SAYININ YILDIZI

Domodedovo’da Sözümüzü Tuttuk

Uluslararası alanda en çok iş yapan 86 müteahhit firmadan biri olan Ant Yapı; Rusya’nın ikinci büyük havalimanı Domodedovo’nun 2. Terminal binasının inşaatını söz verdiği tarihte tamamladı. Ant Yapı’nın ilk havalimanı projesi, aynı zamanda en yüksek bedelli kontratı özelliği taşıyor.

Yurtdışında birçok prestijli projeyi hayata geçiren, Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul geliştiricilerinden Ant Yapı, Moskova’da üstlendiği havalimanı projesinin ilk etabı olan 2. Terminal binasını tamamladı. Bu vesileyle Türk emlak basınının önde gelen temsilcileri Moskova’daki projeyi yerinde inceledi. Öte yandan Rus müteahhitlerin üstlendiği apronun tamamlanmasının ardından binanın mayıs ayında hizmete girmesi planlanırken Ant Yapı, havaalanının geliştirilmesi için de ayrıca teklif aldı.

2. Terminal binasına ait A’dan Z’ye tüm inşa işlerini taahhüt eden Ant Yapı, ayrıca tüm havalimanına hizmet edecek, bedeli yaklaşık 120 milyon dolar olan üst geçit projesine de ek sözleşme ile dahil edildi. Ocak 2017’de start alan Domodedova Uluslararası Havalimanı gelen ve giden yolcu katlarını ayıracak köprü inşaatı da 2019 sonbaharında teslim edilecek.

Aynı proje kapsamında, köprü inşaatının yanı sıra bağlantı yolları ve altyapı sistemleri de Ant Yapı’nın sorumluluğunda. Geçen yıl bitirilen toplu taşıma araçları park alanının düzenlenmesine ek olarak terminal binası önü genişletme çalışmasının da tamamlanmasıyla birlikte havalimanını kullanan yolcular için daha konforlu bir ulaşım imkanı sağlanmış olacak.

İnşaat Portföyüne Havalimanı İnşası da Eklendi
Moskova hava trafiğinin yüzde 35’ini karşılayan ve ülkenin tek özel havalimanı unvanına sahip Domodedovo Havalimanı, 2017 verilerine göre 31 milyona yaklaşan yolcu sayısıyla Rusya’nın en yoğun ikinci havalimanı olma özelliğini taşıyor.

Rusya’nın yanı sıra İngiltere ve Amerika’nın da dahil olduğu birçok ülkede konut, otel, olimpiyat evi, ofis, alışveriş, kültür veya spor merkezi gibi çok çeşitli fonksiyonlarda yapılar üreten Ant Yapı, Domodedovo Havalimanı ile inşaat portföyüne havalimanı imarını da eklerken, yurtiçi ve yurtdışında bugüne kadar 10.000.000 m2 alana sahip projeyi de gerçekleştirmiş oldu.

Gazeteciler Projeyi Yerinde İnceledi
İlk etabın tamamlanması vesilesiyle Domodedovo’daki Ant Yapı ekibi Türkiye’den bir basın heyetini Moskova’da ağırladı. Ant Yapı Rusya Genel Koordinatörü İsmet Birinci ve Domodedovo Havalimanı Proje Müdürü Muhammet Günaydın tarafından bizzat bilgilendirilen gazeteciler, projeyi yerinde inceleme fırsatı buldu. Daha sonra Capital Tower ve Zolotoy Ostrov’u da ziyaret eden gazeteciler, Capital Tower Proje Müdürü Ali Kesikli ve Zolotoy Ostrov Proje Müdürü Özgen Ergin tarafından yapılan kapsamlı sunumda sorularına detaylı yanıtlar aldılar.

Türk Mühendisliği İçin Vitrin Proje
Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, Domodedovo Havalimanı projesinin Türk inşaat firmalarının da uluslararası arenada önünü açacağını söyledi. Son derece stratejik öneme sahip havalimanın 2. Terminal binasının 2006’dan bu yana çeşitli firmalar tarafından inşa edilmeye çalışıldığını ancak farklı sebeplerden dolayı inşaatın başlayamadığını belirten Okay, Ant Yapı’nın, Domodedovo Havalimanı sürecine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kurumumuz adına bir prestij işi olarak gördüğümüz Domodedovo Havalimanı için uzun planlamalar sonrası çok ciddi bir teklif sunduk ve bu zorlu görevi almaya hak kazandık. 2015’te başladığımız projeyi taahhüt ettiğimiz gibi zamanında bitirerek ulaşıma açık bir hale getirdik. 700 milyon dolar değeriyle bu zamana kadar gerçekleştirmiş olduğumuz en yüksek bedelli olan ve Rusya’daki varlığımızı sağlamlaştıran bu proje, aynı zamanda Türk mühendisliğinin ve Türk inşaat sektörünün kalitesini ve vizyonunu uluslararası arenada sergilemesi açısından da vitrin proje özelliği taşıyor. Önümüzdeki senelerde Türk inşaat markaları olarak uluslararası arenada ortaya koyacağımız işlerle, sektörümüzü kalite ile özdeşleştireceğiz.”

Rusya’daki 98 Projenin Hacmi 7 Milyar Dolar
1991 yılında girilen Rusya pazarından 1998-1999 krizine rağmen ayrılmadıklarını söyleyen Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya’da 2014 ve 2016 yıllarında uygulanan yaptırım kararları bu coğrafyaya olan ilgimizi kaybettirmedi ve gelinen noktada ülke pazarında önemli bir yer elde ettik. Avrupa’nın en yüksek binası unvanını alan OKO Towers, Soçi Olimpiyat Köyü, teslimatını gerçekleştirdiğimiz Domodedovo Havalimanı 2. Terminal binası ve şu an devam eden projelerle birlikte Rusya’da toplam tutarı 7 milyar doları aşan 98 projeye imzamızı attığımızı söyleyebiliriz.”

Havalimanında kullanılan elektrik-mekanik malzemelerin yüzde 80’inin Türkiye’den temin edildiğini belirten Okay, Ant Yapı’nın Rusya’daki projelerde 13 bin kişiye istihdam sağladığını da hatırlattı. Mehmet Okay, Domodedovo Havalimanı 2. Terminal binasının başarıyla ve zamanında tamamlanmasıyla birlikte Rusya’daki farklı şehirlerden de havalimanı inşaatı için teklif alındığını sözlerine ekledi.


Sayılarla Domodedovo 2. Terminal Projesi

Domodedovo Havalimanı Moskova’nın güneyinde merkezden 40 km uzaklıkta konumlanıyor. 2017 verilerine göre geçen yıl 31 milyona yaklaşan yolcu sayısıyla Rusya’nın en büyük ikinci havalimanı. Güncel verilere göre Moskova hava trafiğinde yüzde 40’a varan bir artış olduğu görülüyor. 2. Terminal binası bu bakımdan Moskova ve Rusya açısından büyük önem taşıyor. Tüm havalimanı bu binayla birlikte toplam 500 bin metrekarenin üstünde bir alana sahip olacak ve yıllık en az 45 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Projenin boyutları sayıların diliyle şöyle:

İnşaat alanı: 235 bin metrekare
Kat sayısı: 8
Kullanılan beton: 175 bin ton
Kullanılan çelik: 14 bin tonu aşkın
Kullanılan enerji kablo miktarı: 1000 km’den fazla
Otomasyon sistemlerinde kullanılan kablo: 2700 km’den fazla
Enerji dağıtım tabloları: 2000 adete yakın
Asansör adedi: 66
Yürüyen merdiven adedi: 48
Köprü adedi: 11
Körük adedi: 22
Check-in kontuarı adedi: 100
Check-in kiosku adedi: 40


Ant Yapı’nın Rusya’daki Gurur Projeleri

Mehmet Okay’ın sözünü ettiği Rusya’daki projelerin tamamı kaliteden ödün vermeyen bir anlayışla hayata geçiriliyor, ancak bu projelerden bazıları Ant Yapı’nın farkının altını çiziyor; markasını tanımlıyor. Bu gurur projelerinden bazıları şunlar:

Moskova’da Yeni Bir Yıldız Yükseliyor
Moskovanın iş ve yaşam merkezlerini buluşturan Moscow City bölgesine komşu olan Capital Towers Projesi, Moskova Nehri ile 1932 yılında açılan tarihi Krasnaya Presnya Parkı’nın arasında bulunması sebebiyle Moskova’nın yeni cazibe merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. İkisi 61 katlı, diğeri 65 katlı üç yüksek binadan oluşan proje, 233.063 m2 inşaat alanını kapsıyor. İhale bedeli, Shell&Core kapsamında 300 milyon dolar, fit-out ile beraber ise toplam 450 milyon dolar değerinde. En ileri mühendislik teknolojilerinin Rus mimarisiyle birleştiği proje kapsamında çeşitli konut ve ofis tipleri yer alıyor. Capital Towers'ı diğer projeler arasında ön plana çıkaran bu özelliğinin yanı sıra 720 dairenin her biri modern ve estetik çözümleriyle de dikkat çekiyor. Moskova’ya yeni bir yaşam tarzı sunan Capital Towers Projesi 2021 yılında tamamlanacak.

