HEDEF ÜMRANİYE’Yİ TÜRKİYE’NİN GÖZDE İLÇESİ YAPMAK

 

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ MEZUNU OLAN ÜMRANİYE BELEDİYE BAŞKANI İSMET YILDIRIM İLE HEM KENDİ YAŞAMINI HEM DE BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI KONUŞTUK. YILDIRIM “HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ PROJELERİMİZLE ÜMRANİYE’Yİ ‘TÜRKİYE’NİN GÖZDE İLÇESİ’ YAPMA HEDEFİNE DOĞRU EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ” DİYOR.

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Ümraniye, son yıllarda sakinlerine verdiği hizmetlerle adından daha çok söz ettiriyor. Hayata geçirdikleri tüm projelerde insanı merkeze koyduklarını anlatan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım “Bizim yönetim anlayışımızda şehrimize yeni eserler kazandırmak tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda gönüller kazanmayı da ilke haline getirmiş bir hareketiz. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Ümraniye Belediyesi sosyal belediyecilikte örnek bir kurumdur” diyor. 2019’dan bu yana Ümraniye Belediyesi’nin başkanlık koltuğunda oturan Yıldırım çalışmalarını “Hayata geçirdiğimiz projelerimizle de Ümraniye’yi ‘Türkiye’nin gözde ilçesi’ yapma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz” diye devam ediyor.

Ant Yapı ile ilgili olarak da “Başta Türkiye’de olmak üzere başka birçok ülkede pek çok büyük başarıya imza atmış saygın bir şirket. Tabii bu tecrübeyi 30 yıla sığdırmak ayrı bir başarı” diyen İsmet Yıldırım ile şehirlik anlayışında dünyada yükselen trendlerden ilçede önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek projelere, şahsi hedeflerinden spor alışkanlığına her şeyi konuştuk…

Zamana önem veririm. Zira zaman en kıymetli şeydir. Çok çalışan, çalışmaya önem veren disiplinli biriyim.

Sizi biraz daha yakından tanımak isteriz. Özgeçmişinizi biliyoruz ama yakınlarınız, dostlarınız eşinizi sizi nasıl anlatır, nasıl tanımlar?

Biz aslen Büyükköylüyüz. 1960 yılında İstanbul’da doğup, büyüdüm. 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirerek mezun oldum. Daha sonra aile şirketinde müteahhitlik ve danışmanlık yaptım. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve İnşaat Müteahhitleri Komitesi Başkanlığı’nın yanı sıra birçok vakıf ve dernekte yöneticilik görevinde bulundum. 1999 yılında Kiptaş Genel Müdürlüğü görevine getirildim. Şu anda da Ümraniye Belediye Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Yakınlarım ve dostlarım beni disiplinli, çalışkan, güler yüzlü ve iletişimi iyi olan hayvansever biri olarak tanımlar. Mükemmeliyetçi biri olduğum için yapılan işlerin en iyi ve kaliteli şekilde olmasını isterim. Zamana önem veririm. Zira zaman en kıymetli şeydir. Çok çalışan, çalışmaya önem veren disiplinli biriyim.

Ailenizden bahseder misiniz biraz? Birlikte neler yaparsınız?

Evli ve iki çocuk babasıyım. Hayatta en güzel şeye sahip biriyim, iki kız çocuğu babasıyım. Bu bakımdan kendimi çok şanslı hissediyor ve Rabbime hamdediyorum. Tabii bizler iş hayatına atıldığımız günden beri yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Şu an geldiğimiz noktada milletimize hizmet etmek için geceli gündüzlü yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu tatlı yoğunlukta ailemle müsait zamanlarda birlikte vakit geçiriyorum. Her babanın yaptığı gibi evlatlarımla ve eşimle bir araya gelerek güzel vakitler geçirmeye çalışıyorum. En büyük hobim spor yapmaktır. Spora çok önem veririm. Yürüyüş yaparım.

Oldukça yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz. Bir gününüz nasıl geçiyor? Her gün mutlaka yapmaya özen gösterdiğiniz alışkanlıklarınız var mı?

