Şık ve pırıltılı
YILBAŞI SOFRALARI

Yeni yılı sofra başında dostlarla karşılamak gibisi yok. Dostlukları tazeleyen, umudu çoğaltan, keyifli bir akşam için bizden size birkaç ipucu…

Bu sayımızda dekorasyon sayfalarımızı yeni yılı dostlarla, aynı masa etrafında karşılamak isteyenlere ayırdık. Yılbaşı sofraları, doğal olarak olağan günlerden biraz daha özenli, biraz daha ışıltılı olmalı. Öncelikle renklerinizi belirlemelisiniz. Malum, klasik yılbaşı renkleri kırmızı, beyaz ve yeşil. Fakat beyaz-gümüş, yeşil-altın sarısı, beyaz-altın sarısı kombinleri de pekâlâ klasik renklerle yarışır. Yine de kararınızı verirken kullanacağınız yemek tabaklarını ve servislerinizi de dikkate almanızı öneririz; bir de zarif bir sofra için en fazla iki renk kullanmanızı.

Yılbaşı sofralarında menü kadar sofra düzeni de önemli. Şıklık ise ayrıntılarda gizli.
Yılbaşı sofralarında menü kadar sofra düzeni de önemli. Şıklık ise ayrıntılarda gizli.

MUMLAR VE PEÇETELER

Şıklık detaylarda gizli. Bu, yılbaşı sofraları için de geçerli. Mumlar ve peçeteler, bir de aksesuarlar sofranın tüm havasını değiştirebilir. Zarif bir sofra için keten peçeteler ve özenle seçilmiş peçete halkaları iyi bir seçim olabilir. Mumları kadehler ya da cam kavanozlarda sofraya dengeli bir şekilde dağıtabilir ya da şamdan tercih edebilirsiniz. 

KOZALAK, KOKİNA VE DİĞERLERİ

Eğer eğlenceli bir yılbaşı sofrası kurmak istiyorsanız, eğlenceli Noel Baba figürleriyle süslü bir sofra hazırlayabilirsiniz. Kırmızı, beyaz ve yeşili kombinleyerek eğlenceli ve klasik bir yılbaşı sofrası yapabilirsiniz. Bir de doğadan topladığınız kozalak, kokina ve çam dallarına masanızda yer açın. Bunları masaya serpiştirebileceğiniz gibi cam bir vazoya da yerleştirebilirsiniz. 

AÇIK BÜFEDE PIRILTILI DOKUNUŞLAR

Açık büfe de yılbaşı sofraları için dikkate değer bir seçenek. Özellikle kalabalık bir misafir topluluğu ağırlayacak olanlar için. Açık büfenizde de iki renk kullanmaya, sıcak ve soğuk yemekleri, mezeleri, tatlı ve meyvelerle içecekleri simetrik bir şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Yılbaşı süslerini açık büfede bonkörce kullanmaktan, hatta simlerle pırıltılar katmaktan çekinmeyin. 

HİNDİSİZ OLMAZ AMA…

Yılbaşı menüsüne dair de küçük bir tüyo verelim. Her ne kadar hindi yılbaşı sofralarının alametifarikası sayılsa da günümüzde vejetaryen ve vegan yaşamı seçen pek çok insan var. Siz farkında bile olmadan et ve süt ürünlerini tüketmeyi bırakmış arkadaşlarınızı ağırlıyor olabilirsiniz. Onları aç göndermek istemiyorsanız, hiç olmazsa bir iki çeşit zeytinyağlınız olsun menüde. Bizden söylemesi.