“Mutfağımızda kendi kültürümüzü öne çıkarıyoruz”

Anthaven projemizin içindeki Radisson Collection Hotel Bodrum, plajı ve diğer tüm özel hizmetlerinin yanı sıra mutfağının özelliğiyle de dikkat çekiyor. Dergimizin bu sayısında otelimizin yiyecek-içecek müdürü Ersin Kaçak’la konuştuk.

Ersin Bey, bize Radisson Collection Hotel Bodrum’un mutfak ve servis kısımlarıyla ilgili biraz bilgi verir misiniz?

Bildiğiniz gibi Radisson Collection Bodrum, aslında bir yaşam kompleksinin içerisinde bir parça. Buradaki çarşı alanında yeme-içme üzerine hizmet veren birçok mekân var. O yüzden de biz otelimizde bir menü planlarken buradaki dükkanlarla uyum içinde, kompakt bir menü oluşturmaya çalışıyoruz.

Peki kompleks içinde bulunan yeme-içme mekanlarının çeşitliliği, menü planlamanızı nasıl etkiliyor?

Bizim, Yasin (Çalış) şefle beraber parolamız her zaman şu: Olmayanı daha çok misafire iletmek! Çünkü Bodrum’da, sahil kesiminde zaten her gittiğiniz yerde balık üzerine sunumlar, yemekler var. Tabii ki biz de menünün belli kısmında balık servis ediyoruz ama aslında amacımız, müşterilerimize olmayanı sunmak. O yüzden de 2022 yazında plajda kebap restoranı açtık. Amacımız burada daha çok misafirin özlem duyduğu; ayrıca yurtdışından gelen misafirlerin özellikle Türk mutfağını, Türk kültürünü öğrenmek için geldikleri bu yerde onlara gerçek Türk yemeklerini sunmak.

Gözlemlediğiniz kadarıyla, yabancı misafirlerin geleneksel Türk yemeklerine ilgisi nasıl?

Yani bir İtalyan’a direkt pizzayla gitmektense, bizim güçlü olduğumuz Türk yemeklerini sunmak daha cezbedici oluyor. Zaten bu sebeple bir kebap restoranı açtık. Akşamları sezonda plaj kapandıktan sonra 20.00’den gece 24.00’e kadar kebap servisi veriyoruz. Adana kebap, Urfa kebap, patlıcan kebabı, ciğer şiş, kuzu şiş gibi, bir kebapçıya gittiğiniz zaman ürünlerin hemen hemen birçoğu var. Ustalarımız, normal bir otel konseptindeki ustalar gibi değil, gerçek birer kebap ustası. Yazın bize eşlik ediyorlar. Ve burayı açtığımız günden beri lezzet konusunda çok güzel geri dönüşler aldık, misafirlerin ilgisi ve talebi oldukça fazla.

Barranco restoranınızın oldukça revaçta, menüde ne gibi seçenekler mevcut?

Barranco restoranda, hafif lezzetler mevcut. İnsanlar buraya gelirken balık çeşitleri veya hafif mezeler, salatalar bekliyor. Konseptimizi belirlerken bundan yola çıktık. Türk-İtalyan ağırlıklı Akdeniz mutfağı gibi bir konsept belirledik. Başlangıçlarda, hafif bir bruschetta veya mozzarella avokado caprese, ahtapot carpaccio gibi çok hafif lezzetlerle, insanları yormadan başlangıç yapmalarını sağlıyoruz. Tüm hamurlu yiyeceklerde kendi hamurlarımızı kullanıyoruz. Ana yemeklerde de kırmızı et olarak kuzu incik, dana kaburga gibi lezzetler sunuyoruz. Deniz ürünlerinde karides güveç, ahtapot yahni, ızgara levrek gibi seçeneklerimiz var. Risottomuz oldukça başarılı. Tatlılarımızda ise Fransız profiterolü çok beğeniliyor.

Plaj misafirleri en çok neyi tercih ediyor?

600 kişilik bir misafir profilimiz mevcut. Burası sadece bir otel değil bir kompleks. Burada 165 hane var ve yazın 350-400 kişilik sabit bir nüfustan bahsediyoruz. Menü planlarken veya sunum planlarken bunu düşünmek zorundayız. Ayrıca dışarıdan günübirlik plaj kullanmaya gelen misafirlerimiz de oluyor. Aspat Koyu artık çok talep görmeye ve popüler olmaya başladı. Bu nedenle çok çeşitli bir misafir profilimiz var. Menülerimizi yaparken bu çeşitliliği göz önünde bulunduruyoruz. Otel olarak standart bir misafir profilimiz hiç olmadı, her ülkeden misafir ağırlıyoruz. O yüzden daha evrensel ve genele yayılan bir zihniyetimiz var.  Plaj tarafında daha çok atıştırmalık sunumlar yapıyoruz. Hamburgerimiz, pizzalarımız, salatalarımız, makarnalarımız ve tatlılarımızla hizmet veriyoruz. Özellikle tako, plajdaki misafirlerimiz tarafından çok beğeniliyor. Menümüzde ayrıca butik yerel markalara da yer veriyoruz. Misafirlerimize çeşitli tatlar sunarak onların memnuniyetini sağlamaya çalışıyoruz.

Özel içecekler ve imza kokteyller hakkında bilgi verebilir misiniz? Özellikle hangi tatlar ön planda ve misafirlerinizin en beğendiği kokteyller nelerdir?

İçecek kısmında dünya klasiklerinin dışında kendi imza kokteyllerimiz de var. İmza kokteyllerimizde ekşi veya fresh tatları sevenler için kokteyllerimiz mevcut. Keşiz, geçen sene en çok satan, misafirlerin çok beğendiği hem ferahlatıcı hem de sağlıklı bir kokteylimiz. Eğer tatlı seviyorsanız Sweet Aspat oldukça gözde. Son zamanlarda acılı kokteyller de ön planda. Acı sevenler için Dragon imza kokteyllerimizden biri. Meksika biberleriyle beraber biraz tekilayı dinlendirip lezzeti bir üst seviyeye taşıyoruz. Gerçek acı severler için hakkını veren bir kokteyl oldu ve ağzından ateş püsküren ejderha olan Dragon ismini koyduk.

Bir cevap yazın