Safiye Kurt: Anthill Benim Şansım GÜVENDE VE HUZURLUYUM

ANT YAPI DOSTU

087İnsan ve Yaşam Dergisi Şubat - Mart 2019http://eqdergi.com/sayi/eq87/

Safiye Kurt: Anthill Benim Şansım GÜVENDE VE HUZURLUYUM

Ant Yapı’nın, İstanbul’un en köklü ilçesi Şişli-Bomonti’deki projesi Anthill’in 12. katında yaşam süren Özlem Safiye-Serdar Kurt çiftine konuk olduk bu sayımızda. Hem evlerine hem de işyerlerine.

KURT ÇİFTİ EVLENDİKTEN SONRA YERLEŞMİŞLER ANTHILL’E. ÇOCUKLARI AYŞE İLE ALİ DE BURADA DOĞMUŞ.

Kurt çiftinin evleri de işyerleri de Anthill’de. Saç ekimi ve estetik uzmanı olan Özlem Safiye Kurt, kısa sürede dünya markasına dönüşen Adem&Havva’nın Kurucusu ve Genel Koordinatörü. “Güzellik adına tepeden tırnağa, saçtan ayağa kadar aklınıza ne geliyorsa her şeyi yapıyoruz,” diyor Safiye Hanım. Kendisini “anatomi terzisi” olarak adlandırıyor. “Anatomi imaj-maker’lığı yapıyorum. 50’den fazla ülkeyle çalışıyoruz. Hastalarımız Ortadoğu ağırlıklı ama bu sene İtalya, İspanya, Brezilya gibi ülkelere de girdik.”

Çift, evlendikten sonra Anthill’e yerleşmiş. Çocukları Ayşe ve Ali de burada doğmuş. “O zamanlar kiradaydık burada. 2013 senesinde kızımız Ayşe oldu. Anthill’in ilk çocuklarındandır kızım. 2015’te oğlum oldu. Sonra bir hastane açtık Şişli’de. Ben sürekli her hafta bir ülkedeyim. Oralarda hastane partnerliklerimiz var. Ameliyatlara giriyorum. Ya hamileyim ya çocuk doğurmuşum bu arada. Çok hızlı bir tempoda böyle ilerlerken artık çok yoruldum ve yurtdışındaki işlerimle beraber Türkiye’de sadece butik klinik olarak devam edeceğim dedim. Bu arada ev almaya karar verdik. Artık taşınacağız Anthill’den. Ama ben gitmek istemiyorum. Evimiz 2+1, kiradayız. Evimiz çok kullanışlı ama bize yetmiyor artık. Çok fazla seyahatte olduğum için yatılı bakıcıyla hayatımızı sürdürüyorduk. Eşim de hep bahçeli geniş bir ev istiyordu. Anthill’de de aradığımız genişlikte daire kalmamış. Bir komşum geldi bir akşam. Gidiyoruz artık dedik. Komşum, bir tane satılık yer var burada, dedi. İmkânsız böyle bir şey. Herkes topraktan girmiş, iki daireyi birleştirmişler. Eşime ben burada kalmak istiyorum, dedim.”

“Mehmet Beyleri tebrik ediyorum. Şehrin göbeğinde herkesi düşünerek böyle bir yaşam alanı kurdukları için. Burada gencinden yaşlısına, kedisinden köpeğine herkes için her ihtiyaç düşünülmüş. Bodrum projesi var Ant Yapı’nın. Oraya göz diktim şimdi. İnşallah orada da bir yerimiz olur. Yazlık olarak kullanırız diye düşünüyorum.”

Anthill’in 2018’e kadar hayatını çok kolaylaştırdığını söylüyor Safiye Kurt. “Çünkü,” diyor, “iki çocuğa rağmen ev çok düzenli, yapı inanılmaz düzgün. Benim Anthill’de oturmamın en büyük sebeplerinden biri, titiz bir yapım olması. Evde her şey düzenli olacak. İki çocuklu bir evin nasıl dağınık olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Ama Anthill’de her şey gizli olduğu için -gömme dolapları, mutfağı- biri gelecek olsa, beş dakikada kamufle edebiliyorsunuz.”

“Eşyalar taşınırken ben mutfakta kızartma yapıyordum. O kadar özlemişim ki yemek yapmayı. Osmanlı genlerim var. Kızımla da bol bol mutfakta zaman geçiriyoruz. Terapi oluyor bizim için. Pastalar börekler…”

Evinden çıkıp sadece asansör kullanarak işyerine ulaşmak Safiye Hanım’a büyük bir konfor sağlamış. “Bir de yurtdışından gelen hastalarımızı Anthill’deki Fraser Otel’de konaklatıyoruz. Hastalar çok rahat ediyordu. Toplantılarım için de büyük kolaylıktı. Kat 54’te şık bir restoranımız var. Mesela ben işten geliyorum, Ortadoğu’dan önemli misafirlerimiz var. Eşim onları Kat 54’e yemeğe çıkartıyor, ben 9. katta çocukları uyutuyorum hemen asansöre binip Kat 54’te toplantıya iştirak ediyorum bebek uyutmamışım gibi. İki saat sonra bakıcımdan telefon geliyor. Uyandı diye. Emme saati, hemen on saniye sonra evdeyim; yine iş yemeğinde değilmişim gibi anne moduna dönüşüp. Başka bir yerde çocuklarımla bu kadar ilgilenip işime bu kadar zaman asla veremezdim. İstanbul’da imkânsız.”

