım atmış. Beş oğlundan Süheyl ve Behzat, babalarının deyimiyle ‘armut ağacının dibine düşmüş’.

2013 yılında 86 yaşında ölen sanatçının izinden giden oğullarından Behzat Uygur da tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu. Tiyatroya başlamadan önce Galatasaray’ın altyapısında bir süre futbol oynadı. Tiyatro çalışmalarına devam eden, 15 yılı aşkın bir süre ‘Şahane Pazar’ programını sunan Süheyl ve Behzat kardeşler Türk televizyonculuk tarihinde efsane reytingler elde ettiler.

Behzat Uygur’un oğlu, torun Nejat Uygur ise ‘Bizim Hikaye’, ‘Kırmızı Oda’ ve ‘Kağıt Ev’ gibi dizilerde yer aldı. Ünlü oyuncu, tiyatro ve komedi duayeni dedesinin adını taşıyan Nejat Uygur, 27 yaşında. TED Koleji mezunu ve gitar çalmayı seven oyuncunun asıl alanı tiyatro. Doğrudan aile mesleği olan ve hevesli olduğu oyunculuğa adım atan Nejat Uygur Jr. ilk olarak arkadaşı Sina ile çektiği Vine videoları ile adını duyurmuştu.

Selami-Lider Şahin

Müzisyen, besteci, söz yazarı ve yapımcı Selami Şahin, geçen yıl 50. sanat yılını doldurdu. 15 yaşında radikal bir karar alarak Hatay’dan ayrılan Şahin, 1969 yılından itibaren beste ve sözlerini kendisi yazmaya, birçok enstrümanı çalmaya başlamıştı.

Üç çocuğunun en büyüğü olan Lider Şahin, çocukluğundan beri müzikle içli dışlı olmuş, küçük yaşlarda piyano ve gitar çalmaya başlamış. 2018 yılında ‘Seninle Başım Dertte Müzikali’nde başrol oyuncusu olarak birçok usta isimle aynı sahneyi paylaşan Lider Şahin, babası için “30 sene aynı evde yaşadım. 3 sene menajerliğini yaptım, 8 sene sahnede back vokal olarak eşlik ettim. Hem iş hem de ev arkadaşıydık. Doğru yolu, bizi hiçbir zaman hayallerimize küstürmeden gösterdi” diyor. 10-12 senedir söz yazarlığı ve bestecilik de yapan Lider Şahin, ‘Rezil Rüsva’ adlı parçasında babası Selami Şahin’le düet yaparak en büyük hayalini gerçekleştirdi.

İzzet- Fırat Altınmeşe

Türk Halk müziğinin önemli seslerinden İzzet Altınmeşe’nin ailesi çok küçükken ekonomik nedenlerden ötürü Diyarbakır’dan Adana’ya göç etmiş. Bir süre berberlik yapan, daha sonra halk türkülerine yönelen sanatçı, 1963 yılında Adana Halk Eğitim Merkezi’nde Türk halk müziği, nota ve şan dersleri almaya ve sahne çalışmaları yapmaya başlamış. 100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parçası, yedi tane sinema filmi bulunan 76 yaşındaki İzzet Altınmeşe, 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı almıştı.

‘Mucize Doktor’ dizisinde Demir karakterini canlandıran oğlu Fırat Altunmeşe ise üniversite eğitimini yarım bırakıp Craft Oyunculuk Atölye’sinde 2 sene boyunca oyunculuk dersleri aldı ve birçok tanınmış televizyon dizisinde rol aldı. 32 yaşındaki oyuncu, babası için “O kadar olduğu gibi bir adam ki, sanatçı İzzet Altınmeşe ile babam olan İzzet Altınmeşe arasında çok da fark yok. Çok çalışkan, alçakgönüllü ve yardımsever. Hedefim onun gibi biri olmak ama bu o kadar kolay değil” sözleriyle anlatıyor.

Metin-Tarık Emir Tekin

Sarı Fırtına lakaplı Beşiktaş’ın sembol isimlerinden olan eski milli futbolcu ve teknik direktör Metin Tekin, birçok dergiye ve belgesellere konu olmuş bir efsane. Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün bir parçası olan Metin Tekin, hızının yanı sıra gücü, tekniği ve kafa golleriyle de ünlüydü. Beşiktaş’ta, 14 kupayla en çok kupa kazanan isimlerinden biri oldu. 2003’te 100 yılın en iyi futbolcularından seçilerek altın 11’e girdi.

Efsane futbolcunun sanatçı Şevval Sam’la olan oğulları Tarık Emir Tekin 24 yaşında. İngiltere’de üç yıl boyunca oyunculuk eğitimi almış. Oyuncu olabilmek için büyük emek sarf eden ‘Taro’ lakaplı Tarık Emir Tekin, Oxford Üniversitesi’nin drama bölümüne seçilen 17 kişiden biri. ‘Sadakatsiz’ dizisinde Selçuk karakterini canlandıran Tekin, annesi Şevval Sam gibi oyuncu oldu ancak babası için “Annem bana, ‘karbon kopya’ diyor. Babama çok benzediğimi söylüyorlar. Evet, bire bir aynıyız. Keşke babam gibi yakışıklı olabilsem. Çok karizmatik bir adam” diyor.

Gazanfer-Tarık Ündüz

Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı olan Gazanfer Ündüz, aynı zamanda usta tiyatrocu merhum Gazanfer Özcan’ın da damadı. Bir döneme damgasını vurmuş ‘Kuruntu Ailesi’ dizisinde de Özcan’ın damadı rolünde olan Ündüz, bugün 72 yaşında ve yeni projelerde yer almayı sürdürüyor. ‘Belalı Baldız’, ‘Arka Sokaklar’, ‘Ağır Romantik’, ‘Menajerimi Ara’, ‘Uysallar’ gibi çeşitli film ve dizilerde yer alan sanatçının oğlu Tarık Ündüz de aile bireylerinin yolunda ilerlemeyi seçmiş.

Tiyatrocu bir ailede dünyaya gelen 33 yaşındaki Ündüz, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro bölümünü bitirdi. 1990 yılında ilk olarak ‘Kuruntu Ailesi’nde rol aldı. İlk başrolünüyse ‘Adab-ı Muaşeret’ filminde oynadı. ‘Not Defteri’, ‘Akasya Durağı’, ‘Yaz’ın Öyküsü’ gibi dizilerde rol alan genç oyuncu “Dedemle aynı sahnede hiç oynamadık. Vefatından 1-2 yıl önce bir reklam filminde çalıştık” diyor.

Bir cevap yazın