Balkan şarkılarıyla GELSİN BAHAR

Kolektif İstanbul, Balkanlar’ın en önemli müzisyenleriyle aynı sahnede baharı karşılama konseri veriyor. Ayrıca tiyatrodan festivallere sanatın her dalı cıvıl cıvıl bir bahar vaat ediyor.

KOLEKTİF İSTANBUL’DAN KONSER

6 Mayıs / www.issanat.com.tr

EQ

Geleneksel Balkan müziğini günümüz tınılarıyla zenginleştiren Richard Laniepce, Aslı Laniepce, Ertan Şahin, Tamer Karaoğlu, Talat Karaoğlu ve Batuhan Baraç’tan oluşan Kolektif İstanbul, Balkan müziğinin efsane isimlerini ağırlıyor. Anadolu ve Balkan geleneksel repertuarını caz ve funk altyapılarıyla yeniden yorumlayarak uluslararası festivallerde başarılı performanslar sergileyen topluluk, “Gelsin Bahar” konserini, Petar Ralchev, Salif Ali, Dzambo Agusevi gibi Balkanlar’ın önemli müzisyenleri ve Ceylan Ertem ile birlikte verecek.


BİLGİNER’DEN KRAL LEAR YORUMU

Nisan-Mayıs / www.oyunatolyesi.com

EQ

William Shakespeare’in iktidarın vahşiliğini, iktidarın kendisiyken mağduruna dönüşen ve aklı kendi lanetiyle zehirlenen insanı anlattığı unutulmaz eseri Kral Lear, Haluk Bilginer’in yorumuyla Oyun Atölyesi’nde sahneleniyor. İlk sezonunu sürmekte olan oyun, ilk kez sahnelendiği 24 Eylül 2018’den bu yana hep kapalı gişe oynadı. 140 dakika süren 2 perdelik oyun, yüzlerce yıl önce kaleme alınan eserin güncelliği ve Bilginer’in yorumu karşısında saygı duruşunu hak ediyor. Tiyatro sezonu bitmeden mutlaka izlenmeli.


CİHAT AŞKIN – SAHNEDE 40. YIL

6 Mayıs / www.sureyyaoperasi.kadikoy.bel.tr

EQ

Türk keman ekolünün uluslararası temsilcisi, keman virtüözü, bestecisi, Menuhin ve Flesch dahil bir çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Cihat Aşkın, sanat hayatının 40. yılını özel bir konserle kutluyor. Sanatçı, uluslararası üne sahip İtalyan piyanist Roberto Prosseda ile Süreyya seyircisine özel bir programla 6 Mayıs’ta sahne alıyor. Roberto Prosseda’nın çaldığı orkestralar arasında Londra Filarmoni Orkestrası, Yeni Japon Filarmoni Orkestrası, Moskova Devlet Filarmoni, Brüksel Filarmoni, Calgary Filarmoni gibi dünyanın önde gelen orkestralarının olduğunu da bu müzik türünün sevenlerine not olarak düşelim.


BODRUM’DA DANS FESTİVALİ

23-26 Mayıs / www.ibldf.org

EQ

20. International Bodrum Dans Festivali bu yıl da partiler, workshoplar, dans gösterileriyle dolu dolu üç gün vaat ediyor. Uluslararası ve ulusal profesyonel dans gruplarının dans gösterileri, eğitmenler eşliğinde Salsa, Bachata ve Kizomba workshopları ile dans tutkunlarını unutulmaz bir festival bekliyor. Festivalin sonunda da Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun ortaklığıyla düzenlenen dans yarışmasında yüzlerce dans tutkunu çift, rengârenk kostümleriyle koreografilerini sergileme olanağı bulacak.