Güne sporla başlıyorum. Yoğun bir tempoyla çalıştığım için, spor yapmak beni gün boyu zinde tutuyor. Makama sabahın erken saatlerinde gelerek görevime başlıyorum. Özel kalem ekibimizin düzenlediği günlük program doğrultusunda çalışmalarımı yürütürüm. Kurum içinde ve dışında, gün içerisinde birçok çalışma gerçekleştiriyorum. Belediyecilikte başarı, iyi bir ekiple çalışmanıza bağlıdır. Sağ olsunlar, başkan yardımcısından müdürüne, şefinden personeline kadar mesai mefhumu gözetmeden büyük bir özveriyle çalışıyoruz.

Ümraniye Belediyesi şehircilik bakış açısı olarak örnek belediyelerden biri. Bu anlamda nelere önem, öncelik veriyorsunuz?

Ümraniyemiz İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri haline geldi. Biz göreve geldiğimiz günden bugüne Ümraniye’ye bilgi ve birikimlerimizle yeni bir vizyon kattık, katmaya da devam ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerimizle de Ümraniye’yi “Türkiye’nin Gözde İlçesi” yapma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Arka sokaklarından ana caddelerine kadar her bir köşesinde Ümraniye için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçemize değer katacak, modern şehirleşmenin önünü açacak ve yaşamı kolaylaştıracak hizmetleri, projeleri hayata geçiriyoruz. Bu ilçenin Belediye Başkanı olarak göreve geldiğimiz günden bugüne yaşanabilir bir Ümraniye için çalışmalarımızı geceli gündüzlü sürdürüyoruz. ‘Gönül belediyeciliği’ anlayışıyla, tecrübemizle, bilgi birikimimizle Ümraniyemize yakışır projeler yapıyor ve bunları bir bir hizmete açıyoruz.

Bölgede yapılan inşaatlarda önem verdiğiniz hususlar neler?

Yapı, direkt olarak insana hizmet eden ve hayatının hemen hepsini geçirdiği alandır. Evde, işte, sosyal hayatta ve sayamayacağımız birçok alanda yapı ve insan iç içedir. Bu nedenle bizim elbette en önem verdiğimiz husus güvenlik konusu. Bildiğiniz gibi, şehrimiz deprem bölgesinde bulunuyor. Bu gerçeği merkezde tutarak, yapıların mevzuata uygun olmasına büyük önem veriyoruz. İlçemizdeki tüm yapılar yürürlükte olan imar planları baz alınarak yapılıyor. Kanun dışı hiçbir yapılaşmaya müsamaha göstermiyoruz. Bir de inşaat boyunca alınması gereken tedbirler var. Yapım sürecinde hem iş güvenliğine hem de çevreye verilen rahatsızlıklara karşı çok hassasız. Bir diğer önemli husus da estetik… Her şehrin kendine has bir örneği vardır. İlçemizde yapımını gerçekleştirdiğimiz her türlü binanın şehrimizin doğal görünüşüne uygun olmasına, belli bir estetik değere sahip olmasına büyük önem veriyoruz.

Ant Yapı başta ülkemizde olmak üzere yurtdışında birçok ülkede pek çok büyük başarılara imza atmış saygın bir şirket.

Belediye olarak yeni projeleriniz var mı?

