TATİLDE FORMUNUZU KORUMAK İÇİN İPUÇLARI

Yaza formda girmek için sıkı çalıştınız, biliyoruz. Ancak ipleri elden bırakmak için henüz erken! Evet, eğlenceli ve bol lezzetli tatil yapmak güzel ama biz size, yaz aylarında da formunuzu koruyabilmeniz için kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç ipucu verelim dedik.

Aktif Olun

Ailenizle ve arkadaşlarınızla fiziksel aktivite yapmak, kilo kontrolü için de faydalı olacaktır. Kısa yürüyüşler bile aklınızı yemekten uzaklaştırır ve sevdiklerinizle bağ kurmanızı sağlar. Arkadaşlarınızla birlikte doğa yürüyüşü etkinliklerine katılabilirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Sağlıksız atıştırmalıklar her an her yerde karşınıza çıkar. Hele de 5 yıldızlı otellerin açık büfeleri yok mu… Evde olduğunuzda bu gibi cezbedici durumları bertaraf etmek kolay olsa da sıklıkla sosyalleştiğiniz yaz aylarında zorlanabilirsiniz. Kendinizi nedensiz yere atıştırırken bulursanız şu soruyu sorun: “Şu an gerçekten aç mıyım?” Ayrıca bir adet tuzlu salatalığın lezzeti cipse bile kafa tutabilir!

Popüler herhangi bir diyetin peşinde savrulmaktansa, sadece daha sağlıklı beslenerek kilonuzu koruyabilirsiniz.

Büyük Tabaklarınızı Rafa Kaldırın

Büyük tabaklarda, porsiyonlarınız gözünüze her zaman az görünür. Unutmayın ki mideniz aslında yumruğunuz kadar. Daha küçük tabaklarda yemek yerseniz, önce beyniniz doyacaktır. Hızlı yemek yemekten kaçınmak ve gıdaları iyice çiğnemek de formunuzu korumanız için önemli.

Stres Seviyenizi Kontrol Edin

Stresli olduğunuzda, vücudunuz tepki olarak kortizol hormonu salgılar. Bu da kilonuzda oynamalara sebep olabilir. Ayrıca strese girdiğinizde abur cubura daha fazla yakınlaşıyor olabilirsiniz. Stresinizi dengeleyecek nefes egzersizleri yapmak işinize yarayacaktır. Tıbbi aromatik yağlardan da faydalanabilirsiniz.

Protein ile Dengede Kalın

Hızlı yaşadığımız yaz aylarında sokaklarda en hızlı erişilen yemekler yoğunlukla karbonhidrat ağırlıklı oluyor. Ancak tokluk sağladığı ve kilo kontrolü için faydalı olduğu için her öğüne biraz protein eklemek önemli.

Lifli Gıdaları Unutmayın

Doygunluk hissi sağlayan lifli gıdalar bağırsak sağlığınız için de önemli. Sebzeler, meyveler, baklagiller, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar lif açısından zengindir.

Tadımlıklardan Uzak Durun

Lokmalık yiyecekler sandığınızdan daha fazla kalori almanıza sebep olabilir. Ufak ufak ancak sıklıkla tükettiğiniz lokmalar, gözünüzde yemek olarak algılanmadığı için beyniniz ve mideniz arasında iletişim bozukluğuna sebep olur. Bu sebeple fazlasıyla kalori almış olmanıza rağmen kendinizi aç hissedebilirsiniz.

Tatlıyı Azaltın

Sıklıkla gidilen mekanlar, tatiller hatta kahvenizin yanında gelen o minik şekerli ikramlara hayır demek ne kadar zor olsa da, başarabilirsiniz. Tabii ki arada en sevdiğiniz tatlıyla kendinizi şımartabilirsiniz. O zaman da tatlınızı yavaş yavaş yemek için zaman ayırın. Bu, kendinizi daha uzun süre mutlu hissetmenize neden olur.

Sıvı Kalorileri Sınırlayın

Yazın sıcağını bastırmak için tükettiğiniz yüksek kalorili içecekler, diyetinize önemli miktarda şeker ve boş kalori ekleyerek kilo almanıza neden olur. Örneğin sodanızı meyveli değil sade için. Limonata yapıp şekerini çok az koyun.

Tariflerinizi Değiştirin

Yüksek kalorili ev yapımı ürünler de kilo aldıran faktörler arasında. Tariflerinizdeki malzemeleri daha sağlıklı gıdalarla değiştirmek aslında kolay. Şeker yerine tatlandırıcı, çikolata yerine kuru meyve, kızartmalar yerine fırınlama veya buharda pişirme yöntemlerini deneyerek hem yeni tatlar yaratabilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz.

Düzenli Olarak Tartılın

Çalışmalar, düzenli olarak tartılan kişilerin tartılmayanlara göre daha iyi kilo verdiğini gösteriyor. Düzenli olarak tartıya çıkmak, size hedeflerinizi hatırlatır. Bazı insanlar günlük olarak kilolarını kontrol ederken, bazıları haftada bir veya iki kez tercih ediyor. Kendiniz için en uygun olan rutini bulun ve plana bağlı kalın.

İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Paketli gıdalar başta olmak üzere konserve, şarküteri ürünleri işlenmiş yiyecekleri tüketmek hızlı bir çözüm olsa da bu yiyecekler yüksek oranda şeker, yağ ve katkı maddeleri içeriyor. Öğünlerinizi haftalık olarak planlayıp alışveriş listesi oluşturun.

Çizgiyi Net Çizin

“Yarın başlayacağım” zihniyetini bir kenara bırakın ve kendinize uyabileceğiniz gerçekçi sınırlar belirleyin. Kontrolün sizde olduğunu unutmayın ve rutininizi uygulamaya devam edin. Popüler herhangi bir diyetin peşinde savrulmaktansa, sadece daha sağlıklı beslenerek kilonuzu koruyabilir ve fazla kilolarınızı dengeleyebilirsiniz.-

Bir cevap yazın