Yasniy Yaşam Kompleksi
“Domodedovo” metro istasyonu ve “Tsaritsino” doğal tarihi parkının yakınında bulunan kentin kuzey bölgesinde konumlanmış olan yaşam kompleksi 185.900 m2 büyüklüğe sahip.

Namıdiğer Altın Ada: Zolotoy Ostrov
Türkçede Altın Ada anlamına gelen Zolotoy Ostrov, Ant Yapı’nın Kremlin Sarayı’na komşu projesi. 106.000 m2 büyüklüğe sahip çok fonksiyonlu bir yaşam kompleksinin inşasının yanı sıra, iş sahasında bulunan tarihi binaların restorasyonu ve adaptasyon sürecini de kapsıyor. 1715’te yapılan, 1950’lerde terk edilen tarihi binaların restorasyonunun yanı sıra proje alanında dört de yeni blok inşa edilecek. Konut, otel ve ofislerin yer alacağı çok fonksiyonlu yaşam projesi Zolotoy Ostrov, Rus inşaat firması Capital Grup adına inşa ediliyor. Projenin, Kremlin Sarayı’nın tam karşısında konumlanması nedeniyle şimdiden Moskova emlak piyasasının gözdeleri arasında kabul ediliyor.

 • ANT YAPI DOSTU
  Antasya’da NEFES’e Uyanmak

  Anadolu Yakası’nın tam ortasında, her iki köprünün arasında, uçsuz bucaksız ormanla çevrili hem doğaya hem de modern hayata yakınlığıyla özel bir proje olan Antasya’nın 14. katında Nefes Koçu Devleten Ok’a konuk olduk bu sayımızda.

  YAZININ DEVAMI
 • SPOR
  Yeni Başlayanlar İçin Kayak

  Kayak sporu açısından şanslı ülkeler arasında sayılabiliriz. Uludağ, Palandöken, Kartepe, Ilgaz, Erciyes, Elmadağ… Her kış binlerce kayaksever bu merkezlerde gönül verdikleri bu sporun keyfini çıkarıyor.

  YAZININ DEVAMI
 • HABERLER
  ANTTEQ’in Moskova Gururu

  Ant Yapı grup şirketlerinden ANTTEQ, Rusya’daki faaliyetlerinden ötürü onurlandırıldı. ANTTEQ, Moskova Şehir Yönetimi tarafından, “İnsan Kaynakları Gelişimi” kategorisinde en çok istihdam sağlayan 3. şirket seçildi.

  YAZININ DEVAMI
 • SANAT / PORTRE
  Freddie Mercury Efsanesi

  Sıradışı sesi ve sahne performansıyla dünyanın en güçlü vokallerinden kabul edilen Queen grubunun efsane solisti Freddie Mercury, ölümünden 27 yıl sonra bir kez daha liste başı.

  YAZININ DEVAMI
 • SAĞLIKLI YAŞAM
  Hedef Bütünsel Beslenme

  Hayat, günlük rutininde akarken çoğu kez ne kadar özel bir anı yaşadığımızın farkına bile varmayız çoğumuz. Ama an gelir çember kırılır. Hayatımızı bugüne kadar nasıl da çarçur ediverdiğimizin bilincine varırız.

  YAZININ DEVAMI
 • TARİHTEN SAYFALAR
  2018 Böyle Geçti

  Tüm dünya yeni bir yılı karşılamanın heyecanı içinde. Yenilik elbette başlı başına umut vaat eden bir olgu. 2019’un barışın ve sevginin yılı olması dileğiyle 2018’i de hatırlayarak uğurlayalım istedik...

  YAZININ DEVAMI
 • SEYAHAT
  Kaplıcalar Şifa Dağıtıyor

  Alternatif tıbbın tüm dünyada yükselişe geçmesiyle doğru orantılı olarak kaplıcalar da yeniden revaçta. Hem debi ve sıcaklıkları hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleriyle kaplıcalar açısından oldukça zengin bir ülkeyiz...

  YAZININ DEVAMI