TAYK TROFESİ’NDE 3 YARIŞ GERİDE KALDI!

Türk yatçılığını uluslararası platformlara taşıyan Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’nün (TAYK) düzenlediği, TAYK 2024 Trofesi’nde yarışlar hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar Baby Dracula ile 3 yarışa katılan ANT YAPI TEAM SENSEI, IRC2 kategorisinde kupalar almaya hak kazandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda yapılan 3. ayak yarışlara katılan ekibimiz IRC2 sınıfında zorlu mücadeleyi birinci olarak tamamladı. İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilen yarışta, ana yelken mandar halatının kopmasına rağmen hızlı bir çözüm bularak başarıya ulaşan ekibimiz, genel sıralamada liderliğini koruyor.

İstanbul Boğazı’nda düzenlenen ‘TAYK 2024 Trofesi, 3. Ayak, 19 Mayıs İDO Sailing Cup Yat Yarışları’na ekibimiz Mehmet Okay, Ahmet Okay, Hülya Torunoğlu ve Hakan Saraç’tan oluşan kadrosuyla katıldı ve büyük bir başarıya imza attı.

IRC2 sınıfında yarışan ekibimiz, toplam 11 yelkenli teknenin yer aldığı bu kategoride birinci oldu. Tüm sınıflarda ise 55 yelkenli tekne yarıştı. Bu zaferle birlikte, üçüncü yarışımızda üçüncü kupamızı kazanmış olduk ve IRC2 genel sıralamasındaki liderliğimizi pekiştirdik.

Hava koşulları sertti

Yarış, Çırağan Sarayı önünde düzenlenen Ata’ya saygı duruşu ve tekne korteji ile başladı. Tekne kortejinin ardından, start da Çırağan Sarayı önünden verildi. Beykoz şamandırasına kadar orsa seyrinde ilerleyen tekneler, şamandırayı döndükten sonra balon yelkenlerini açarak pupa seyrine geçtiler. Yarış, Moda koyundaki bitiş hattına kadar devam etti ve giderek sertleşen hava koşulları altında toplamda 3 saatten fazla sürdü.

Yarışın başlarında ana yelken mandar halatının kopmasıyla büyük bir problemle karşılaşan Ant Yapı ekibi, bu sorunu kısa sürede çözerek yarışa devam etti. Ekibimiz, zorlu koşullara rağmen üstün performans göstererek kendi kategorisinde birinciliği kazandı.

Üçüncü ayakta elde ettiğimiz bu zaferle birlikte, IRC2 genel sıralamasındaki birinciliğimizi korumaya devam ediyoruz. Yarış boyunca sergilediğimiz dayanıklılık ve takım ruhu, bizi zafere taşıyan en önemli etkenler oldu. Bu başarı, ekibimizin ne kadar kararlı ve yetenekli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Yarışın ilk iki ayağını hatırlayalım…

TAYK 2024 Trofesi toplam 6 ayaktan oluşuyor. Yukarıda en son yapılan 3. Ayak yarışlarını okudunuz. Burada da ilk iki ayakta olanları hatırlatalım…

İlk yarış, ilk birinciliğimiz

TAYK 2024 Trofesi, 20-21 Nisan 2024 tarihlerinde CarrefourSA sponsorluğunda düzenlenen ‘TAYK-CarrefourSA Kupası’ ile başladı. IRC2 kategorisinde 10 tekne; toplam tüm kategorilerde 41 teknenin yarıştığı kupada, yelkenciler değişen deniz ve hava koşullarıyla mücadele edildi. 20 Nisan Cumartesi günü Caddebostan açıklarından verilen start ile Türkiye’nin en deneyimli yelkencileri, trofenin ilk ayağında birinci gelmek için kıyasıya yarıştılar. TAYK, bu yıl ilk kez uzaktan kumandalı robotik şamandıra kullanarak yarışlarda yenilikçi bir adım attı ve yarışmacılara modern teknolojinin avantajlarını sundu. IRC2 kategorisinde yarışan; Cihan Akcan, Zeynep Ülker, Gürhan Cihan, Hakan Saraç, Nurten Arga’dan oluşan Ant Yapı Merkez Ofis Takımımız ile birincilik kupasını aldık.

2. ayakta sıralamadaki 1.’liğimizi koruduk

11-12 Mayıs tarihlerinde yapılan TAYK 2024 Trofesi 2. Ayak HDI Kupası Yat Yarışları, Anthaven ekibimizin katılımı ile gerçekleşti. 2. ayak yarışları sonunda, yarıştığımız IRC2 sınıfında 3.’lük kupasını kazandık. IRC2 sınıfında 9 yelkenli tekne, tüm sınıflarda toplam 45 yelkenli tekne yarıştı. 1. ve 2. ayak yarışları sonunda IRC2 genel sıralamasında 1. sıradaki yerimizi koruduk.

Bir cevap yazın