Yeni mimari tasarımlarla yeni Amerikan hayali

Ant Yapı’nın adı ve gücü, dünyaya yayılmaya devam ediyor. İstikrarlı adımlarla ilerlediğimiz ABD piyasasında farklı eyaletlere yayılarak 5 yıllık başarılı bir süreci arkamızda bıraktık. Mimari anlamda yeniliklere yer veren Amerika Birleşik Devletleri’nde, konforlu ve kaliteli yaşam alanları yaratıyoruz…

Sıra, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip ABD’de… Ant Yapı olarak son 5 yıldır ABD’yi de fethediyoruz! Türkiye’nin yanı sıra Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Avrupa’nın inşaat alanındaki en zor piyasalarından İngiltere’de de Ant Yapı markasını, inşaat sektörünün önemli firmaları arasına sokmayı başarmıştık. Son 5 yıldır da Amerika Birleşik Devletleri’nde gücümüzü gösteriyoruz. Bu piyasada kendi mimari tasarım anlayışımızla güvenlikli ve konforlu yaşam alanları yaratıyoruz.

2016 yılında Florida eyaletinde ticari kaydını yaptıran Ant Yapı U.S. Holding Corporation, o dönemde sadece iki kişiyle piyasada var olmaya çalıştı. Aynı yılın aralık ayına gelindiğindeyse, Miami şubemizin ardından New York şubesi açıldı. Zorlu ve istikrarlı emek gerektiren beş yıla yakın bir süreçten sonra bugün gururla görüyoruz ki, ABD organizasyonumuz 78 kişiye ulaşmış durumda ve hızla gelişiyor…

Amerika’daki ilk projemiz olma özelliğini taşıyan, New York Manhattan’daki The Crown Building renovasyon çalışmalarımızla otel ve rezidansa dönüştürdüğümüz bir bina. Bu projede binaya yepyeni bir çehre yaratarak geçmişle günümüz arasında mimari bir köprü kurmayı hedefledik.

Florida’daki ilk projemizse bir iş merkezi olarak hizmet verecek olan 830 Brickell. 2022’de bitirmeyi planladığımız ve bölgede son 10 yıldır inşa edilen ilk bağımsız ofis olma özelliği taşıyan Brickell, 57 kattan oluşuyor ve sakinlerine farklı bir yaşam alanı sunuyor…

Yine New York’ta hayata geçirdiğimiz, tasarımıyla kentin siluetini zenginleştirecek olan konut projemiz 30-77 VERNON BLVD, 7 katlı 3 ayrı binadan oluşan kompleks bir yapı. Mayıs 2022’de tamamlamayı planladığımız proje, Astoria-Queens’te yer alıyor. Toplam 534 daireden oluşan bu apartman kompleksi şehrin ve bölgenin gelişimine uygun olarak genç nüfusu hedefliyor, ağırlıklı olarak stüdyo ve 1 yatak odalı dairelerden oluşuyor. Sakinlerine home-ofis olarak çalışma esnekliği de sağlayacak tesislerle donatılmış bir yaşam kompleksi olarak tasarlanıyor.

Bu yılın aralık ayında bitirmeyi planladığımız Miami’deki iddialı projemiz Missoni Baia, Edgewater bölgesinde Biscayne Körfezi kıyısında devam eden 252 daireli bir lüks konut projesi. Şehrin en prestijli yapılarından biri olan ve tamamen çevre bilinciyle hareket edilen proje, OKO Group ortaklığıyla inşa ediliyor.

Güney Miami’de, yine OKO Group ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz UNA Residences ise klasik yat tasarımından ilham aldığımız ikonik bir bina olacak. 2023’te bitirmeyi planladığımız konut projesi; tavandan tabana cam, geniş teraslar ve üç havuz ile özel tekne kızakları da dahil olmak üzere bir dizi olanak içeren 135 lüks apartman dairesi sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri piyasasına giriş hikayesini anlatan Ant Yapı ABD Başkan Yardımcısı Serhat Sert “Grubumuzun gelişmiş ülkelerde açılım yapma kararının ardından, 2015 yılında İngiltere’de başladığımız faaliyetlerinin hemen arkasından 2016 yılında da ABD pazarına giriş yaptık. Belirlenen strateji doğrultusunda, İngiltere’de olduğu gibi ABD’de de uzun yıllar özellikle Rusya pazarında işbirliği yaptığımız müşterilerimizin projeleriyle çalışmaya başladık. 2016 yılı sonunda iki kişi olan ABD ofisimiz bugün New York ve Miami şehirlerinde toplam 78 kişiye ulaştı, bu iki şehirdeki toplam iş hacmimiz de 1,1 milyar dolara yaklaştı” diyor.

Girmesi ve süreklilik sağlanması oldukça zor bir pazar olan ABD’de güven sağlamanın zaman aldığını söyleyen Sert bu süreci şöyle anlatıyor: “Pazara girişte lisans, sigorta, teminat senedi gibi operasyonel zorluklar aşıldıktan sonraki en büyük engel yerel gayrimenkul yatırımcılarına kendimizi anlatabilmek oldu. Hemen hemen her yeni iş toplantısında, şirketimizin İngiltere dahil diğer coğrafyalardaki başarılarını dinledikten sonra hep ilk olarak ‘Peki, bugüne kadar ABD’de ne yaptınız?’ diye soruluyordu. Aradan geçen 5 yılda, şu anda tamamlanmak üzere olan ve devam eden toplam beş projemizle önümüzdeki en büyük engeli aştığımızı düşünüyoruz. ABD’de doğu yakasında devam eden projelerimiz büyüklük ve lokasyonları açısından inşaat pazarının oldukça fazla dikkatini çeken projelerdir. Bu sayede de bu bölgede Ant Yapı ismi artık tanınır olmaya başladı. Önümüzdeki iki yıl içerisinde devam eden projelerimizin tamamlanmasıyla özellikle yüksek katlı ve lüks konut projelerinde pazardan daha fazla pay alabileceğimizi düşünüyoruz.”

Ant Yapı, girdiği her yeni ülkeyle ve yaptığı her yeni projeyle kendi ufkunu da geliştiriyor. Sadece insan konforuna değil çevreye de önem veriyor. Salt yaşam alanları yaratmaktan ziyade insana, doğaya, estetik algılara dokunabiliyor olmak, Ant Yapı’yı güçlü kılan nitelikleri arasında…

BAŞARIMIZIN SIRRI İŞİMİZE OLAN TUTKUMUZ

SERHAT SERT Ant Yapı ABD Başkan Yardımcısı

Ant Yapı olarak zor olarak bilinen ABD pazarına hızla uyum sağlamak için büyük bir çaba gösterdik. Özellikle diğer ülkelerdeki tedarikçilerimizin alışkanlıklarını ABD piyasasının beklenti ve standartlarına uyumlu hale getirmek ve yönetmek uyum sürecinin önemli bir kısmıydı. Öte yandan burada çalıştığımız şehirlerde insanların samimi ve ön yargılardan uzak olması uyum sürecimizi hızlandıran bir faktördü. Bugün geldiğimiz noktada ABD’li ortaklarımız, işveren temsilcileri, proje mükellefleri ve tedarikçilerimizle iyi bir uyum yakaladığımızı ve kültürel farklılıklarımızı kolayca aştığımızı düşünüyorum. Bu yıl Ant Yapı’nın 30 yılını kutluyoruz. 30 yıl istikrarla başarıyı sağlamak, büyümek oldukça zor. Bence Ant Yapı’nın başarısının sırrı organizasyonumuzdaki yerinden bağımsız olarak her bir mensubumuzun hiç azalmayan hatta kazanılan her yeni başarıyla daha da çok artan işine ve bu aileye olan tutkusudur. İşimize olan bu tutkunun yanında etik değerlere bağlı çalışmanın da istikrarlı büyümüze çok büyük katkı sağladığını görüyoruz.

ANT YAPI’DA BİR AİLE GİBİYİZ

BARIŞ ATILLA SAĞLAM Ant Yapı New York-Astoria West Proje Müdürü

2005 yılı itibariyle Türkiye’de başladığım yüksek mimarlık kariyerime, 2007’de Polonya’da devam ettim. Birçok meslektaşım gibi 2009 yılı itibariyle ben de Rusya’da oluşan dinamik inşaat sektörüne katıldım. 2018 yılında Ant Yapı bünyesine katılana kadar sektördeki farklı firmalarda dizayn, ofis şefliği yaptım ve koordinasyonlarında yer aldım. 2020 yılından itibaren de ABD New York Ofisi’nde konut projesinde çalışmaya devam ediyorum. ABD’ de çalışma şartları kolay gözükse de, işçilik fiyatları yüksek ve bu durum inşaat sektörünün hız ve seri üretim prensibine ters düşüyor. Bu nedenle plan ve koordinasyona daha fazla zaman ayırarak en iyi düzeni yakalamaya çalışıyoruz. Ayrıca Avrupa ülkelerinde çalışmış mimari altyapıya sahip biri olarak beni en çok zorlayan, metrik sistemden imperyal sisteme geçiş oldu. Yeni sistemi ilk ay ezberledim kısa sürede adapte oldum. Ant Yapı’da çalıştığım süre boyunca burada olmanın benim için en özel yanı, bu firmada bir aile ortamının korunması. Firmamızın 40. yılını da yeni aile üyeleri ve koruduğu temel ilkeleriyle görmeyi temenni ederim. ‘İnşa edilemeyeni inşa etmek doğamızda var!’

EYALETTEN EYALETE PARAMETRELER DEĞİŞİYOR

VEHBİ İNAN NY Aman Hotel Crown Proje Müdürü

Yaklaşık 2 senedir Amerika’dayım. Moskova’da yaşarken Ant Yapı ile birlikte birçok başka değerli ve prestijli projeye imza attık. Moskova ve New York dışında Londra, Dubai ve İstanbul’da çalıştım. ABD inşaat sektörü çok homojen değil, eyaletten eyalete, hatta şehirden şehre parametreler değişebiliyor. Crown projesi New York Manhattan’da; şehir içinde bile etmenler farklılaşabiliyor. Örneğin aynı proje Manhattan’da değil de Queens’te olsa tamamen farklı gelişirdi. Manhattan için 3 faktör öne çıkıyor: İşçiliğin çok pahalı olması, boş arazi ve yeterli mekân olmadığı için lojistik zorluklar ve otoritelerin kontrol mekanizmalarının aşırılığı. Tüm bu ve diğer negatif etmenleri ekarte etmenin yolu da, yaratıcı ve pratik çözümler üretip yoğun ve verimli çalışmaktan geçiyor. Tüm proje ortaklarıyla da olağanüstü bir iletişim ağını canlı tutmak gerekiyor. Müteahhitlik gibi çok değişken, inişleri çıkışları çok olan riskli bir sektörde 30 yılı geride bırakmış olmak çok büyük bir kurumsal başarı. Müteahhitliğin yanı sıra yatırımcılık ve emlak geliştirme alanlarında da Ant Yapı’nın başarılı projelere imza atıyor olması gurur verici.

İNŞAAT PAZARI BURADA HIZLA BÜYÜYOR

MEHMET CAN ORMANCI Ant Yapı Florida Genel Sorumlusu

Ant Yapi Florida LLC ve Ant Yapı / Civic Joint Venture LLC’nin yöneticisi olarak görev yapıyorum. Şirketimizin bu bölgedeki inşaatlarını ve yeni yatırımları takip ediyoruz. Florida gelişmeye çok açık bir bölge. İklim avantajını da düşünürsek, inşaat pazarı burada hızla büyüyor. Ant Yapı Florida ile üç senedir fiilen birlikteyim. Daha önce Moskova’daydım. Türkiye’de başladığım meslek hayatım, Rusya, Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan ve Belçika’da çok çeşitli projeler gerçekleştirerek devam etti, sonunda da Miami’ye geldim. Ant Yapı ile birlikteliğimiz Miami’de başlamış olsa da Rusya’daki çalışma sürem boyunca şirketle çeşitli vesilelerle temasımız olmuştu hep. Bundan 30 sene önce kurulan ve bugün dünyanın en büyük 100 inşaat firmasından biri olmasına rağmen ilk günkü heyecanını kaybetmeden, büyük bir titizlikle çalışmalarına devam eden firmamızın, gelişmelerini gururla takip ediyorum. Hak ettiği başarılarını, yeni yetişen nesilleri de dahil ederek önümüzdeki senelerde de devam ettireceğine inancım tam.

PROJENİN KÜNYESİ

 • PROJE ADI: 30-77 Vernon Blvd
 • PROJE TÜRÜ: Konut
 • YATIRIMCI: Pioneer Group
 • PROJE ZAMANI: Kasım 2019 – Mayıs 2022
 • MİMAR: Fogarty – Finger Architecture – New York, NY
 • TOPLAM ALAN: 47.380 m2

PROJENİN KÜNYESİ

 • PROJE ADI: UNA Residences
 • PROJE TÜRÜ: Konut
 • YATIRIMCI: OKO Group LLC
 • PROJE ZAMANI: 2020 – 2023
 • MİMAR: Adrian Smith – Gordon Gill Architecture
 • TOPLAM ALAN: 38.475 m2

PROJENİN KÜNYESİ

 • PROJE ADI: 830 Brickell
 • PROJE TÜRÜ: Ofis
 • YATIRIMCI: OKO Group LLC
 • PROJE ZAMANI: 2020 – 2022
 • MİMAR: Adrian Smith + Gordon Gill Architecture
 • TOPLAM ALAN: 82. 923 m2

PROJENİN KÜNYESİ

 • PROJE ADI: The Crown Building
 • PROJE TÜRÜ: Konut, otel
 • YATIRIMCI: OKO Group LLC
 • PROJE ZAMANI: 2018 – 2021
 • TOPLAM ALAN: 32.200 m2

PROJENİN KÜNYESİ

 • PROJE ADI: Missoni Baia
 • PROJE TÜRÜ: Konut
 • YATIRIMCI: OKO Group LLC
 • PROJE ZAMANI: 2018 – 2021
 • MİMAR: Asymptote
 • TOPLAM ALAN: 79.488 m2

Bir cevap yazın