Ümraniyemizi kalkındıracak, değerine değer katacak prestijli projeler hazırladık. Hekimbaşı Mahallesi’ne büyük bir spor köyü inşa edeceğiz. Burası, tüm Türkiye’nin imrenerek baktığı bir tesis olacak. Şu an faaliyette olan, ilçemizin göz bebeği Ümraniye Millet Bahçesi’ni, göreve geldikten kısa bir süre sonra hizmete açtık. Üç millet bahçesi daha hizmete açacağız. Bu tesislerle birlikte komşularımız büyük bir nefes alacak. Bu arada ilçemizin farklı noktalarında dört adet kapalı yüzme havuzu açtık. Şu an projesini tamamladığımız iki adet meydan düzenlememiz var. Santral ve Sondurak’taki camileri yıkıp yerlerine otoparklı, meydanı olan yeni camiler yapacağız. İnşallah onları da kısa sürede tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İlçemizin ihtiyacı olan bir diğer hizmet de kapalı pazar alanları… Şu an bir tanesine başladık, çok yakın zamanda orayı hizmete açıyoruz. Geriye kalan üç pazarımızı da yakın zaman da tamamlayıp Ümraniyemize ilçemize kazandıracağız. Ümraniyemize bir de millet kıraathanesi yapıyoruz. Belediye bahçesinde bulunan bu tesis tamamlandığında büyük ilgi gören bir mekâna dönüşecek. Eğitime, spora ve kültüre büyük önem veren bir belediyeyiz. Tesisleşmenin önemli bir konu olduğuna inanıyoruz. İlçemizin ihtiyaç duyduğu her türlü tesisin projesini hayata geçirme noktasında çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Konuşmalarınızda gönülleri hedefleyen bir anlayışla belediyecilik yapmanın önemine değiniyorsunuz. Bu kapsamda yaptığınız çalışmalardan da biraz söz eder misiniz?

Bizim yönetim anlayışımızda şehrimize yeni eserler kazandırmak tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda gönüller kazanmayı da ilke haline getirmiş bir hareketiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘gönül belediyeciliği’ diyerek bu ilkemizi sloganlaştırmış olduk. Öte yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın 1994’te belediyecilikte örnek olarak ortaya koyduğu bir vizyon var. Biz bu vizyondan hareketle, sosyal belediyecilik ilkesiyle çalışıyoruz. Yaptığımız tüm işler insan odaklı. Ümraniye’de hayata geçirdiğimiz hizmetlerimizle dokunmadığımız insan yok. Tesislerimizden tutun da sosyal yardımlarımıza, kurslarımızdan tutun da kültürel çalışmalarımıza kadar yaptığımız tüm işlerde toplumsal yarar sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle sosyal yardım konusu başlı başına ayrı bir iş. İlçemizde aç ve açıkta kimseyi bırakmıyoruz. İhtiyaç sahibi, kimsesi olmayan, yaşlı ve bakımını kendisi yapmayacak durumda olan her vatandaşımızın bizler evlerine sıcak yemeklerini ulaştırıyoruz. Ev temizliğinden tutun da kişisel temizliklerine kadar her şeylerini ekiplerimizle yapıyoruz. Yaptığımız işlerle komşularımızın kişisel ve sosyal gelişimlerine de ayrıca katkı sağlıyoruz. Bilhassa, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize yönelik çok önemli işler yapıyoruz. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Ümraniye Belediyesi sosyal belediyecilikte örnek bir kurumdur. Dünyadaki şehircilik trendlerine baktığınızda son dönemde Dünya artık klasik mimari anlayışın çok ötesinde. Binalar ve şehirler artık yalnızca estetik ve güvenlik kaygılarıyla inşa edilmiyor. Teknolojinin gelişimi bu yöndeki yönelimi de etkiledi. Artık daha çok akıllı binalar, akıllı şehirler revaçta. Dünyanın nüfusu artmaya devam ediyor. Bu yüzden bu yaklaşım, hem kısıtlı olan kaynaklarımızı etkin şekilde kullanmamıza kapı aralıyor, hem de hayatımızı daha konforlu ve yaşanılabilir hale getiriyor. Modern ve doğaya uyumlu, sağlıklı şehirler oluşturmak ya da var olan şehirleri bu yönde revize etmek hepimizin yararına… Örneğin, şehirlerin geçmiş nesillerden devralınıp, kaliteli bir yaşam tarzı sunmaları ve gelecek nesillere de kullanılabilir şekilde teslim edilmesi önem arz ediyor. Dünyada akıllı şehir konsepti konusunda öne çıkan şehirlere bakıldığında, birçok şehrin bu konsepti şehirlerdeki yaşam kalitesini tüm boyutlarıyla beraber iyileştirmeye yönelik bir aracı olarak tanımladıklarını görebiliriz. Bu boyutların arasında çevre, enerji, ulaşım ve ekonomi diğerlerine göre bir adım öne çıkıyor. Bugün dünyada akıllı şehir olarak nitelendirdiğimiz Viyana, Londra, Barcelona, Amsterdam gibi metropollere baktığımızda, nüfus artışıyla ortaya çıkan ihtiyaçlara, teknoloji ve şehir entegrasyonunun sağladığı uygulamalarla çözüm arandığı görülüyor.

