Dağlarca Çağlar:
“ANTWELL’LE GELECEĞE YATIRIM YAPTIM”

Türkiye’nin sağlık konseptli ilk projesi Antwell’de yaşam eylülde başlayacak. Antwell’in ilk yatırımcılarından olan, Bodrum’un lider firması Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi  Dağlarca Çağlar konuğumuz oldu.

Genç bir girişimci Dağlarca Çağlar. Bodrum’un lider firmalarının başında gelen Çağdaş Holding’in en genç Yönetim Kurulu Üyesi.  Henüz 28 yaşında olmasına rağmen, geleceğine yatırım yapmak için Antwell’den bir konut satın aldı. 

Başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra, futbolla da yakından ilgili. Fenerbahçe sevdalısı demek belki de daha doğru. Dağlarca Çağlar, Çağdaş Holding’in projelerini, stresle baş etmenin yöntemlerini, belki de en önemlisi iş hayatına dair gençlere önerilerini paylaştı. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Dağlarca Çağlar kimdir?

Tabii ki… 1991 İstanbul doğumluyum. Koç Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okudum. 2014 yılında mezun olduktan sonra Bodrum’a yerleştim ve aile şirketimiz olan Çağdaş Holding’te Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyorum.  

İsminizin hikâyesini merak etmemek elde değil?

Aslında ismim Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan geliyor. Babam gençlik yıllarında öğretmenlik yapıyordu ve kitap okumayı çok severdi. Bu nedenle de hayranı olduğu Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan esinlenmiş ve  soyadını bana isim olarak uygun görmüşler.

Gençlere sorumluluk almaktan ve hata yapmaktan korkmamalarını söyleyen Çağlar, kişisel gelişime yatırımın önemini vurguluyor.
Gençlere sorumluluk almaktan ve hata yapmaktan korkmamalarını söyleyen Çağlar, kişisel gelişime yatırımın önemini vurguluyor.

İstanbul’da kurulmasına rağmen rotayı çevirdiği Bodrum’un lider firmalarından biri olmayı başaran Çağdaş Holding, 30 yılı aşkın bir süredir başta turizm ve inşaat olmak üzere pek çok seçkin projeye imza attı. Şirketin yapısından ve faaliyet alanlarından söz eder misiniz?

Çağdaş Holding 1987 yılında babam Yüksel Çağlar tarafından İstanbul’da kuruldu. 1990’ların ilk yıllarına kadar Sakarya’da ve İstanbul’da inşaat ve madencilik üzerinde faaliyetler yürüttük. 90’lı yılların başlarında ilk “İş Merkezi” projesi yaparak Bodrum’a yöneldik. O yıllardan sonra da Bodrum’da devamlı büyüyerek yatırımlarımızı arttırdık. Hazır beton, inşaat, turizm, yayıncılık, liman işletmeciliği, madencilik olmak üzere bir çok alanda şirketlerimiz mevcut.

Genel olarak Türkiye’de, özelde Bodrum’da inşaat piyasasındaki güncel durum nedir? Satışlar ne durumda?

Ülkemiz son yıllarda her ne kadar istenildiği gibi ilerlemese de Bodrum’un ayrıcalığını hissediyoruz. Bodrum deniziyle, iklimiyle, sosyal yaşam kalitesiyle her zaman talep edilen bir yer ve her geçen gün de insanların hayallerinde Bodrum’da yaşam isteği artıyor. Bu da özellikle inşaat sektörünü pozitif anlamda etkiliyor. Bodrum’da kaliteli ve marka proje yatırımları yapılıyor. Bu durum da bölgenin nitelikli gelişmesini sağlıyor. Bu nedenle de Bodrum her zaman bize en doğru adres olacağını gösteriyor.

Yakın gelecekte hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz nelerdir?

Özellikle turizm alanında Swissotel ile güçlü ve başarılı bir işbirliğimiz var. 2015 yılında ilk otelimiz Swissotel Resort Bodrum Beach’i Turgutreis’te hayata geçirdik ve çok da başarılı olduk. 2020 yılında tamamlamayı hedeflediğimiz ve Yokuşbaşı’nda 100 milyon euro yatırım yaptığımız  Swissotel Resort Bodrum Hill’i devreye alacağız.

Yine en özel projelerimizden biri olan ve 30 dönümlük arazi içerisinde Cennet Koyu Evleri bizim bugüne kadar yaptığımız en özel projelerimizden biri. 7’si taş ev, 19’u villa olmak üzere toplam 26 anahtar ve bir otelden oluşan bu projenin teslimlerine de yine 2020 yılında başlayacağız.

Yatırımlarınız arasında yer alan dünyanın seçkin markalarından Swissotel Resort Bodrum Beach, iki kez ödüle değer bulundu. Bu ödüllerin hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?

