DENİZLERİN KIZI AYSU’NUN BAŞARI YOLCULUĞU

Kuzey İrlanda ile İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu olan 22 yaşındaki yüzücü Aysu Türkoğlu ile spor kariyeri, ailesi ve hayatı hakkında samimi bir söyleşi yaptık.

ÖZDE GÖZLER ETLİ

Sizi hep çok pozitif bir insan olarak gördük, tanıdık. Hayata bakışınız inanılmaz. Bu hep böyle miydi? Doğup büyüdüğünüz aileyle mi ilgili, doğuştan gelen kişilik özelliği mi, sonradan edilen bir şey mi? Nedir bunun sırrı?

Yukarıda saydıklarınızın hepsi diyebiliriz aslında. Aileniz size nasıl bir yol ve ortam sunarsa siz de o doğrultuda ilerliyorsunuz. Bana öğretilen, aktarılan güzel enerjiyi ben de kendimden katarak büyüttüm ve sizin de görmüş olduğunuz o pozitifliği yarattım.

Yüzmek dışında nasıl bir yaşamınız var? Ne yer, ne içer, ne izler, ne dinlersiniz? Başka hobiniz var mı mesela? Yüzücü olmasaydınız hangi mesleği yapmak isterdiniz?

Öncelikle şunu söyleyebilirim, gezmeyi çok seven biriyim ve bununla beraber yeni yerler, yeni tatlar keşfetmek isterim. Genel olarak çok karışık bir müzik listem vardır ama hepsinin genel özelliği bana çaldığı ilk andaki hisleri anımsatmasıdır. Yüzücü olmasaydım çok yüksek ihtimalle resim veya tasarımla ilgili bir şeyler yapardım.

Böyle başarılar elde edince bir popstar gibi ünleniyor sporcular da… Siz neler yaşadınız bu süreçte? Yolda görünce tanıyor mu insanlar mesela? Nasıl yaklaşıyorlar? Neler hissettirdi size böyle ünlü olmak?

Tabii ki mükemmel bir his, özellikle sizinle aynı sporu yapan veya sadece sporcu olan insanlardan tebrik mesajları almak çok güzel. Bu aralar sokakta yürürken çevrilip fotoğraf çekmek isteyenler olabiliyor.

Ablanız da yüzücüymüş. Onunla nasıl bir ilişkiniz var? Birbirinize mesleki olarak da tavsiyeler veriyor muzunuz mesela?

Onunla tam bir abla kardeş ilişkimiz var, tabii ki yüzmeyi ondan görerek başladım ama bizim için kıymetli olan yüzmenin dışında da kurulan bağlar. Yani kısacası üzgün veya mutlu, her zaman yanında olabilmek.

Aileniz nasıl karşıladı tüm bunları? Birbirine bağlı, kalabalık bir ailesiniz belli ki. İlginç şeyler yaşandı mı aile içinde? Mesela küçük kuzen arkadaşlarına sizinle hava atıyor mu!

Hava atmak gibi değil de, benim adıma hep arkamda duran ve gururlu bir ailem var. Tabii ki ilk başlarda babaanne, anneanne ufaktan tedirgin oluyorlardı ama şu an neler yapabileceğimin farkındalar ve tam destekler.

Arkadaşlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Arkadaşlarım, aslında tüm sürecin içerisinde olanlar. Onlar, yüzme dışında sohbet edebildiğim kişiler, canım sıkıldığında veya kafamı dağıtmak istediğimde yanımda olan insanlar.

Mesleki olarak gelecek hayalleriniz, hedefleriniz neler?

Eskiden hep gelecek ve hedef odaklı ilerlerdim ama şu an biraz da olsa hayatın akışında ilerlemek istiyorum. Diğer yandan okuduğum bölümde yüksek lisans yapmak birinci hedefim olabilir.

Genel hayat anlamında hayalleriniz neler? Mesela evlenip çocuk sahibi olmayı düşünüyor musunuz?

Bir önceki soruda da söylediğim gibi, her şeyin düşünmek için bir zamanı var ve şu an birincil hedefim Seven Ocean’ı tamamlamak. Tabii ki de aile kurmak isterim ama şu an daha bunları düşünme sırası değil.

Bir cevap yazın