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Ümraniye Belediyesi sosyal belediyecilikte örnek bir kurumdur.

Belediyeniz açısından gelecek hedeflerinizden söz eder misiniz?

Hedef olmazsa başarı da olmaz. Bizler kendimize bir hedef koyduk. Koyduğunuz hedefe ulaşana dek çalışmaya devam edeceğiz. Hayat devam ettiği sürece hedefler de bitmez. Hayat devam ediyorsa yeni hedefler de var demektir. Her yeni gün bize yeni şeyler getiriyor. Uzun süreli hedefler koymak, yürüdüğünüz yolda çok önceden planlar yapmak, bunlar çok önemli. Belediye başkanı olmayı, belediye başkanı olarak bu şehre hizmet etmeyi istemiştim. Hamdolsun bu şehre, milletimize hizmet etmeyi Rabbim bizlere nasip etti. Şu an için hizmet etmeye devam ediyoruz. Gelecek bize ne getirir bilinmez lakin Ümraniye’nin çehresini değiştirerek vatandaşlarımızın memnuniyetini kazanmak için çalışmaya devam edeceğiz. 2023’e adım adım ilerliyoruz. Önümüzde bir genel, bir de yerel seçim var. İnşallah bir kez daha milletimizin teveccühleriyle yine, yeniden hizmet etmeye devam edeceğiz.

Kendinize dair hayalleriniz neler?

En büyük temennim ailem ve sevdiklerimle sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşamak. Pandemi bizlere her şeyin başının sağlık olduğunu gösterdi. Umarım bir an önce bu süreç sona erer. Üç yıldır Ümraniye Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum. Ekibimizle birlikte ilçemize birçok önemli hizmetimiz oldu. Rabbim bizlere yapmayı planladığımız işleri en iyi şekilde tamamlamayı nasip etsin. 2023 hedeflerine başarıyla ulaşmış bir Türkiye hayal ediyorum. İnşallah, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, yarınlar çok daha güzel olacak. Bizler hizmet yolunda her yaştan ve her kesimden vatandaşlarımız için geliştirdiğimiz projelerimizle yeni dönemde de devam edecek. İlk günkü heyecanla ve azimle mutlu bir kent inşa etme hedefini gerçek kılmak için yorulmadan çalışmaya hiç durmadan devam edeceğiz.

En büyük temennim ailem ve sevdiklerimle sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşamak.

Biliyorsunuz Ant Yapı olarak 30’uncu yılımızı kutluyoruz. Yıl başında da dergimizin 100’üncü sayısını çıkardık. Ant Yapı’yı siz nasıl tanımlarsınız?

Ant Yapı başta ülkemizde olmak üzere yurtdışında birçok ülkede pek çok büyük başarılara imza atmış saygın bir şirket. Tabii bu tecrübeyi 30 yıla sığdırmak ayrı bir başarı. Genç, dinamik yapısı, tecrübeyi ve kaliteyi bir araya getirerek çok daha büyük işler yapmanızı ve bu ülkeye değer kazandırmanızı temenni ediyorum. Sizlere, Ant Yapı’ya nice başarılar… Bu anlamda doğru yolda sağlam adımlarla yayın hayatına 100’ü aşkın sayıdır devam eden EQ dergisine de ayrıca şükranlarımı bir borç bilirim. Bu zorlu ve yorucu bir o kadar da önemli görevi yerine getiren derginiz yöneticileri ve tüm çalışanlarına başarılar diliyorum.

 

Bir cevap yazın