Safiye Hanım’ın Anthill’den ev almasının en önemli sebeplerinden biri de geniş mutfağı.

Hem evini hem de işyerini Anthill’den seçmesini ise şöyle açıklıyor Safiye Hanım: “Anne olarak çok rahat ettim burada. Kreşinin olması, düzgün insanların oturuyor olması. Buradan hiç çıkmayabilirsiniz. Çünkü havuzu kullanıyoruz, spor salonunu kullanıyoruz, otel gibi konseptler vesaire. Bir mahalle var aslında Anthill’in içinde. Kreşimiz, oyun alanlarımız var. Yaz ve kış çocuklar eve kapalı kalmıyor. İçerde dolaşabilecekleri alanlar var. Yazın çok rahat ediyoruz. Çünkü çok güzel bir bahçemiz var. Akşama kadar bahçedeler, havuzdalar.”

Kurt çiftinin Anthill’de işyeri açmalarının hikâyesi de Safiye Hanım’ın deyimiyle tamamen şans. “Ben hastanemi sattım çarşamba günü, cuma günü Anthill’in satış ofisinin kiraya verildiğini duyduk ve butik bir kliniğe çevirmeye karar verdik. Ben de işimden kopmamış oldum.”

“Bir mahalle var aslında Anthill’in içinde. Kreşimiz, oyun alanlarımız var. Yaz ve kış çocuklar eve kapalı kalmıyor. Çünkü çok güzel bir bahçemiz var. Yazın, akşama kadar bahçedeler, havuzdalar.”

Hızlı iş temposuna rağmen çocuklarıyla da yakından ilgilenen Özlem Safiye Kurt, büyük bir enerjiyle sosyal sorumluluk projelerine de vakit ayırıyor. Engelsiz Yaşam Vakfı yönetiminde çalışıyor örneğin. Engelsiz Yaşam Vakfı, Bab-ı Ali Toplantıları Düşünce Kuruluşu, THTC (Türkiye Sağlık Danışmanı) gibi kuruluşların yönetiminde; aynı zamanda OHSAD (Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği) ve Avrupa Saç Araştırmaları Birliği EHRS’nin faal bir üyesi. Bu baş döndürücü çalışmanın karşılığı da Safiye Hanım’a onlarca ödül olarak dönmüş. İşyerindeki odasının bir duvarı boydan boya sertifika ve ödüllerle kaplı. “30’a yakın ödülüm var. Yaklaşık 5 yıldır Türkiye’nin en başarılı iş kadını seçiliyorum. 2016 yılında Türkiye’nin kadını seçilmiştim,” diyor, haklı bir gururla. Adem&Havva markası uluslararası bir markaya dönüşmüş kısa zamanda. Estetik bakım, lazer epilasyon, cilt bakımı, saç ekme, obezite ameliyatı, diş estetiği, gibi güzelliğe dair her türlü hizmeti veriyorlar. Faaliyet alanları, sağlık turizmini de içeriyor. Hastaların yurtdışından getirilmesi ve tedavileri süresince ağırlanmaları da başlı başına bir organizasyon ve bunu da Serdar Kurt üstlenmiş durumda.

“Anthill, öncelikle bana çok büyük bir şans getirdi. İkinci olarak da hayatımı ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Anthill’de yaşadığım için faal bir iş kadını ve çocuklarına vakit ayırabilen bir anneyim.”

Safiye Hanım işin mutfağındaki şefse eğer, Serdar Bey de uluslararası anlaşmaları yapıyor, kongreleri takip ediyor. Safiye Hanım’ın deyimiyle işin patronluk kısmı Serdar Bey’de. Serdar Kurt da pazarlamanın yanı sıra şirketin finans işlerini yürütürken bir yandan da DEİK Bahreyn İş Konseyi, Patronlar Platformu, Türkiye Sağlık Turizmi Derneği, Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi kuruluşlarda aktif olarak yer alıyor.

“İSTANBUL ÇOK BÜYÜK BİR ŞEHİR. TRAFİK DERDİMİZ YOK VE BU YÜZDEN HER GÜN 4-5 SAAT İLAVE BİR YAŞAM SAĞLIYORUZ.”

Küçük bir bostanı olan, çocukların ve bir gün sahip olmayı düşlediği kedi-köpeğinin koşup oynayacağı bahçeli, müstakil ev hayaline rağmen Serdar Bey de Anthill’de yaşamanın ayrıcalık olduğunu söylüyor. “İstanbul çok büyük bir şehir. Trafik derdimiz yok ve bu yüzden her gün 4-5 saat ilave bir yaşam sağlıyoruz. Bir etkinliğe katıldığımız zaman bile en fazla 20 dakikada her yere gidebiliyoruz. İki tünelin ortasındayız. Bu lokasyonun avantajını yaşıyoruz. Anthill’in bütünleşik bir proje olması -altında AVM’si var, spa, spor salonları, güvenliği, otoparkı- bu şehirde çok çok önemli.”

Kurt çifti kendilerine “Anatomi terzisi” diyor. Nitekim Adem&Havva kısa sürede bir dünya markasına dönüşmüş.