MOSKOVA’NIN TARİHİ BÖLGESİNE ANT YAPI İMZASINI ATIYORUZ

Ant Yapı olarak Rusya’da çok önemli bir projeye daha imzamızı atıyoruz. Başkent Moskova’nın tarihi merkezlerinden Paveletskaya Meydanı’nda inşaatı süren Paveletskaya plaza adlı yeraltı alışveriş merkezini 2022’nin ilk aylarında açacağız.

Rusya, Ant Yapı Olarak en güçlü olduğumuz pazarlardan biri… ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ sıralamasında ilk 100’de bulunan bir marka olarak bu kez, Moskova’nın tarihi siluetine dokunuş yapacağımız bir alışveriş merkezi projesini hayata geçiriyoruz. Rusya’nın başkentindeki tarihi merkezlerden Paveletskaya Meydanı’nda gerçekleştirdiğimiz proje, Paveletskaya Plaza adlı yeraltı alışveriş merkezi. 73.000 metrekare alana inşa ettiğimiz projeyle Paveletskaya tren garı, Paveletskaya metro istasyonu ve Sodovoe Kolts güzergahı üzerindeki yolcu duraklarını da birbirine bağlıyoruz.

Bölgenin tarihi dokusunu ve iklim koşullarını esas alarak inşa ettiğimiz bu alışveriş merkezinde 190 mağaza yer alacak. Burada aynı zamanda gastronomik zenginlik sunmayı da amaçladık.Farklı ülkelerin mutfaklarını yansıtacak olan restoranların yer alacağı Paveletskaya Plaza ile, ziyaretçilere sıradan bir alışveriş deneyiminden çok daha fazlasını, kültürel zenginlikleri de sunmayı amaçlıyoruz.

IŞIK GALERİLERİ OLACAK

Gelişen teknoloji sayesinde yapılan inşaatlarda mimari açıdan beklentiler de sürekli değişiyor… Alışveriş merkezleri de bu tarz değişikliklere ihtiyaç duyan noktalardan. Özellikle günümüzde yapay ışıkların altında, bir kapsül hissi uyandıran yerlerde mağaza mağaza dolaşmanın yoruculuğu, birçok alışveriş tutkununun mutabık olduğu konu. Bu nedenle Paveletskaya Plaza’nın mimarisini tasarlarken, ziyaretçilerin en iyi şekilde vakit geçirebilecekleri bir alan yaratmayı amaçladık. Yeraltı alışveriş mekezi olarak planlanan Paveletskaya Plaza’da ışık galerileriyle açık ve kapalı alanların doğal şekilde aydınlatılmasını sağladık. Zeminin altında yer alan mağaza katları doğal ışığı doğrudan alarak ziyaretçilerin gökyüzünü görmesine de olanak sağlıyor.

Alışveriş merkezinde şehir park alanı, şehir etkinlikleri, festivaller ve konserler için belirlediğimiz mekânlar var. Toplam alanın yaklaşık dörtte 1’i de restoran, kafe ve fast food markaları için ayırdığımız geniş alanlar. 2022 yılında misafirlerimizi ağırlayacağımız Paveletskaya Plaza’da doğanın vurgusunu da iç mimari tasarımımızdan ayrı tutamazdık. Bu sebeple 350 iğne yapraklı ve yaprak döken ağaç diktik, 18.000 çalı ve çiçekle de modern tasarımı doğayla bütünleştirdik. Ayrıca Paveletskaya Plaza’nın yer aldığı meydanda müzikli fıskiye, dinlenme alanı, ışıklı salıncaklar ve banklarla da dekorasyona farklı vurgular kattık.

2022’NİN BAŞLARINDA AÇILIYOR

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, Paveletskaya Plaza ile Moskova’nın en büyük yeraltı alışveriş merkezlerinden biri olmaya talip olduğumuzu şu sözlerle anlatıyor: “Ağustos 2019’da yapımına başladığımız ve 110 milyon Euro bedelle hayata geçmesini planladığımız Paveletskaya Plaza’yı, taahhüt ettiğimiz gibi 2022’nin ilk aylarında misafirlerin kullanımına açacağız. Metro ve diğer ulaşım ağlarını birbirine bağlayan bir noktada yer alan alışveriş merkezi, araç trafiği hariç günlük 140 bin tren yolcusunun geçiş güzergahında konumlanıyor. 300 araç kapasiteli kapalı otoparkıyla ziyaretçilerine rahat alışveriş olanağı sağlayan Paveletskaya Plaza’nın bölgeye dinamizm katacağına inanıyoruz.”

Ant Yapı’nın kuruluşundan bu yana Rusya’nın önemli bir çalışma alanı olduğunu vurgulayan Mehmet Okay “Bundan 28 yıl önce ilk yurtdışı operasyonumuz Rusya ile başladı. Bugün geldiğimiz noktadaysa Rusya’nın çeşitli şehirlerinde ve özellikle Moskova’da pek çok ilk ve önemli projeye imza attık. Avrupa’nın en yüksek binası uvanını alan OKO Towers, Soçi Olimpiyat Köyü ve Domodedovo Havaalanı Terminal 2 Binası, Tolmaçevo Havaalanı, IQ Quarter Mokova City Terminal Binası, Bvlgari Otel, Capital Towers, Mirny Havaalanıprojelerimiz bunlardan sadece birkaç tanesi… Ant Yapı olarak kurulduğumuz günden 30’uncu yılımızı kutladığımız 2021 yılına kadar yurtiçinde ve yurtdışında nitelikli işler gerçekleştirdik. Bugüne kadar faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde toplamda 10 milyon metrekarelik projeyi hayata geçirdik. Önümüzdeki dönemde Rusya başta olmak üzere yurtiçinde ve faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelere nitelikli işler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

En iyisi için adım atarken ve ismimizin bir kez daha güzel işlerde yer edinmesini sağlamamızda bizimle çalışan ekip üyelerimize ve Ant Yapı’ya gönül vermiş herkese bir kez daha teşekkür ederiz. Dünyanın her yerinde doğaya, insan alanına saygılı, konforlu mimari yapılarla Ant Yapı ismini sürdürmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın