Bodrum’un saklı cenneti Aspat

Arkanızda Aspat Dağı, önünüzde masmavi, berrak bir deniz, bolca oksijen ve huzur… Ve karşınızda Bodrum’un cennet köşelerinden Aspat Koyu… Anthaven projemiz sadece yazın değil yılın 12 ayı, konfor ve güvenle bu güzelliği yaşama şansı sunuyor.

Bodrum Yarımadası’nın güneybatısında yer alan Aspat Koyu’nda tarihle doğa iç içe… Bodrum’un en huzurlu, en sakin koyu burası. Tertemiz deniziyle de doğal bir akvaryum… Karşısında Kos Adası, arkasında Aspat Dağı, koya gerçekten saklı bir cennet hissi veriyor. Bodrum’un billur denizinde yüzmek ama sahilde turistlerle omuz omuza uzanmak istemiyorsanız, aradığınız yer tam olarak burası. Aspat Dağı’nda bulunan, Bizans dönemine ait hamam kalıntıları, dağın tepesinde bulunan eski adıyla Çıfıt Kalesi mutlaka görmeniz gerekenler arasında… 3 dakikalık mesafede haftada bir kurulan Akyarlar semt pazarında civar ilçelerde yetişen organik sebze-meyveleri bulabiliyorsunuz.

Çökertme türküsünde adı geçen, şimdilerde sörfçülerin uğrak yeri olan bu yemyeşil koyun bilinen tarihi MÖ 7’nci yüzyıla dayanıyor. Orta çağa ait pek çok kalıntı bulunan, hem antik çağda hem de Bizans döneminde önemli bir liman kenti olduğu bilinen bu koyu Evliya Çelebi de Seyahatname’de öve öve bitiremiyor. Buraya bir kere gelen mutlaka tekrar gelmek istiyor. Koylarıyla ünlü Ege’de Aspat’ı bu kadar özel kılan ne peki?

“Aspat kendine özgü bir yer. Hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki” diye söze başlıyor Anthaven projemizin işletme koordinatörü Zeynep Tarhan ve anlatıyor: “Burası tartışmasız Bodrum Yarımadası’nın en güzel, en temiz koylarından biri. Tarihi, doğası, konumu, Bodrum’un diğer yerlerine göre biraz daha sıcak ve berrak denizi, kendini yenileyen bitki örtüsü buraya ayrıcalık katıyor. Aspat Dağı’ndan dolayı oksijene ve muhteşem bir dokuya sahip. Her yerde göremeyeceğiniz bitki türleri bulunuyor. Örneğin; yürüyüş yapan bir sakinimiz bizi ada soğanı ile tanıştırdı. Soğan kısmının iltihaplı bölgelere iyi geldiği söyleniyor. Yürürken çeşitli şifalı bitkilere, değişik hayvan türlerine rastlamanız mümkün…”

Yeni bir yaşam alanı

Bu muhteşem koya, 2020’nin haziran ayında yaşamın başladığı Anthaven farklı bir tat getirdi. Burası sıradan bir konut projesi değil üstelik… Tekne park yeri, plajı, doğası, su sporları, basketbol ve voleybol sahaları, fitness ve spa merkezi, oteli, çarşısıyla bölgede oturanlara ve Bodrum’a yeni bir yaşam alanı sunuyor. Zeynep Tarhan Aspat’ı ziyarete gelenleri Türkiye’de ilk defa Anthaven’da açılacak Radisson Collection Oteli’ne davet ediyor. İçinde Sanitas’ın işleteceği spa merkezi de bulunan otel bu yaz faaliyete geçecek. Denizde yaşamı tercih edenler için de Anthaven’daki tekne parkını öneren Tarhan, “Çarşımızda herkesin ihtiyacını karşılayacak markalar, yerel ürünler, lezzetler ve yeme içme alanları var. Burada gezebilir, alışveriş yapabilir ve çeşitli restoranlarda denize nazır yemek yeme keyfini yaşayabilirsiniz” diye anlatıyor.

Şehirden kaçan buraya geliyor

Anthaven Toplu Yapı Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Gökçek ise “Gelen her canlıya enerji, mutluluk verir bu koy. Eskiden de öyleydi ama şimdilerde geleneksel Ege kenti yapı unsurlarına bağlı kalınarak inşa edilen Anthaven, ezberleri bozuyor. Görenler ‘Burada cennet yaratmışsınız’ diyecek kadar hayran kalıyor. Neredeyse tüm sakinlerimiz, büyük şehir stresinden uzaklaşmak için burada mülk almış insanlar. Bazıları sürekli kalıyor, bazılarıysa buraya kaçıp rahat bir nefes almak için her fırsatı değerlendiriyor” diyor. Burada ev sahibi olan hemen her sakinin denizle haşır neşir olmak istediğini belirten Gökçek, “İskelesi olan her daire sahibi bir tekne almayı planlıyor; bir kısmı ilk teknesini satın aldı bile… Tüm sakinlerimiz amatör balıkçılık ya da yatçılıkla ilgileniyor ya da başlamak hevesinde… Hal böyle olunca, öncülük eden denizcilerimizin önderliğinde Anthaven Yat Kulübü Derneği kuruluyor. Bu derneğin, başta üyelerine ve Anthaven’a olmak üzere bölgeye oldukça fayda sağlayacağına inanıyorum” diyor.