Bildiğiniz üzere Swissotel, turizmde dünyanın en prestijli markaları arasında yer alıyor ve Swissotel Resort Bodrum Beach, Bodrum’un ilk Swissotel markalı oteli. Bu bağlamda Swissotel Residences Bodrum Beach’in iki yıldır uluslararası alanda kazandığı ödüller bizim için de çok büyük gurur ve mutluluk kaynağı oldu. Yaptığı iç denetimlerde Swissotel Resort Bodrum Beach, 2017 yılının ardından 2018’de de “Dünyanın En Başarılı Oteli” seçildi. Bu incelemeler kapsamında, müşteri kılığında dünyadaki otelleri denetleyen Swissotel uzmanlarının değerlendirmeleri dikkate alınıyor. Buna göre hazırlanan raporda Swissotel Resort Bodrum Beach, 2017 yılında 100 üzerinden 93,3 olan puanını 95,7’ye çıkarmayı başardı. Bu da bizi tabii ki çok mutlu etti.

Çağlar, stresli bir ortamda sorunun kaynağına inip diğer çözümlere odaklanıyor. Kendi deyişiyle stresi fırsata çeviriyor.
Çağlar, stresli bir ortamda sorunun kaynağına inip diğer çözümlere odaklanıyor. Kendi deyişiyle stresi fırsata çeviriyor. 

Ant Yapı’nın sağlık konseptli projesi Antwell’den bir konut aldınız. Bu yatırımı yapmaya nasıl ve neden karar verdiniz?

Bu yatırım kararını almamdaki en önemli etken proje konseptinin farklı ve gelecek vaat ediyor olmasıdır. İstanbul’da çok fazla proje var fakat konsept olarak herkes aynı şeyleri sunuyor. Ant Yapı kalitesi ve proje konseptinin farklılığı nedeniyle bu yatırımı yapma kararı aldım.

“ANT YAPI KALİTESİ VE PROJE KONSEPTİNİN FARKLILIĞI NEDENİYLE ANTWELL’DE YATIRIM YAPMA KARARI ALDIM.”

Ant Yapı’yla bir iş hukukunuz da var. Nasıl bir iş birliği olduğunu anlatır mısınız?

Ant Yapı’nın Bodrum’da geliştirdiği Anthaven projesinin hazır beton tedarikçisiyiz. Bodrum’da geliştirdikleri projeyi de keyifle takip ediyorum. Bittiğinde çok güzel bir proje olacağını ve Bodrum’a değer katacağını düşünüyorum.

İş yaşamının stresiyle baş etme yöntemleriniz nedir?

Her ne kadar stres yaşamımızın bir parçası olsa da ben genel olarak stresle farklı çözüm yollarına odaklanarak baş etmeye çalışıyorum. Ne zaman bir konu ile ilgili bir stres ortamı oluşsa, sorunun kaynağına inerek diğer çözümlere odaklanmaya çalışıyorum. Böylece hem yaşadığım stres azalıyor, hem de sorun çok daha kolayca çözülebiliyor. Bunu bir anlamda stresi fırsata çevirmek gibi düşünebiliriz.

Fenerbahçe’ye tutkuyla gönül vermiş bir taraftar olduğunuzu duyduk. Futbolla ne düzeyde ilgileniyorsunuz?

Kendimi bildim bileli hep futbola meraklıydım. Ailemizdeki herkes Fenerbahçeliydi ve ben de Fenerbahçe aşkıyla büyüdüm. Doğuştan Fenerbahçeliyim diyebilirim. Küçük yaşlarımda Fenerbahçe altyapısında da futbol oynadım. Elimden geldiğince de her maça gitmeye çalışırım ve yakından takip ederim. Fenerbahçe ve futbol benim için ayrı bir tutku…

Kendinizi beş yıl sonra nasıl bir yerde hayal ediyorsunuz? Hem iş hem de kişisel hayatınızda neleri gerçekleştirmiş olmayı hedefliyorsunuz?

Bildiğiniz üzere Bodrum her geçen gün ve yıl gözle görülür derecede hızlı bir şekilde gelişiyor. Biz Çağdaş Holding olarak Bodrum’un bu yolculuğuna sektörde lider olarak katkıda bulunmak ve daha büyük projelerin altına imza atmak istiyoruz. Turizm sektöründeki başarımızı da göz önüne alırsak bu alandaki çalışmalarımıza ağırlık vererek yeni projeler hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Ben de bu yolculukta her zaman kendimi hem iş hem de entelektüel anlamda geliştirmeye devam edeceğim.

Genç yaşta büyük sorumluluklar almış bir yönetici olarak iş yaşamına yeni adım atan gençlere neler önerirsiniz?

Öncelikle sorumluluk almaktan ve hata yapmaktan korkmamalarını öneriyorum. Her ne kadar ülkemizde çok kolay olmasa da, “Sevdiğiniz işi yaparsanız ömür boyu çalışmış olmazsınız” ilkesinin gerçek başarıyı getirdiğine inanıyorum, çünkü insan sevdiği işi yaptığı sürece daha azimli, hırslı ve başarılı oluyor.

Ve bir de her gün kendilerine “bugün neyi daha iyi yapabilirim” ya da “yaptığım işe ekstra ne katabilirim” sorusunu sormalarını öneririm.  Bu sorunun üzerinde düşünülüp uygulandığında, oldukça motive eden bir sihri olduğunu düşünüyorum.

Ve tabii ki sadece aldıkları üniversite eğitimleri değil, kişisel gelişimleri için de kendilerine yatırım yapmaları çok önemli. Günümüz teknoloji çağında artık her türlü bilgiye ulaşmak çok kolay ve bunu mutlaka kullanmalılar.