Romantik ve Zamansız

ALICE

07 Şubat – 23 Mayıs / www.zorlupsm.com

Lewis Carroll’un muhteşem hayal gücünün ürünü Alice Harikalar Diyarı’nda Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisiyle çağdaş bir müzikal uyarlama olarak seyirciyle buluşuyor. ALICE adıyla izleyicisinin karşısına çıkan müzikalde Serenay Sarıkaya “Alice” karakterine, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” karakterlerine hayat verecek. Müzikal; iddialı sahne prodüksiyonu, etkileyici görsel efektleri, fantastik kostümleri, müziği ve oyuncu kadrosu ile büyüleyici bir sahne şovuna davet ediyor. Bir de not düşelim: 150 yıl önce kaleme alınmasına rağmen günümüzde de yazıldığı dönemki kadar ilgi gören Alice Harikalar Diyarı’nda bugüne kadar 174 dile çevrildi.


Yüzler ve Yerler

23 Ocak-9 Mart / www.akbanksanat.com

Akbank Sanat’ta 23 Ocak’ta başlayan ve 9 Mart’a kadar devam edecek olan sergiyi görmediyseniz son şansınız. Theo Eshetu sergide iki video enstalasyon sunuyor. Bunlar, sanatçının bir portre fotoğrafları serisinin eşlik ettiği Atlas Fractured (2017) ile The Slave Ship (2015) adlı çalışmalarından oluşuyor. Akbank Sanat, sanatseverleri sergiye şu ifadelerle davet ediyor: “Kültürel kimlikler hiçbir zaman sabit ve tanımlı olmamış, politik gelecek tasarıları tarafından oluşturulmuş ve biçimlendirilmiş, tarihsel olaylar tarafından inşa edilmiş ve yıkılmış, kültürel nesnelerin yerlerinden edilmesiyle ve nüfusların göç etmesiyle dalgalanmalar göstermiştir; bunların hepsi de zamanın akışı içinde kimlikleri sabitlemenin olanaksızlığına işaret eder gibi görünmektedir, çünkü kimlikler doğaları gereği sürekli değişim içerisindedir. Bizim tek tanımlayabileceğimiz şimdiki zamandır…”


Dany Brillant’tan Fransız Şansonları

14 Şubat / www.zorlupsm.com

Fransız şansonlarını günümüze taşıyan isimlerin başında gelen Dany Brillant, Sevgililer Günü’nde romantik şarkılarıyla müzikseverlere özel bir konser verecek. Dany Brillant, Akdeniz ritimlerinden Fransız melodilerine ve Porto Riko ezgilerine uzanan geniş müzik repertuvarı ve göz alıcı sahne performansı ile unutulmaz ânlar vaat ediyor. Müzik hayatına 1985’te sahnelenen bir kabareyle başlayan Brillant, ilk albümü C’est Ça Qui Est Bon’u 1991’de yayınladı. Caz ritimleriyle zenginleştirilmiş Suzette şarkısıyla dünya çapında üne kavuşan sanatçı, Fransız müziğine salsa ve caz ritimleriyle yeni bir yorum katmasıyla tanınıyor.


Kültür Hayatına Alt Kat’tan Katkı

Mart / www.iksv.org

İKSV tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Nejat Eczacıbaşı Binası’nın en alt katında yeni bir mekân açılıyor. Mart 2019’da faaliyete başlaması planlanan İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı, toplamı 120 metrekareye yayılan etkinlik ve çalışma alanlarıyla iki ana bölümden oluşacak. Kültür ve sanatta katılımcı yaklaşımların benimsenmesi amacıyla, yıl boyunca farklı disiplinlerde etkinlik ve atölye programları sunacak İKSV Alt Kat, öncelikli olarak çocuklar, gençler ve kültür ve sanata erişimi kısıtlı olan gruplara ulaşmayı da hedefliyor. Farklı grupların kendini ifade etme ve kültür-sanatı deneyimleme şansı bularak, kültür hayatına ve üretimine katılımını teşvik edecek mekân, İKSV binasında bir kamusal alan yaratarak izleyiciye ulaşmada yeni yollar açmaya, kültür ve sanata erişimin önündeki engelleri kaldırmaya öncelik verecek. Sanatseverler Mart’ta İKSV’ye mutlaka yolunu düşürmeli.


Zamanın Ötesinde

18 Mart / www.sureyyaoperasi.kadikoy.bel.tr

TRT İstanbul ve Ankara radyolarında verdikleri canlı konserler, tematik ve renkli program seçimleri, samimi sunumları ve dinleyiciyle kurdukları sıcak bağlarla tanınan Duo Fidelis, flüt sanatçısı Zeynep Keleşoğlu ile piyanist Orçun Orçunsel’den oluşuyor. İkili; Debussy, Reinecke ve Jolivet’nin flüt repertuvarının temeli sayılan eserlerini, Orçunsel’in Aydın’da 2300 yıllık bir mezar taşında keşfedilmiş, dünyanın en eski ikinci şarkısı üzerine bestelediği Seikilos Epitaph adlı eseri ile derliyor. İkili, konserlerinde antik dünyanın mitolojik ve gerçek hikâyelerini, farklı dönemlerin müzikal yaklaşımlarıyla buluşturarak, izleyicilerini zamanın ötesinde bir yolculuğa davet ediyor.