İlk etap 24 ayda tamamlandı

Anthaven Proje Müdürü Erol Oncar daire sahiplerimize ilk daireleri 2020’nin haziran ayında teslim edildiğini hatırlatarak, “Toplamda birinci etabın ilk bölümü olan konut alanları 24 ayda tamamlandı. Aynı zamanda ticari alanların büyük bölümü de bu süreçte kullanıma açıldı” diyor. Ancak Akyarlar Bölgesi klasik Ege kasabaları gibi altyapı konusunda yetersiz kaldığı için site altyapısını uzun yıllar hizmet edecek şekilde inşa etmeleri gerekmiş. Bu süreçte çevre konusuna büyük hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Sertaç Gökçek “En önemli hizmetimiz, içme suyu üretimi ve kullanılmış atık suyun arıtılarak geri kazanılması. Bu sayede bu koyun cennet görüntüsünü muhafaza ederek ağaçların su ihtiyacını sürdürülebilir şekilde karşılayabiliyoruz. Kurduğumuz Sıfır Atık Yönetim Sistemi sayesinde geçen aralık ayında Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazandık. Telekomünikasyon altyapımız çok özel ve her daire neredeyse büyükşehir ortalamalarının çok üzerinde bir bant genişliğiyle internet hizmeti alabiliyor. Malum sakin bir bölgedeyiz ve bu sükuneti sürekli muhafaza etmek isteriz. Bu nedenle üst düzeyde bir güvenlik sistemimiz var” diye konuşuyor.

Anthaven’ı eşsiz kılan en önemli özelliklerinden biri de tekne seyri yapılan ve konutlara ait iskeleleri bulunan kanallar ve tekne park alanı olarak kullanılan geniş bağlama alanı. Kanallardaki temizlik ve seyir güvenliği, denizden gelen yabancıların ve misafirlerin karşılanması, yıl boyunca 24 saat kesintisiz verilen bir hizmet. Anthaven Liman Şefi Tolga Yalçınkaya liderliğindeki tecrübeli denizci kadrosu bu hizmetleri hakkıyla yerine getiriyor.

 

Her mevsim başka güzel

Bodrum’un o meşhur sonbaharı ‘sarı yaz’ da Anthaven’da bambaşka geçiyor. Yaz boyu süren ve herkese sıcakta nefes aldıran meşhur yamaç rüzgârı artık koyu terk ediyor; hava sıcaklığı ve nem oranı ideal bir hal alıyor. Bunu yaşayanlar ise kesinlikle kışı da burada geçirmek istiyor. Bu yıl, Anthaven’da yaşamın başladığı ilk kış. Yaklaşık 20 dairenin kışı burada geçirdiğini ve çok mutlu olduklarını söyleyen Anthaven Toplu Yapı Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Gökçek “Bu projeden yıllar önce Bodrum’da yaşamaya başlamış büyük şehirlilerden biriyim. Kasaba hayatı olarak adlandırdığım bu yaşam, daha insanca. Kendinize de sevdiklerinize daha kaliteli zaman ayırabiliyorsunuz. Sakinlerimizin gündemi elbette pandemi ve burada kendilerini güvende hissettiklerini belirtiyorlar. Sükûnet ve güvenlik politikamız temas konusunda etkili sonuçlar doğuruyor. Her sabah düzenli yürüyüş ve bireysel spor aktiviteleri yapmak sakinlerimizi mutlu ediyor. Bu dönemde evden çalışma imkanını değerlendiren sakinlerimiz de bunu sürekli yapabilmenin yolunu arayacaklarını söylüyorlar” diyor.

Hayal ettiğinizin de ötesinde Anthaven Satış Direktörü Menekşe Ataseven de projemize olan ilginin gün geçtikçe arttığını söylüyor. “Bu bizi çok gururlandırıyor” diyen Ataseven bu motivasyonla çok kısa sürede Anthaven’ın birinci etap satışlarını tamamladıklarını anlatıyor. Şimdiyse büyük bir heyecanla yeni etabın çalışmalarının tamamlanmasını bekliyorlar. Harika bir doğa, huzurlu ve sakin bir yaşam, sadece yaz aylarında değil yılın 12 ayı profesyonel hizmet… İnsanların Anthaven’ı tercih etmesinde bu faktörlerin etkili olduğunu söyleyen Ataseven “Tabii her zaman iddialı projelere imza atan Ant Yapı’ya duyulan güvenin de bunda büyük rolü var. Şimdi birçok Ant Yapı dostu, bizim gibi heyecanla yeni etaplarımızı bekliyor. Burada yaşam başladıktan sonra sakinlerimizden en çok şu geri dönüşü alıyoruz: ‘Anthaven, hayal ettiğimizin de ötesinde bir proje oldu.’ Aspat’ın sahip olduğu eşsiz dokuya saygı duyarak ve Bodrum mimarisinin geleneklerine sadık kalarak kanal konseptinin başarıyla işlenmiş olması, ayrıca sanata verdiğimiz değer, sakinlerimizden büyük takdir görüyor. Sakinlerimizin çoğu firma sahipleri, yöneticiler, doktorlar ve onların aileleri…” diyor.

Bir cevap yazın