Yaza Veda Ederken

Konserlerden sergilere, bienalden festivale pek çok etkinlik, sanatseverleri ve gezginleri yazın son günlerini dolu dolu yaşamaya, sonbaharın habercisi eylülü karşılamaya davet ediyor.

4. İstanbul Tasarım Bienali: Geleceğe Bakmak
“Okullar Okulu” ana başlığıyla tasarım ve öğrenme biçimlerinin sorgulanacağı 4. İstanbul Tasarım Bienali, altı hafta boyunca birçok projeye ve etkinliğe ev sahipliği yapacak ve yaklaşık 40 ülkeden 100 civarında katılımcıyla gerçekleşecek. Bienalin ana başlığı olan “Okullar Okulu” ile birlikte düşünmek, paylaşmak ve üretmek için ortam sağlayarak toplumsal bağın güçlenmesine katkıda bulunmak hedefleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali 22 Eylül-4 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bienal katılımcıları Akbank Sanat’ta “Bozum Okulu”, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta “Akışlar Okulu”, Pera Müzesi’nde “Ölçekler Okulu”, Arter’de “Dünya Okulu”, SALT Galata’da “Zaman Okulu” ve Studio-X İstanbul’da “Sindirim Okulu”nda yer alacak. Ziyaretçiler segileri ücretsiz gezebilecek. Küratörlüğünü Jan Boelen’in üstlendiği bienalde, güncel, ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmeler ışığında gelecek senaryoları tartışmaya açılacak. 

www.iksv.org

Il Divo, 6 Yıl Sonra İstanbul’da
Klasik eserlere getirdikleri özgün yorumlarla fenomene dönüşen ilk klasik cross-over grubu Il Divo, yeni albümleri “Timeless”ın dünya turnesi kapsamında 14 Eylül’de Volkswagen Arena’da sahne alacak.
Regresa A Mi (Unbreak My Heart), Aleluya (Hallelujah), Hasta Mi Final gibi çok sevilen şarkılara imza atan Il Divo, 6 yıl sonra yeniden İstanbul’a geliyor. 10 Ağustos 2018’de yayınlanacak yeni albümleri Timeless’ın ilk single’ı “Hola”, Adele’in hit single’ı “Hello”nun İspanyolca düzenlemesi olarak piyasaya çıktı. 30 milyonu aşan albüm satışı, 6 kıta ve 130 duraktan oluşan turnelerinin her biri görkemli sahne şovuyla taçlanan Il Divo, İspanyol Carlos Marin, İsviçreli Urs Buhler, Fransız Sebastien Izambard ve ABD’li David Miller’dan oluşuyor. 

www.vwarena.com

Oh Sees’ten Karnaval Tadında Konser
San Francisco’nun post-milenyum çocukları garage/psych’ın eşsiz isimleri Oh Sees ilk İstanbul konserleriyle 28 Ağustos’ta Zorlu PSM Studio’da sahne alacak. San Francisco’lu Oh Sees, 1997 yılında şarkı yazarı John Dwyer vokalinde, basta Tim Hellman, davulda Dan Rincon ve Paul Quattrone ile kuruldu ve fire vermeden günümüze kadar geldi. Garage rock, saykodelik rock, punk rock, art punk ve post-punk gibi türlerin esnek sınırları arasında gezinen grubun müziği, son albümleri “Orc” ile kesin bir punk tavrına büründü. Oh Sees, müziğinde sıklıkla deneysel seslere de yer veriyor. Oh Sees’i farklı kılan özelliklerinden biri de renkli karnavalları anımsatan canlı performansları. 

www.zorlupsm.com

Karikatür Evi’nden Yaz Sergisi
2017-2018 sezonunda karikatür, çizgi roman, illüstrasyon alanında genç-usta pek çok çizeri ağırlayan Karikatür Evi, yıl içinde farklı zamanlarda düzenlenen sergilerden bir seçkiyi ziyarete açtı. 2 Temmuz’da açılan Yaz Sergisi’ni görmek için 24 Ağustos’a kadar vakit var. Seçkide Cem Güventürk, An-su Aksoy, Caner Özdurak gibi genç çizerlerin yanı sıra Orhan Önal, Ersin Burak, Orhan Büyükdoğan ve Yener Çakmak gibi ustaların eserleri de sergileniyor. 

www.karikaturevi.kadikoy.bel.tr

Bu Festival Kaçmaz
Bozcaada geleneksel Bağbozumu Festivali bu yıl 7-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Üç gün süren şenlikte unutulmaya yüz tutan gelenekleri tazelemeyi hedefleyen etkinlikler düzenleniyor. Festival, sembolik bağbozumu ile start alıyor. Toplanan ilk üzümler, küfelere konularak atlarla, eşeklerle ve pırpır denilen minik traktörlerle ada meydanına getiriliyor. Hasatı kutlamak için tefiyle sazıyla müzik yapıp şarkılar söyleyen işçiler, bu pek de kolay olmayan yolculuğu eğlenceli bir hâle çeviriyor. Festival boyunca, adanın kalesinde konserler düzenleniyor, sokaklarda pazarlar kuruluyor. Bağcılar arasında düzenlenen Çavuş Üzümü yarışması ise en ilgi çeken etkinliklerden biri. 

www.bozcaada.bel.tr