Rüzgâr sörfü
7’DEN 77’YE HER YAŞTA

Özellikle yazın yapılabilecek en keyifli sporlardan biri de rüzgâr sörfü. Bu spora başlamanın yaşı yok. İçinizdeki maceracıya kulak verin, rüzgârın ve denizin bir parçası olmanın hazzını deneyimleyin.

En keyifli yaz sporlarından rüzgâr sörfünü her yaştan insan öğrenebilir. Yeter ki kendinizi, keşfetmenin heyecanına bırakın.

İLk olarak 60’lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkan rüzgâr sörfü tahta ve yelken yardımıyla yapılan bir spor. Rüzgâr sörfünde suda ilerlemek için dalgaya ihtiyaç duyulmuyor çünkü yelken sayesinde rüzgârın itici gücü kullanılıyor. Bu sporun en önemli unsurları ise rüzgâr ve denge.Rüzgâr sörfü, denize, rüzgâra, dolayısıyla doğaya kulak vermenizi, onu hissetmenizi sağlar. Doğayı hissetmek, doğayla daha uyumlu yaşamanın da başlangıcıdır. Üstelik bedeninizi bir enstrüman gibi zarif ve dengeli bir şekilde kullanmayı öğrenirsiniz. Yeni bir sosyal çevre edinmek de bir diğer artınızdır.

PRATİK YAPA YAPA

Rüzgâr sörfü en iyi, sörf kulüplerindeki temel eğitim kursunda öğreniliyor. Genellikle bir ya da iki haftalık paket programlar öneriliyor. Bu paketlere dört gün süren temel eğitim kursu da dahil. Bu dört günde önce malzemeleri tanıyacaksınız. Sörf tahtası (board), yelken (sail), yelken direği (mast), tutma çatalı (boom) ve trapez kemeri (harness) ile tahtanızın üstünde nasıl denge kuracağınızı, yelkeninizi nasıl kontrol edip ona yön verebileceğinizi ve en önemlisi rüzgârla ilgili teorik bilgi öğreneceksiniz. Her öğrenme sürecinde olduğu gibi başlangıçta zorluk çekecek, pratik yapa yapa gelişecek, bu arada da sık sık suya düşeceksiniz.

TAHTA KÜÇÜLÜR, YELKEN BÜYÜR

İleri eğitim seviyelerine geçildiğinde, su üzerinde geçirilen zamanla birlikte, yapabileceğiniz şeylerin sınırı da her gün biraz daha genişlemeye başlayacak. Üzerinde durmaya çalıştığınız tahta gitgide küçülürken kontrol ettiğiniz yelkenin boyutu ise gitgide büyüyecek. Sörf tahtanızla uyumu yakaladıkça, rüzgâr, akıntı ve denge kontrolünü kavradıkça geliştiğinizi anlayacaksınız. İleri eğitim safhasında da hızlı dönüşler, sudan çıkma ve ayar yapabilmeyi öğreneceksiniz. Son seviyede ise artık yarışlar için hazır durumda olacaksınız. Alaçatı, Çeşme, Akyarlar, Bitez, Datça, Saroz ve Büyükçekmece’de kıyısı olan Mimar Sinan beldesi, rüzgâr sörfünün gözde adresleri.